Proč ženy tak rády rodí do vody? Je účinek vody opravdu tak příjemný a dokáže ulevit od bolesti, které provází kontrakce? U nás zatím porod do vody nemá v porodnicích příliš velkou oporu. Nelze mu ale upřít mnohé přednosti. Rozhodně však můžeme říct, že není vhodný pro každou ženu. Co byste o něm měli vědět?
Ne všechny porodnice u nás jsou připraveny na touhu ženy rodit do vody. Proto se nezapomeňte včas informovat v té vaší, pokud se pro tuto alternativu rozhodnete. Není důležité jen vybavení, ale i zkušený personál. Před konečným rozhodnutím se nezapomeňte informovat o všech pozitivech a negativech.
Proč je porod do vody tak žádaný?
Relaxační účinek vody, její podpora a teplo, vám může pomoci uspíšit a ulehčit porod a lépe zpracovat kontrakce. Uklidňující pocit vám zase usnadní relaxaci. Když je žena uvolněná, lépe a klidněji dýchá. To znamená menší pravděpodobnost toho, že bude krátce a mělce dýchat, což zhoršuje bolesti při kontrakcích.
Při aktivní práci ve vodě pomáhá voda vašemu tělu uvolnit méně stresového hormonu adrenalinu a více důležitého hormonu oxytocinu, který napomáhá k silným a pravidelným kontrakcím.
Vaše tělo také uvolňuje víc endorfinů, což jsou hormony pomáhající vyrovnat stahy. Bazén napuštěný vodou poskytuje ideální soukromí pro vás a váš porod. Jakmile si lebedíte v teplých vodách bazénu, nacházíte se ve svém vlastním světě a můžete nerušeně pracovat. Současně by měla být ztlumená světla, v místnosti klid a ticho.
Ve vodě se vznášíte a cítíte se lehčí. Jednodušeji se pohybujete, takže si můžete udělat pohodlí. Neexistuje nejlepší pozice pro porod do vody. Je to ta, ve které se cítíte nejlépe. Ve fázi tlačení vám však může pomoci porodní asistentka nebo jiný školený personál dostat se do lepší polohy, která pomůže miminku snadněji se dostat přes vaši pánev.
Každopádně by vaše kolena měla být niž než vaše boky. Klidně můžete mít jedno koleno nahoru a jedno dolů, klečet v bazénu a opírat se o jeho stěnu. Každá tato pozice pomáhá miminku sestupovat, když tlačíte.
Pobyt v teplé vodě usnadňuje vyrovnání se s bolestmi. Je to vlastně stejné, jako když se koupete, abyste uklidnili bolest zad nebo břicha.
Jaký je porod do vody?
Porod do vody může být rychlejší a snadnější. Žena se cítí podpořena vodou a využívá strany bazénu jako oporu. Porod do vody je rozhodně pokrok a pro miminko mnohem přirozenější variantou než porod do vzduchu. Vždyť i v těle své matky se vyvíjí po celou dobu ve vodě. I odborníci se přiklání k tomu, že přechod z plodové vody do vody v bazénu, která má teplotu lidského těla je mnohem méně stresující než běžný porod. Snižuje i riziko poporodního traumatu pro malé novorozené miminko.
Pro koho je bezpečný?
Porod do vody je vhodný pro každou budoucí maminku, pokud nemá v těhotenství žádné problémy, čeká pouze jedno dítě ve správné porodní poloze a nejde o předčasný porod. Vždy je ovšem potřeba pamatovat na to, že jakékoliv těhotenství se může těsně před porodem nebo na jeho začátku nějakým způsobem zvrtnout. V takových případech je lepší poslechnout lékaře a přiklonit se ke klasické variantě porodu.
Jak urychlit porod? Tipy, které vám pomohou vyvolat nástup kontrakcí a ulehčit celý průběh
Kdy je potřeba přerušit porod do vody?
- Když se cítíte příliš slabá nebo ospalá.
- Monitor ukazuje nějaký problém.
- Porod postupuje příliš pomalu. Porodní asistentka může v takovou chvíli navrhnout, abyste na chvíli z vody vyšla a počkala, dokud se kontrakce znovu nerozjedou a porod se neurychlí.
- Stoupá vám krevní tlak.
- Stoupá vám teplota.
Nutnost vylézt z porodní vany či bazénu vás může rozrušit, ale věřte, že personál vás požádá o opuštění vody jen v případě, že to považuje za nezbytné. Jakmile se přesvědčí, že je všechno v pořádku, vrátíte se do bazénu. Většina těchto porodu probíhá naprosto hladce. Některé ženy volí porod do vody doma a jiné v porodnici. Je jasné, že v nemocnici budou existovat určitá omezení a nařízení, jak je používat. Zjistěte si informace předem a zvažte, zda je pro vás vše akceptovatelné.
Kdy na porod do vody raději zapomeňte?
Porod do vody vynechte v případě, že vás trápí nějaká infekce či nemoc, předpokládá se u vás císařský řez, chcete epidurální anestezii. K největším rizikům u porodu patří možnost infekce. V třetí fázi porodu, kdy se vypuzuje placenta, je lepší bazén opustit.
Nevýhodou může být i komplikovanější kontrola. Na monitorování miminka nemohou být použity elektrické přístroje, ale jen sondy, které mohou být použity pod vodou. Lékaři mají ztížené podmínky pro sledování průběhu porodu ve vodě a v případě komplikací nemusí mít dost času zasáhnout.
Hrozí miminku riziko?
Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že děti narozené maminkám, které rodily ve vodě, mají větší problémy se zdravím než děti narozené jinak. Stejně není dostatek studií a důkazů, které by jednoznačně prokazovaly, že porod ve vodě je skutečně bezpečnější nebo méně bezpečný. Rozhodně však většina rodiček má s porodem do vody velice dobré zkušenosti a mnoho maminek ho chce prožít znovu.