Poslíčci před porodem se odborně nazývají Braxton-Hicksovy kontrakce a jsou pojmenované podle lékaře, který je poprvé popsal. Můžete je považovat za cvičné kontrakce, které vaše tělo připravují na porod, ale nejedná se o pravé kontrakce. Poradíme vám, jak rozpoznat, jestli se jedná o skutečné kontrakce nebo jsou to poslíčci před porodem.
Poslíčci – od kdy je očekávat
Poslíčci se někdy nazývají falešné kontrakce, protože vyvolávají mylný dojem, že se jedná o skutečné kontrakce. Zvláště ženy, které rodí poprvé, mají občas problém je správně identifikovat. I přestože mohou poslíčci způsobit zúžení děložního hrdla a otevření dělohy jako skutečné kontrakce, neindikují začínající porod. Ženy se často zajímají, kdy přicházejí poslíčci. Obvykle se začínají objevovat ve třetím trimestru těhotenství. Přicházejí čas od času, často odpoledne nebo večer, zvláště v případě zvýšené fyzické aktivity. Neexistuje žádný prokazatelný vzorec, kdy se Braxton-Hicksovy kontrakce před porodem objevují a co je způsobilo. Obecně ale platí, že čím více se blíží termín porodu, tím častěji se mohou objevovat. Jaké mají poslíčci příznaky? Braxton-Hicksovy kontrakce se projevují tvrdnutím břicha. Obvykle nejsou příliš bolestivé, ale mohou být.
Jak se poznají poslíčci?
Poslíčci se dají poznat podle několika projevů. Kontrakce jsou nepravidelné. Objevují se a zase mizí maximálně jednou až dvakrát za hodinu. Není nic zvláštního na tom, když se objevují poslíčci celý den. Také poslíčci v noci nejsou nic neobvyklého. Kontrakce často odeznějí při změně polohy. To znamená, že pokud sedíte, trochu se projděte, a pokud jste na nahou, tak si na chvíli sedněte nebo lehněte. Pomůže také vyprázdnění močového měchýře. Zvláště během noci je vhodné si odskočit, protože plný močový měchýř může poslíčky vyvolávat. Kontrakce se nezesilují, ani se nezkracuje doba mezi nimi a obvykle netrvají déle než jednu minutu.
V porovnání s falešnými kontrakcemi jsou skutečné kontrakce podstatně silnější, stupňuje se jejich intenzita, pravidelnost, bolestivost a mezi kontrakcemi se zkracují časové intervaly. V pozdní fázi těhotenství se tělo začíná intenzivně připravovat na porod. V tomto období se může u poslíčků začít objevovat určitý vzorec, podle kterého přicházejí a zase odcházejí. Jak dlouho trvají poslíčci, je velmi individuální. Některé ženy je téměř nemají, u jiných se mohou objevovat už od 20 týdne těhotenství. Když se objeví poslíčci, jak dlouho před porodem informovat lékaře? Pokud se poslíčci objeví před 37. týdnem těhotenství, měl by o tom být informovaný.
Jak zmírnit poslíčky?
Některé ženy v těhotenství pociťují poslíčky jen mírně, ale pro některé se jedná o velmi nepříjemný a znervózňující stav. Pomoci může teplá sprcha nebo vana. Voda nesmí být moc horká, protože by to mohlo vyvolat porod. Vyzkoušet lze také masáž nebo poslech relaxační hudby. Podle aktuálních pocitů je možné se projít, pohodlně si sednou nebo si lehnout na levý bok. Důležité je doplňovat dostatek tekutin, protože falešné kontrakce mohou být projevem dehydratace. Babské rady doporučují bylinné čaje nebo sklenici plnotučného mléka. Z výživových doplňků je možné vyzkoušet rozpustný hořčík.
Kdy kontaktovat lékaře?
V případě, že pociťujete bolest, tlak nebo nepříjemné pocity v pánvi, břichu nebo dolní části zad, může se jednat první známky porodu. Pokud je žena těhotná méně než 37 týdnů, měla by okamžitě kontaktovat svého lékaře nebo porodní asistentku, protože to může být známka předčasného porodu. Na konci posledního trimestru je možné počkat. Nicméně pokud praskne plodová voda nebo jsou kontrakce silné a v rozestupu pěti minu je načase vyrazit do porodnice. V jakékoli fázi těhotenství by měla žena okamžitě kontaktovat svého lékaře nebo porodní asistentku, pokud:
- pociťuje trvalou bolest v břiše
- má vaginální krvácení
- zaznamená zpomalení nebo zastavení pohybů dítěte
- celkově se necítí dobře.