Je u vás aktuální poloha koncem pánevním? Proč se některé děti nepřetočí? Můžete i tak rodit přirozeně nebo je nutné počítat s císařským řezem?
Jak je možné, že je většinou miminko před porodem přetočené hlavičkou dolu? Odpověď se sama nabízí. Jeho hlavička je v poměru k tělíčku těžší a větší než v pozdějších letech, zároveň i nejtvrdší a nejpraktičtější částí těla z hlediska tvaru. Právě proto je tak vhodná pro to, aby razila cestu na svět. V termínu porodu se „správně“ otočí až 95 % miminek. Ten zbytek se otočí zkrátka jinak.
Asi čtyři procenta miminek se na konci těhotenství usídlí do ne příliš vhodné polohy koncem pánevním. Pro něj možná polohu pohodlnou, kdy jakoby sedí. Někdy dokonce i klečí a na děložní vchod naléhá zadeček, nožky nebo obojí.
Po 36. týdnu zaujímá dítě definitivní polohu, i když není výjimečné, že se otočí klidně i den před porodem. Pokud vám tedy gynekolog ve 30. týdnu řekne, že miminko ještě není otočené hlavičkou dolu, nemusíte se nikterak děsit. Času má ještě dost.
Proč se miminko nechce otočit?
Dříve se říkalo, že dítě je líné, proto se nechce otočit. Podle dnešních názorů lékařů by poloha koncem pánevním mohla být ovlivněna některými vadami plodu či dělohy, další příčiny se přičítají krátké pupeční šňůře, jejímu omotání kolem těla miminka, nadměrné velikosti dítěte a dalším faktorům. Ve většině případů ale příčina zůstává neobjasněná.
Poloha koncem pánevním a její možná rizika
Zdravá žena, která během těhotenství neměla žádné komplikace, by měla zvládnout porod koncem pánevním bez většího rizika. Lékaři se ale obvykle rozhodují i podle toho, kolikrát již žena rodila, kolik je jí let, zda neodtekla plodová voda předčasně, protože u této polohy je to nevýhodné, dřívější potraty apod. Velmi často je tak takové těhotenství ukončováno císařským řezem.
Kdy by měl být indikován císařský řez?
- Porodní váha miminka je nižší než 2500 g nebo přesahuje 3800 g.
- Poloha miminka je příčná nebo v tureckém sedu.
- Miminko má krátký pupečník – předem se to moc zjistit nedá.
- Dvojčata, pokud je jedno z nich v nevhodné poloze.
- Zdravotní diagnóza (preeklampsie, placenta preavia apod.).
Poloha koncem pánevním a alternativní způsoby otočení
Podle některých lidí může poloha koncem pánevním být zapříčiněna i nějakým potlačovaným strachem maminky z porodu nebo z důvodu nejistoty, že nebude dobrou matkou. V tomto případě může pomoci homeopatie, Bachovy květové esence apod.
Kdo má zkušenost s relaxačními technikami a meditací, může vyzkoušet i to. Zkuste si v hlavě vizualizovat, jak se vaše miminko otáčí, jak má.
Obklady břicha
Na vrch dělohy přiložte studený obklad a na spodní konec dejte teplý obklad. Vyzkoušet můžete i sezení ve vaně v teplé vodě, kdy voda sahá pod vaše bříško. Na jeho vrchol přiložte opět studený obklad. Děťátko se pak přirozeně otáčí za teplem.
Zvukové podněty
Dejte sluchátka na dolní část bříška a pouštějte mu hezkou a příjemnou hudbu, která bude jen pro něj. Zkuste různou muziku a uvidíte, jak vaše dítě reaguje. Také tatínek dítěte může zkusit uplatnit svůj hlas a mluvit na něj ve spodní části bříška. Zároveň i posiluje budoucí vztah se svým dítětem. Dobře poslouží i mexická bola, malá rolnička, která vydává jemný cinkot a sahá až do spodní části bříška.
Různé cviky
Existuje několik cviků a vhodných poloh, které mají pozitivní vliv na přetočení miminka. Zkoušejte je i několikrát denně.
Poloha mostu:
Velmi doporučovaná poloha, která pomáhá miminku zasunou bradu, což je první a důležitý krok k otočení. Musíte dostat své boky výš než hlavu. Lehněte si na záda a boky podložte polštáři. Můžete také opřít prkno o postel a lehnout si na něj hlavou dolu. Opakujte třikrát denně asi patnáct minut v kuse s prázdným žaludkem a v době, kdy se miminko aktivně hýbe. Hluboce dýchejte a relaxujte.
Kolena k hrudníku
Cvik založený na vlastní gravitaci miminka. Klekněte si na kolena na podlahu či postel a opřete se o předloktí. Vystrčte hýždě vzhůru a zasuňte bradu. Tak uvolníte spodní část vaši dělohy, umožníte jí rozšířit tento díl a uvolnit cestu pro otočení miminka hlavou dolu. Cvičte dvakrát denně po dobu pěti až deseti minut.
Po čtyřech
Lezení po čtyřech je jednoduché a klidně to můžete zkusit. Lezte tak, jako to dělají malé děti. Vždy vydržte několik minut a opakujte několikrát denně.
Plavání
Různé pohyby v bazénu a plavání mohou pomoci miminku, aby se přetočilo. Zkuste si dřepnout na dno bazénu v hlubší vodě a odrazit se nohama ode dna. Při plavání využívejte hlavně kraul a prsa. Přetáčejte se ze zad na břicho a zpátky, uvolníte tím hodně svaly a miminko dostane šanci k přetočení.
Předčasný porod. Hrozí i vám? Jak se o nedonošená miminka pečuje?
Lékařské otočení
Jednou z možností je také obrat zevními hmaty (ECV). Jedná se o odborné přetočení miminka ve zdravotnickém zařízení. Úspěšnost se udává asi na 60 až 70 %. Základním předpokladem proto je dobrý zdravotní stav ženy, bezproblémové těhotenství a absence jakýchkoli anomálií v děloze. Musí být také zachovaný vak blan, dostatečná délka pupečníku a dostatek plodové vody.
Zákrok netrvá dlouho. Lékař se při něm pomocí zákroků přes břicho snaží přetočit miminko, které je po celou dobu elektronicky monitorováno. Ještě předtím je lékař prohlédne ultrazvukem, aby věděl, jak je dítě otočené, zda vše vypadá v pořádku, kde se nachází placenta i kolik je v děloze plodové vody. Podávají se tokolytika, která mají zajistit uvolnění dělohy.
Kvůli možným rizikům se vyčkává až do 36. nebo 37. týdne. V tomto týdnu těhotenství už by se totiž nejednalo o předčasný porod.
Rizika ECV:
- možné krvácení,
- prasknutí vaku blan,
- odloučení placenty,
- krvácení,
- tíseň plodu,
- ruptura dělohy,
- výhřez pupečníku.
Někteří odborníci se přiklánějí k provedení obratu dříve, kdy je v děloze více místa, dostatek plodové vody a miminko je menší. Vše ovšem musí být vedeno citlivě a velmi opatrně. Pokud se pro obrat rozhodnete, zjistěte si nejdříve míru úspěšnosti vybraného odborníka. Lze jej podstoupit i bez užití tokolyk, pokud je užívat z nějakého důvodu nesmíte a překážkou není ani předchozí porod císařským řezem. Když je otáčení dítěte prováděno pomocí obratu vnějšími hmaty předepsaným způsobem, odborně a opatrně, je to bezpečná metoda s mnohem menšími riziky než císařský řez. Žena ovšem musí mít ke svému lékaři důvěru a spolupracovat s ním, jinak je zákrok naopak velmi riskantní.