Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Pohyby miminka v noci jsou dobrým znamením, potvrdila nová studie

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 2. 2020

Než se dopracujete až k závěru těhotenství, zvyknete si na nějaké pohyby vašeho miminka. Celý den jste na nohách, pohybujete se a skoro je ani nezaznamenáte. Jakmile se na chvíli posadíte nebo si lehnete do postele, přijde vám, že začalo rodeo. Jak jsou pohyby dítěte spojené s porodem?

O pohybem miminka a zda je nutné si dávat na něco pozor, se toho příliš neříká. Vždy se řiďte pokyny svého lékaře i svým instinktem. Kdyby se vám zdálo, že něco není, jak má být, raději se lékaři ukažte.

Jak vypadá normální pohyb plodu?

Jak vlastně vypadají „normální“ pohyby? Na to je těžká odpověď, protože každé dítě je jiné. Některé celý den spí a hýbou se jen v noci, když chcete spát vy. Často můžete cítit škytání dítěte v břiše, kdy se zdá, že se mnohem víc hýbe.

Miminka v děloze odpočívají a spí až 17 hodin denně a tyto doby spánku a odpočinku trvají asi 40-50 minut najednou. Když jste zaneprázdněna a pohybujete se, nejste tak „naladěna“ na pohyby dítěte. Navíc mnoho maminek má pocit, že jejich hýbání miminko uspává. I po narození většina děti reaguje na pohyb a houpání tak, že usne.

7 zajímavostí, které možná nevíte o těhotném břiše

Načasování je důležité

Vědci z University of Auckland nedávno přišli se zjištěním, že existuje souvislost mezi zvýšeným rizikem narozením neživého plodu a méně pohybů během večera. Studie zkoumala potenciální rizikové faktory na sedmi největších novozélandských okresních nemocnicích.

Výzkumní pracovníci provedli rozhovor se 164 ženami, kterým se narodilo mrtvé miminko po 28 týdnu nebo později, a také s kontrolní skupinou 569 žen, které v těhotenství normálně pokračovaly a byly ve stejné fázi.

Cílem studie bylo shromáždit informace o jakýchkoli rozdílech v pohybu plodu u žen, které postihla smutná událost, ve srovnání s těmi, kterým těhotenství pokračovalo.

Jak dopadly výsledky?

Předchozí výzkum ukázal, že existuje zvýšené riziko, když dojde ke snížení frekvence a síly pohybů plodu.

Současná nová studie posouvá tuto informaci ještě dál. Výzkum zjistil, že ženy, které uváděly, že jejich děti se večer příliš nehýbaly, měly více než trojnásobné zvýšení rizika dřívějšího porodu.

Znamená to, že pohyby jsou menší a slabší, než je obvyklé. Kontrolní skupinka zase říkala, že se jejich miminko hýbalo více večer, což je situace, kdy bývají děti nejaktivnější.

Jak snížit riziko potratu? Podle jedné studie spaním na správné straně

Je nutné mít strach?

Těhotenství a porod je něco, o čem by člověk neměl přehnaně přemýšlet, když nemá žádné velké problémy. Přesto je ale dobré vědět, kdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc a těhotné ženy si mají být vědomy pohybů svých dětí a zaznamenávat, zda je všechno „normální“ nebo nastala nějaká výrazná změna.

Proto, pokud dojde k razantnímu snížení pohybů, kdykoliv, vyhledejte raději lékařskou pomoc. Každá nastávající maminka si určitě všimne, že je dítě v určité denní době více či méně aktivní. Pokud vás to zajímá více, lehněte si na několik hodin a sledujte, kolik pohybů cítíte.

Stejně tak se děti nehýbají méně v posledních několika týdnech. Mají menší prostor pro nějaká salta a kotrmelce, ale stále by se děti měly pohybovat normálně. Vyčleňte si večer čas a dopřejte si tichý odpočinek, abyste se na miminko správně naladily. Dopřeje vám to klid na mysli.

Výzkumy normální vzorců pohybu plodu v různých denních dobách ukazuje, jak moc důležité je, aby ženy měly přístup k podpoře, když mají obavy z nedostatku pohybu u miminek. Vědění může potenciálně zachránit životy dětí.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Pohyby miminka v noci jsou dobrým znamením, potvrdila nová studie