Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Redakce

Redakce

28. 1. 2018

Většina nastávajících maminek, zejména pokud se jedná o prvorodičky, má strach z toho, co je čeká. Což je pochopitelné. Čím více se blíží porod, tím více se cítí nejisté a bojí se. Aby jste se alespoň částečně uklidnila a získala více sebevědomí, že to co nejlépe zvládnete jak u porodu, tak i s péčí o miminko, doporučuje se absolvovat předporodní kurz. Jak vybrat vhodný kurz a co vše se na kurzu dozvíte?


Předporodní kurz

Ačkoli se nikdy nemůžete na tak velkou životní událost jako je porod připravit stoprocentně, je určitě dobré získat co nejvíce potřebných informací o tom, jak rozpoznat přicházející porod, jak zvládat kontrakce, jak pečovat o novorozence či jak zvládnout šestinedělí. I když můžete veškeré informace samozřejmě získat na internetu, kurz je připravený tak, abyste si důležité věci zapamatovala co nejlépe a hlavně, abyste si je osobně vyzkoušela (zejména v souvislosti s kojením a péčí o novorozence). Navíc je velice přínosné, že můžete přípravu sdílet společně s dalšími těhotnými maminkami. Mnohdy se pak maminky, které se poznaly v kurzu stýkají i nadále, vyměňují si zkušenosti a nové informace, jsou si navzájem oporou.

Kdy se zapsat do kurzu?

Do předporodních kurzů můžete začít chodit kdykoliv, ale nejvíce žen začíná až v pokročilém stadiu těhotenství, přibližně okolo 30. – 32. týdnu těhotenství. Na kurz můžete jít sama nebo si s sebou vzít partnera, ale třeba i jinou blízkou osobu.

Jak vybrat předporodní kurz?

O porodních kurzech v okolí vašeho bydliště se můžete informovat na internetu. Poradí vám také váš gynekolog. Většina nemocnic či porodnic pořádá vlastní předporodní kurzy, avšak bývají značně obsazené. V některých mateřských centrech pořádají zkrácená informativní setkání (cca 2 h) s porodními asistentkami či dulami. Ty jsou někdy zdarma, protože si tak duly mohou získat vaši důvěru a pokud budete mít zájem, můžete je přizvat k porodu. To již bývá zpoplatněné. Ostatní předporodní kurzy také vedou většinou porodní asistentky a bývají dostupné ve většině měst.

Jak správně dýchat u porodu. Je nutné se to učit?

Jak dlouhý by měl být předporodní kurz?

Aby vám předporodní kurz poskytl dostatek informací, mělo by se uskutečnit mezi 5 a 10 setkáními po 2 hodinách. Cena kurzu se odvíjí od jeho časové dotace, nicméně počítejte s cenou okolo 200 Kč za hodinu. Cena by neměla být to nejdůležitější podle čeho se orientovat. Vybírejte si raději dražší kurz, kde vás bude méně, než levný kurz pro mnoho dalších absolventů. Budete tak mít lepší příležitost si vše dobře vyzkoušet i se více ptát, pokud něčemu nerozumíte.

Kurz přípravy na porod – co se na něm vyučuje?

Většina kurzů se pak skládá ze dvou částí – z teoretické a praktické. Během teoretické části přednáší své znalosti a zkušenosti gynekolog, sestřička, porodní asistentka a další odborníci, kteří učí maminku i tatínka připravit se psychicky na porod. V rámci praktické části předporodního kurzu je maminka připravována na porod. Na praktické části kurzu je žádoucí přítomnost nastávajícího tatínka, neboť si na panence miminka osobně vyzkouší, jak správně zacházet s novorozencem, jak ho pochovat, vykoupat, přebalit atd. Dále se maminky dozvídají důležité informace o kojení, jak miminko přimět pít z prsu, jak jej nechat odříhnout a jaký mu nastavit kojící režim.

Kurz by vás měl především pomoci zbavit se strachu z porodu

Dalšími důležitými informacemi, které se na kurzu dozvíte, se mj. týkají změn v organismu ženy, administrativy spojené s mateřskou dovolenou a rodičovským příspěvkem, cestováním, hygienou a životosprávou těhotné ženy, tělesnou aktivitou a sportem v těhotenství a po porodu či informace o očkování. Dále se např. dozvíte o rizikovém průběhu těhotenství, předčasném porodu, onemocněními spojenými s těhotenstvím, jaký je rozdíl mezi fyziologickým a patologickým průběhem porodu, jaké jsou známky blížícího se porodu, kdy jet do porodnice, jaké si připravit k porodu doklady, co obnáší mít partnera či doprovod u porodu a jak se tlumí porodní bolesti.

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?

Předporodní příprava na narození miminka

V souvislostí s přípravou na příchod novorozence se na předporodním kurzu dozvíte co je to bonding, jak probíhají první ošetření novorozence a počátek kojení, jak zajistit ochranu a bezpečí novorozence, budou vám demonstrovány polohy manipulace s miminkem, nacvičíte si kojící polohy a dozvíte se vše o životosprávě kojící matky. Po skončení šestinedělí pro vás budou užitečné informace týkající se nejvhodnější antikoncepce po porodu.

Co vám mohou kurzy přinést?

Čím víc budete vědět, tím větší jistotu získáte. Dostanete mnoho rad od zkušených lektorek, dozvíte se spoustu věcí a budou zodpovězeny všechny vaše dotazy. Kurz můžete navštěvovat společně s partnerem, což bude pro vás oba silný prožitek. Stane se z něj velmi dobrý pomocník, dostane pro něj otcovství větší smysl a budete na něj moct „přehodit“ některé povinnosti. Nebude se navíc cítit tolik odstrčený a vybuduje si bližší vztah se svým potomkem.

Cvičení jako součást kurzu

Součástí kurzů bývá někdy také cvičení pro těhotné maminky. Může jít o jógu, kalanetiku či plavání. Cílem přípravy je udržet organismus těhotné ženy v optimálním zdravotní kondici. Cvičení pomáhá ženám přizpůsobit se těhotenským změnám a připravuje těhotnou na porod tak, aby jeho průběh byl co nejlepší a nevyčerpal zbytečně ani rodičku ani dítě. Celkově pak cvičení zmírňuje bolesti páteře a kloubů, uvolňuje oblast krku a ramen a pomáhá uvolňovat napětí a stres.

Zvládnu to i bez kurzu?

Určitě! Pokud z nějakého důvodu na předporodní kurz jít nechcete, vězte, že v porodnici vám se vším sestřičky a porodníci poradí. To samé se týká také péče o miminko. Na oddělení šestinedělí se pravidelně konají setkání s odborníky (laktační poradkyně atd.) na chodbách, kterých se může zúčastnit každá novopečená maminka. Také ihned po porodu každou maminku zaškolí dětská sestra, jak správně o děťátko pečovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?