Pohyby plodu před porodem. Dá se podle nich poznat, že se miminko brzy chystá na svět?
Martina Mádlová
1. 2. 2019
Pohyby miminka jsou jednou z nejkrásnějších věcí, která vás během těhotenství čeká. Také je to ale často spojené se stresem. Jakmile se hýbe moc, začnete panikařit, když se hýbe málo, panikaříte znovu. Co je a co není normální? A jaké jsou pohyby plodu před porodem?
Na začátku cítíte jen lehounké třepotání, jako byste v břiše měla poletující motýly. Postupně se z nich vyvinou pořádné kopance, které někdy mohou dokonce bolet. Přesto máte z každého pohybu neskutečnou radost, i když vás často nenechá spát. Poprvé je ucítíte kolem dvacátého týdne, vícerodičky i dřív. A budete si je užívat až do porodu. Někdy prudké a někdy skoro žádné. Ale vždy krásné.
Bolestivé pohyby plodu
Někdy mohou být pohyby miminka trochu na obtíž. Je to ve chvíli, když vám uštědří už desátý pořádný kopanec během dvaceti minut, když vám tlačí na močový měchýř a vy běháte s každým douškem vody na záchod nebo když se večer ukládáte ke spánku a miminko se zrovna rozhodne, že uspořádá diskotéku. Občas to opravdu bolí. Když se vám tlačí nožička nebo ručička z břicha ven, či se neustále přetáčí a celkově je hodně aktivní. Pokud jsou bolestivé pohyby plodu hodně intenzivní, změňte svou polohu nebo se otočte na bok.
A kdy zpozornět? Při prudkém kopání, výrazně bouřlivými pohyby a celkové změně chování oproti normálu. To by mohlo značit i nedostatek kyslíku a je lepší dojít k lékaři na prohlídku.
Slabé pohyby před porodem
Když se miminko občas hýbe méně nebo dokonce vůbec, nemusí to hned znamenat nic špatného. Zpozorněte ale v případě, že cítíte méně než 10 pohybů za den. Nižší intenzita totiž může být následkem zvýšeného nebo sníženého množství plodové vody, její infekce, nedostatku kyslíku a některých vrozených vad. V tomto případě se raději obraťte na svého gynekologa. A v podstatě raději vždy, když máte „divný“ pocit.
Pokud se nacházíte na konci těhotenství, počítejte se sníženým počtem pohybů. Je to logické, protože miminku se v děloze snižuje manipulační prostor spolu s tím, jak roste. Pohyby plodu ve 40 týdnu tak mohou být úplně minimální a nemáte žádný důvod k tomu, abyste se znepokojovala.
Pohyby slouží ke komunikaci
Pohyby miminka jsou důležité z mnoha důvodů a jedním z nich je i komunikace s vámi. Když se mu něco nebude líbit, právě pohybem vám to dá jasně najevo. Jak také jinak. Hlazením a masírováním bříška ho můžete efektivně uklidnit. Příjemné pocity navodí i hudba, čtení pohádek apod. Tyto aktivity jsou prospěšné i pro budoucí život mimo vás.
Škytavka plodu před porodem
Škytavka miminka v bříšku patří k vedlejším příznakům dýchání plodu v plodové vodě. Jedná se o sérii rytmických pohybů, které se opakují několikrát denně a dokáží být také dosti nepříjemné. Nemusíte se bát, ani když dítě škytá opravdu často. Miminku nijak neškodí. Kyslík mu do těla stále proudí prostřednictvím pupeční šňůry. Škytavka se objevuje ještě i po porodu, když začne dýchat nosem a pusou. Časem její intenzita odezní.
Zkušenosti maminek jsou různorodé a nedá se jednoznačně říct, zda se podle pohybů plodu dá poznat blížící se porod nebo ne. Některé maminky v diskuzích uvádí, že se u nich objevily silné pohyby miminka na konci těhotenství a jiné uvádí pravý opak. Je to tedy velmi individuální. Že se váš den blíží mnohem více ukazuje odchod hlenové zátky, odtok plodové vody, mírné opuchnutí a pocit nafouknutí, průjem, nastupující kontrakce či sestup břicha před porodem.