Pověry s kočárkem. Které další pověry a mýty o těhotenství jsou rozšířené?
Taťána Kročková
23. 5. 2019
Čekáte miminko? Pak určitě slýcháte ze všech stran, že byste neměla mít doma kočárek ještě před narozením dítěte, anebo třeba že máte bříško do špičky, a proto porodíte chlapečka. Co je na tom všem pravdy a které další pověry o těhotenství jsou známé?
Kočárek nesmí být doma před narozením dítěte
Určitě jste už slyšeli o pověře, která je poměrně varující a budí velkou pozornost. Před narozením miminka by v domácnosti neměl být kočárek nebo větší výbavička jako například postýlka, aby se to zkrátka nezakřiklo. Prý to přináší smůlu a mohlo by dojít k tomu, že je vůbec nebudete potřebovat. Spousta nastávajících maminek na tohle slyší a nechávají si kočárky či autosedačky raději u příbuzných. Je to stejně významná pověra jako třeba ta, že ženich nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem.
Maminky mají různé zkušenosti. Není příliš racionální obviňovat kočárek nebo postýlku z toho, že se něco stane a miminko se nám nenarodí živé. Tím důvodem, proč nemít plně zařízený dětský pokoj i s postýlkou a kočárkem může být jednoduše ten, že pokud by se náhodou něco přihodilo a nedopadlo dobře, asi se na to doma nebudeme chtít dívat.
Těhotenství by se mělo do čtvrtého měsíce tajit
Obdobnou pověrou je to, že těhotenství by se do skončení prvního trimestru mělo tajit, protože v této době hrozí největší riziko spontánního potratu. Maminky proto rozhodně nevytrubují do světa tu šťastnou novinu, naopak čekají až toto riziko pomine a mohou s klidem prohlásit, že očekávají narození potomka.
Rozhodně je na každé ženě, zda se chce pochlubit svému okolí už prvním pozitivním těhotenským testem, anebo až ve čtvrtém měsíci rýsujícím se bříškem. Každý trimestr přináší svá úskalí a nemůžeme přece žít ve strachu.
Špičaté břicho znamená, že se narodí kluk
Spousta pověr se týká toho, zda se rodičům narodí chlapec, anebo děvče. U nastávajících maminek lze sledovat různé znaky, kterým rozuměly už naše prababičky. Většinou se však jedná o pověry, jejichž pravdivost se různí. Údajně pokud má maminka bříško do špičky, narodí se jí kluk, pakliže má bříško kulaté, bude to holčička.
Děvčátka prý také ubírají na kráse a berou si ji z maminky sama pro sebe, takže v případě, kdy žena čeká chlapečka, bývá mnohem více krásná, ale u holčičky je tomu samozřejmě naopak. Rovněž se dá vysledovat pohlaví miminka na základě toho, jak se žena stravuje. Po uzeném, feferonkách, sladkém nebo pivu to prý bude chlap jak hora, při úporných nevolnostech zase holčička.
Těhotná žena nesmí věšet záclony
Těhotná žena prý také nesmí věšet záclony, zvedat ruce nad hlavu nebo věšet vysoko prádlo. Své opodstatnění to jistě má, žena se nepřirozeně namáhá, tlačí na oblasti, které by měly být v klidu, namáhá přímé břišní svaly, zatěžuje páteř i dělohu, napíná břicho, může se jí zamotat hlava a spadnout z výšky, není to ani vhodné kvůli krevnímu tlaku a oběhu. Nakonec i ty závěsy třeba mohou být příliš těžké.
Pověra ovšem praví, že by se dítěti mohla zamotat šňůra kolem krku, ale kdo ví, třeba o tom porodní báby kdysi věděly své. Není lepší věnovat se něčemu jinému a nechat manžela nebo kamarádku, aby vám ty záclony pověsila?
Lepší je porodit v sedmém měsíci než v osmém
Někteří lékaři se shodují na tom, že je skutečně lepší porodit v sedmém měsíci raději než v osmém. Čím je to dané? Nejspíše proto, že v osmém měsíci dochází k dokončení vývoje plic. Dítěti narozeném v sedmém měsíci se plíce mohou dovyvinout v inkubátoru, ale v osmém měsíci, kdy proces vývoje již začal je to prý složitější. Ve většině názorů se tento fakt už ale dnes moc nezohledňuje, přece jenom se vyvíjejí i další orgány a platí obecné pravidlo, že čím později se miminko narodí, tím je to pro něj lepší.
Těhotná žena má jíst za dva
To, že těhotná žena má hodně odpočívat a jíst za dva, se říkalo vždycky. Dnešní ženy ale bývají aktivní až do doby než své dítě porodí, a jedí přitom pestře, zdravě a třeba i minimálně. Určitě není vhodné se přejídat a přibírat na váze ve velkém. Kila se pak shazují těžko a to, že je žena těhotná není vlastně žádnou omluvenkou k tomu, aby se mohla nezřízeně cpát vším možným.
V šestinedělí se nesmí vycházet z domu
Tato tradice se dnes již naštěstí nedodržuje. Dřívější rituály držely ženu v izolaci, protože byla nečistá, stran všeho ostatního dění či přípravy jídla, v jiných kulturách ale zase musela hned po porodu pracovat venku na poli a nikdo na ni žádné ohledy nebral. Pověra, že žena nesmí ven v průběhu šestinedělí se spíše týká jejího odpočinku, hygieny vůči dítěti, jakési intimity a sladění režimu s miminkem. Záleží však na každé ženě, jak se rozhodne a kdy si vyrazí s kočárkem nebo s miminkem v šátku na procházku či mezi lidi.
Ostatně sexuální tabu v šestinedělí se také nedodržuje. Jakmile je žena zahojená a má chuť na milování s partnerem, proč by si ho nemohla dopřát? Po císařském řezu nebo v případě, kdy nedošlo k žádnému zranění či nástřihu po porodu dochází k návratu k intimnímu životu poměrně dříve než za pověstných šest týdnů.
Choďte brzy spát, jinak bude dítě ponocovat!
Říká se, že když žena v těhotenství hodně zpívá, maluje nebo se věnuje umění, bude mít umělecky nadané dítě. Když studuje nebo se věnuje nějakému výzkumu, bude mít chytré dítě. Když neustále spí, bude mít lenocha a spáče, a když ponocuje, její dítě pak nebude spát. I když to zní jako úsměvná pověra, praxe vcelku potvrzuje zvýšené umělecké nebo intelektuální založení dětí, pokud se jejich matky něčemu takovému v průběhu těhotenství hojně věnovaly, ale velkou roli hraje genetika, na kterou se to dá ostatně vždycky svést.
Pověry z dob našich praprababiček
V minulosti se tradovala celá spousta nesmyslných pověr, které těhotných ženám zakazovaly jíst určité potraviny, chodit mezi lidi a do hospod, na hřbitovy, do prázdných domů a stavět se pod stromy. Nesměly přijít do kontaktu s různými zvířaty nebo zlými lidmi a pochybnými existencemi, aby je někdo neuřkl, anebo dítě nedostalo podobu onoho zvířete či znetvořených osob. A samozřejmě se těhotným ženám také zakazoval sex!