Lékaři jsou nepostradatelní. Zachraňují životy, pomáhají, ulehčují od bolesti, operují. Dělají toho hodně. Někdy se ale může stát, že zapomínají na to, že i pacient má nějaká práva. A ještě víc na to, že těhotná a rodící žena vlastně ani pacient není a nepotřebuje léčbu. Co potřebuje je jen to, aby ji někdo vedl a byl oporou ve chvíli, kdy dělá tu nejpřirozenější věc na světě – rodí, aby projevil empatii, vyslyšel její přání a v případě potřeby teprve lékařsky konal. Když dojde k tomu, že zdravotníci zasahují do vašeho práva až příliš, poznáte to? Jaká máte práva u porodu?
V první řadě máte právo na profesionální přístup zdravotníků. To zahrnuje odbornou úroveň, bezpečnost péče i slušné a důstojné zacházení. Zároveň musí respektovat i váš svobodný a informovaný souhlas nebo nesouhlas. Před každým vyšetřením či zákrokem byste přesně měla vědět, co se s vámi bude dít a souhlasit s tím. Máte právo na zodpovězení svých otázek. Nikdo vás nesmí odbít tím, že vám to může být jedno nebo cokoliv jiného. I to se bohužel stává. Když nějaké úkony nechcete (běžně nástřih hráze, stříhání pupeční šňůry apod.), nikdo vám je nesmí provést. Zdravotníci ale mají právo po vás vyžadovat podepsání negativního reversu, který je chrání.
Nepřetržitý kontakt s dítětem
O vašem miminku od narození rozhodujete jen vy jakožto rodiče. Stejně tak máte právo na veškeré informace o jeho zdravotním stavu, navrhované léčbě i na zodpovězení svých otázek. Bez vašeho souhlasu nesmí zdravotníci na dítěti provádět žádné úkony nebo ho někam odnášet.
Existují i zákonné výjimky, kdy to lze. Sem patří neodkladná péče, která je nutná k záchraně života dítěte nebo k tomu, aby zamezila poškození jeho zdraví. Také v případě podezření z týrání, zneužívání nebo zanedbání.
Mimo této výjimky máte právo na respektování svobodného a informovaného souhlasu a nesouhlasu. Pamatujte na to, že vás od dítěte nikdo nemůže vykázat, i když ho zrovna lékař vyšetřuje, je krmeno nebo umístěno na JIP. Oddělit vás od dítěte může pouze soud.
Lékaři často argumentují tím, že mají po porodu za dítě odpovědnost, ale to není pravda. Zdravotníci odpovídají pouze za to, že rodičům včas nabízí zdravotní služby, které odpovídají zdravotnímu stavu dítěte.
Není ani pravda, že miminko musí odnášet zdravotníci na měření, vážení, mytí či krmení. Pokládání na vyhřívané lůžko atd. Zároveň je potřeba i připomenou, že pokud matka nemůže být hned po porodu s dítětem (například v případě císařského řezu), musí kontakt s dítětem být umožněn otci.
Rizikové těhotenství: kdy se k němu přistupuje a jaká omezení s sebou nese?
Práva u porodu – přítomnost dalších osob
Vaše soukromí je vaše soukromí. Proto máte právo na odmítnutí přítomnosti studentů a studentek u svého porodu. Dokonce můžete říct, že nechcete ani to, aby byl přítomen další personál, který není u porodu nezbytný.
Naopak vám nikdo nesmí zakázat přítomnost další osoby u porodu. Nejčastěji je to otec dítěte, ale může to být i další blízká osoba či dula, porodní asistentka i jiný zdravotník jako konzultant. Doprovod pak může seznámit personál s vašimi představami a přáními ohledně porodu. Docela se to hodí, když vy budete zaměstnána porodem.
Za přítomnost těchto osob si nemocnice nesmí účtovat žádné poplatky. Platby obvykle požaduje za poskytnutí oblečení, občerstvení apod.
Jak urychlit porod? Tipy, které vám pomohou vyvolat nástup kontrakcí a ulehčit celý průběh
Dřívější odchod z porodnice – ambulantní porod
Ambulantní porod je takový, kdy sice porodíte v nemocnici, ale odejdete z ní před doporučenými 48 hodinami pobytu. A nikdo vám v tom nesmí bránit vyjma skutečností uvedených v předchozím odstavci. Pokud je dítě prokazatelně zdravé, podepíšete v porodnici negativní revers a jdete. Odejít můžete i v případě, kdy vám ho podepsat neumožní. Ne vždy se ovšem setkáte s pochopením lékařů nebo i ostatního zdravotnického personálu. Někde dokonce vyhrožují tím, že na vás zavolají sociální službu, policii nebo kohokoliv jiného. Museli byste ale být pod vlivem návykových látek či dítěti nějak ubližovat. Naštěstí k těmto extrémním situacím dochází jen velmi sporadicky. Lékaři toto dělat opravdu nemohou jen tak a dopustili by se tím mimo jiné i porušení mlčenlivosti. Lékař má povinnost respektovat názory pacienta.
Pokud chcete komplikacím a zbytečným konfliktům předejít, najděte si porodnici, kde s ambulantními porody nemají problém a oznamte jim to předem.
Předčasný porod. Hrozí i vám? Jak se o nedonošená miminka pečuje?
Preventivní zásahy, které nechcete
Nikdo vás nesmí do ničeho nutit jen proto, že se to „u nich tak dělá“ nebo je to „rutinní postup“. A spadají sem i různé preventivní zásahy (např. napíchnutí kanyly jen tak preventivně). Sem patří i píchnutí plodové vody, injekce oxytocinu, nástřihy, klystýr. Je toho hodně. Nejde-li o naléhavou situaci, mají lékaři povinnost respektovat i váš porodní plán či dříve vyslovené přání. Braňte si ho a nenechte si zasahovat do porodu více, než je nezbytně nutné pro zdraví vašeho miminka i vaše.