Přenášení plodu. Proč si dítě dává načas a co s tím?
Markéta Jindřichová
20. 8. 2018
Asi každá těhotná žena upíná pozornost k předpokládanému termínu porodu. Proto je pochopitelné, že se v případě přenášení plodu může cítit zklamaně nebo znepokojeně. Ve skutečnosti se ale jen velmi málo dětí narodí přesně v den, na který byl určený termín. Šanci na porod v termínu statistika vypočítala na 5 %. Těhotenství se měří od data poslední menstruace a k početí mohlo dojít kdykoli v následujících týdnech. Dokonce, i když je datum početí jisté, délka těhotenství se může stále lišit asi o pět týdnů.
Kdy a proč dochází k přenášení plodu
Přibližně 80 % dětí se narodí mezi 38 a 42 týdnem těhotenství a lékaři tyto děti považují za narozené v termínu. 43. týden těhotenství je zlomový a děti narozené od jeho počátku a později se narodily takzvaně po termínu. Naopak děti, které přišly na svět před ukončením 37. týdne, jsou narozené předčasně. Není přesně známo, co porod vyvolává nebo proč se některé děti rodí později než jiné. Lékaři se domnívají, že pozice dítěte v děloze může ovlivnit začátek porodu. Pokud je dítě v děloze hlavou nahoru a nohama dolů, nebo je sice hlavou dolů, ale tváří na špatnou stranu, je vhodné začít dělat pohyby nebo zkoušet pozice, které by mohly plodu pomoci dostat se před porodem do té nejvhodnější pozice.
V případě, že už uplynul den předpokládaného termínu porodu, vyvstávají otázky typu, proč přenáším. Může to být způsobené tím, že dítě ještě není zcela připraveno k porodu. Datum, které určil gynekolog, je pouze orientační. Neznamená to, že se jedná o nejvhodnější termín porodu. Hormonální změny, které probíhají během posledních několika týdnů těhotenství, připravují organismus dítěte na prostředí mimo dělohu. Proto také dříve narozené děti často potřebují pomoc při dýchání nebo krmení.
Jak vyvolat porod?
Existují nejrůznější babské rady a způsoby, jakými se ženy dodnes snaží samy si vyvolat porod. Mezi oblíbené tipy na větu: „Nechci přenášet,“ patří například sex, akupunktura, reflexní terapie nebo aromaterapie, ale neexistují žádné důkazy o tom, že by některá z nich zaručeně fungovala. Jistá je pouze jedna věc. Lidské tělo produkuje porodní hormony mnohem rychleji, pokud není ve stresu. Vyvolání porodu po termínu je snazší, když je budoucí maminka uvolněná. Pak nezáleží na tom, jestli vás uklidňuje relaxační cvičení nebo poslech hudby. Pomoc mohou i lékaři či porodní asistentky. Když začne 41. týden těhotenství a všechno nasvědčuje tomu, že se porod neblíží, je možné provést Hamiltonův hmat. Jedná se o stimulaci děložního hrdla, což může vést k produkci hormonů, které vyvolávají spontánní porod. Hamiltonův chvat prokazatelně zvyšuje pravděpodobnost vyvolání porodu, ale pro některé ženy se jedná o nepříjemný a někdy i bolestivý zákrok.
Do kdy se může přenášet?
Umělé vyvolání porodu je nabízeno všem ženám, které neporodí přirozeným způsobem do 42. týdne. Od tohoto termínu je přenášení nebezpečné, protože existuje vyšší riziko úmrtí při a po porodu a další komplikace. Pokud žena porod uměle vyvolat nechcete a těhotenství trvá 42 týdnů nebo déle, bude ona i dítě pečlivě monitorovaní. V případě, že lékař usoudí, že je život matky nebo dítěte v ohrožení, porod uměle vyvolá.
Co dělat při přenášení plodu?
Přenášení u prvorodiček je častější než přenášení u druhého dítěte. Co se dá dělat, při čekání na porod? Nejlepší rada u přenášení plodu je zůstat v klidu a hledat si činnosti a aktivity, které odvedou pozornost. Všechno je lepší než sedět doma a přemýšlet, jestli není něco špatně. Psychická pohoda je základ. Zkuste si na každý den něco naplánovat, ať už půjdete ven nebo se zabavíte doma.
Tipy:
Nyní je vhodný čas pro nákup zásob a vaření jídel, které na vás budou čekat v mrazáku po návratu z porodnice. Po narození dítěte velmi oceníte, že máte doma dost jídla, které stačí ohřát.
Zajděte si s partnerem za zábavou, kulturou nebo odpočinkem. Po narození dítěte na takové kratochvíle nebude čas.
Dostatečně odpočívejte. Pokud se vám špatně spí v průběhu noci, dopřejte si spánek i během dne. V případě, že se vám špatně spí celkově, klidně jen tak lenošte a poslouchejte hudbu nebo audioknihy.
Překontrolujte si, zda máte v tašce do porodnice všechny věci, které budete potřebovat. Podívejte se na stránky porodnice a přečtěte si jejich doporučení.
Vyhledejte si nejrůznější rady, jak pomoci urychlit porod, a vyberte si z nich ty, které vám nejvíce vyhovují. Pravidelně je praktikujte.
Vhodně zvolené lehké cvičení nebo fyzická aktivita mohou pomoci při bolestech zad a kloubů. Pohyb má také blahodárný vliv na dobrou náladu.