Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Placenta praevia neboli vcestné lůžko. Čím je nebezpečná?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 5. 2019

U většiny žen se placenta nachází na zadní stěně dělohy. V některých případech ale může být umístěna v její dolní části. Pokud část nebo celá leží přes děložní hrdlo místo toho, aby byla výš na stěně dělohy, hovoříme o tzv. vcestném lůžku, latinsky placenta praevia. Hrozí vám riziko?

Vcestné lůžko se vyskytuje asi u 1 z 200 těhotných žen a je významnou komplikací v těhotenství. Může totiž v některých případech způsobit životu nebezpečné krvácení v těhotenství nebo i při porodu. Placenta blokuje výstup dítěte z dělohy matky a vytváří bariéru.

Nízko položená placenta

Při nízko položené placentě se často objevuje bezbolestné vaginální krvácení, často kolem třicátého týdne těhotenství. Diagnostikována bývá ale mnohem dřív už na ultrazvuku, aniž by žena měla nějaké příznaky. Je naprosto běžné, že na počátku těhotenství se placenta nachází poměrně nízko. Postupně však stoupá nahoru, jak se děloha zvětšuje. Obecně platí, že byla-li u ženy diagnostikována placenta praevia, nemá žádné problémy až do třetího trimestru.

Spodní část dělohy se vytáhne a roztáhne, aby se přizpůsobila rostoucímu dítěti. Jakmile nastane toto protažení a ztenčení, může dojít k odtržení části placenty.

Zakloněná děloha. Může působit problémy v těhotenství?

Placenta praevia rizika

Placenta praevia může být částečná nebo úplná. Když se jedná o částečnou, tedy dolní okraj pokrývá děložní čípek. V tomto případě je ještě vaginální porod stále možný. Jakmile placenta pokrývá celé děložní hrdlo, je jedinou možností císařský řez.

Když se objeví úplná nízko položená placenta, existuje velké riziko, že se u matky objeví větší krvácení buď před nebo po porodu. V podstatě se dá říct, že čím blíže placenta leží na matčině děložním hrdle, tím větší je pravděpodobnost, že ke krvácení dojde. Placenta je obrovský orgán, dobře zásobený krví a velkými cévami. Pokud není pevně spojená s děložní stěnou a krevní oběh je uzavřen, ztráta krve v oblastech, které nejsou dobře připojeny, je velmi pravděpodobná.

Nízko položená placenta příčina

Příčina tohoto jevu není úplně jasná. Placenta se zakládá v raném stádiu těhotenství, aby dítě dále vyživovala a dávala mu kyslík. U většiny žen se nachází přesně tam, kde být má a bez komplikací.

  • Ženy, které měly placentu praeviu u předchozího těhotenství, mají větší pravděpodobnost, že se vyskytne znovu.
  • Větší riziko existuje i po operaci dělohy, například kyretáž nebo předchozí porod císařským řezem.
  • Rizikovější skupinou jsou i starší rodičky.
  • Mnohonásobné těhotenství, kdy žena čeká více než jedno dítě, zvyšuje riziko.
  • Ohroženější jsou ženy kuřačky.
  • Abnormality samotné placenty.

Nízko položená placenta příznaky

O nízko položené placentě se nejspíš nedozvíte, dokud vám to nesdělí váš lékař pomocí ultrazvuku. Pokud lékař takovou skutečnost zjistí, musíte být od té doby pečlivě sledována. Doporučuje se častější sledování pomocí ultrazvuku, aby se zjistilo, zda se placenta pohybuje nahoru, když se děloha rozšiřuje a zvětšuje.

  • Jasně červená krev vytékající z pochvy. Obvykle krvácení neprovázejí bolesti.
  • Informaci se dozvíte od svého ošetřujícího lékaře.
  • Jestliže se vám týká některý z rizikových faktorů, můžete počítat s větší pravděpodobností.
  • Poloha dítěte je trochu jiná, než by měla být. Když leží příčně, může být důvodem právě placenta praevia. Je to proto, že prostor v děloze, kde by dítě normálně bylo umístěné, zabírá placenta.

Placenta praevia

Rizika nízko položené placenty

Matce hrozí nadměrné krvácení, které ji může ohrozit. V některých případech neexistuje jiná možnost než přistoupit k císařskému řezu. V extrémních případech může být nutná hysterektomie. Rizikem je i šok ze ztráty krve.

Placenta praevia ohrožuje i dítě. V první řadě je to předčasný porod a s tím související hrozby. Ztráta přístupu kyslíku do mozku a také krvácení dítěte.

Existuje léčba?

Žádná specifická léčba neexistuje jen sledování a čekání. Pokud matka nekrvácí a nemá jiné potíže, není potřeba žádný zvláštní režim. Pokud ano, je nutný odpočinek na lůžku a pečlivé sledování. Lékaři také často nedoporučují sex. Těhotná žena by se měla vyhnout možnému poranění čípku. Podobně se nedoporučuje žádná aktivita, která by mohla vyvolat kontrakce dělohy.

Těhotenství s Crohnovou chorobou. Je to vůbec možné?

Je možné rodit přirozeně?

Některé ženy mohou krvácet jen mírně a jiné třeba vůbec, i když mají vcestné lůžko. Přesto ale může být císařský řez nezbytný a přirozený porod nemožný. Placenta se může uvolnit nebo překazit sestup dítěte do dělohy a překazit porod nebo způsobit další problémy.

Jak se postupuje při větším krvácení:

  • matka musí být hospitalizována na pozorování v nemocnici,
  • někdy je potřeba krevní transfuze kvůli krevní ztrátě,
  • dítě musí být pravidelně monitorováno.

Lékaři se především snaží udržet dítě v děloze co nejdéle, aniž by ohrozili zdraví a život matky i dítěte. Obecně se k císařskému řezu přistupuje po 37 týdnu těhotenství, když má žena diagnostikovanou placentu praevia. Dítě už je dostatečně zralé, aby dokázalo fungovat nezávisle na matce.

Pravděpodobnost narození postiženého dítěte. Co dokáží odhalit testy?

Na co pamatovat?

Každé krvácení během těhotenství musí být vyšetřeno. I když u vás byla placenta praevia diagnostikována, nepředpokládejte za každé situace, že je to důvod, proč krvácíte. Raději vždy kontaktujte svého lékaře nebo jeďte do nemocnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Placenta praevia neboli vcestné lůžko. Čím je nebezpečná?