Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Plavání v těhotenství. Proč je ideální aktivitou pro nastávající maminky?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 5. 2019

Plavání v těhotenství a cvičení ve vodě je pro nastávající maminku skvělou fyzickou aktivitou. Pomáhá jí udržet se v kondici, připravit se na porod a je užitečné i pro svaly a plíce. Mnoho maminek se ale plavání vyhýbá ze strachu z infekce nebo kvůli možnému prochladnutí. Strach je ale z velké většiny zbytečný, naopak. Lékaři plavání těhotným doporučují a klidně až do porodu. Na co byste přesto měla dávat pozor?

Plavání je pro tělo zcela přirozený pohyb. Osvěžuje, rozhýbe a protáhne svaly. Skvělé je, že i svaly pánevního dna, což se bude hodit. Nenamáháte klouby a páteř. Jestli vás trápí ztuhlá záda, bolest v oblasti bederní páteře a v křížové oblasti, může vám pobyt ve vodě pomoci.

Plavání v těhotenství ovlivňuje trávení i vaše žíly

Připadáte si už tak trochu jako velryba a jakýkoliv pohyb je pro vás neskutečně náročný? Pak honem do vody, tam si totiž krásně ulevíte. Ve vodě je vaše tělo nadnášeno tlakem vody. To dělá dobře páteři a velkým kloubům. Uvolňuje se kostra a cvičí plíce. Všechny tyto faktory vám mohou výrazně pomoci při porodu. Plavání podporuje krevní oběh a posiluje žíly. Je to účinná prevence proti vzniku křečových žil a hemoroidů.

Mnoho těhotných se musí potýkat se zácpou. Během plavání se vaše střeva hýbají a zácpa vás nemusí trápit. Pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací, můžete plavat, jak je jen libo. Nedoporučuje se ovšem plavání na začátku těhotenství, protože toto období se považuje za nejrizikovější část. Začněte raději až po dvanáctém týdnu.

Sporty pro těhotné. Které jsou ideální a které raději vynechat?

Plavání pro těhotné a kurz

Pokud chcete využít plavání jako přípravu k porodu, najděte si nějaký vhodný plavecký kurz. Tam by vás měli naučit správně dýchat do bříška, povrchově dýchat a zadržovat dech. Později je oceníte. Zadržovat dech pod vodou se naučte prodlužovat. Ve druhé době porodní při tlačení dech zadržovat musíte. Ve vodě si můžete vyzkoušet i tlačení nanečisto. Zavřete oči a pusu. Pak se nadechněte a rychle plavte alespoň deset sekund pod vodou. Při porodu to pak probíhá úplně stejně, jen místo plavání pod vodou, přijde tlačení.

Jako těhotná jste náchylnější k různým infekcím, proto si vybírejte kurz, kde je bazén určen speciálně pro těhotné a maminky s dětmi bez přítomnosti další veřejnosti. Také si včas zjistěte, kolik vás bude kurz navštěvovat. Menší kolektiv je vhodnější, a i instruktorka má na každou účastnici víc času. Dokáže tak odhalit chyby, které případně uděláte. Jestliže jste na rizikovém těhotenství, ale plavat můžete, volte raději individuální kurz, kde se věnují jenom vám.

A jak často plavat v těhotenství? Přesně tak často, jak je vám to příjemné a nečiní žádné potíže.

Jak předcházet striím a které oleje pomáhají ke zvláčnění pokožky?

Výhody těhotenského plavání:

  • plavání se vám nebude zdát příliš náročné,
  • podporuje cirkulaci krevního oběhu. Nezatěžuje srdce a cévy,
  • plavání v těhotenství přispívá k dobré fyzické a psychické kondici,
  • posilujete pánevní dno,
  • pomoc při bolestech páteře a kloubů,
  • při plavání posilujete a protahujete svaly a procvičujete plíce,
  • pobyt ve vodě navozuje pocit relaxace a odpočinku. Odbourává napětí a stres,
  • nehrozí přehřátí organismu,
  • dochází k menší ztrátě tekutin potem,
  • uvolníte se,
  • můžete plavat i na břiše, což jinak v těhotenství půjde jen těžko,
  • ve vodě se postupně připravíte na zátěž související s porodem,
  • posílíte břišní a prsní svaly,
  • plavání působí preventivně proti křečovým žilám a zácpě,
  • správné dýchání do vody pomáhá nacvičit vědomý dech, což vám pomůže při porodu.

Kdy plavání v těhotenství není vhodné?

I když je plavání dozajista perfektní aktivitou pro těhotné, existují situace, kdy není tak úplně vhodné. Je to zejména tehdy, když se u ženy vyskytly zdravotní potíže (vysoký krevní tlak, předčasné kontrakce, otevírání děložního čípku nebo krvácení z dělohy).

Těhotenský hormon hCG. Za co je zodpovědný hormon, který rozpozná těhotenský test?

Pozor na intimní hygienu

V těhotenství musíte na intimní hygienu zvlášť dbát. Než si u bazénu sednete, dejte si pod sebe ručník či destičku. Některé ženy využívají při plavání v těhotenství tampony na koupání, které jsou napuštěny čistým vazelínovým olejem s vodoodpudivými vlastnostmi. Tím zabraňují proniknutí vody do pochvy. Tampony můžete používat ale jen v případě, když u vás probíhá vše v naprostém pořádku a nemáte žádné komplikace. Protože nosíte pod srdcem malý poklad, dbejte i na svou bezpečnost. Pořiďte si voděodolné pantofle s protiskluzovou podrážkou, abyste někde neuklouzla a neupadla.

Těhotenské plavání je skvělé, ale musí vás bavit, protože i miminko v děloze vnímá vaše pocity. Když děláte něco s radostí, vyplavuje vaše tělo endorfiny, které jsou nejlepším lékem na šťastné a pohodové těhotenství. Proto se nikdy do ničeho nenuťte. Jen když je nastávající maminka šťastná, může být šťastné i miminko v bříšku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plavání v těhotenství. Proč je ideální aktivitou pro nastávající maminky?