Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Prevence a řešení běžných těhotenských obtíží

Redakce

Redakce

3. 7. 2024

V průběhu těhotenství se žádná žena nevyhne některým komplikacím. Dobrá zpráva je, že většina z nich je zcela běžná a k tomu období zkrátka patří. Navíc se mnohým můžete vyhnout, jiné zase rychle vyřešíte. Zaměřili jsme se na ně v článku.

Nevolnost patří k nejtypičtějším obtížím

Ačkoli se nevolnost řadí k relativně častým a běžným obtížím, patří k těm nejméně příjemným. Zejména v prvním trimestru, kdy v ženském těle probíhají opravdu bouřlivé hormonální změny, se může objevit nevolnost. Některým ženám se zcela vyhne, jiné se cítí špatně jen několikrát, další bohužel několik měsíců zcela protrpí.

Řešením často bývá úprava stravy. Metodou pokus-omyl zjistíte, které potraviny nevolnost vyvolávají více a co naopak můžete sníst bez problémů. Obecně platí, že vhodnější volbou jsou menší porce vícekrát za den a ubrat byste měly na kořeněných a tučných jídlech. Existují ale i případy, kdy se nevolno dělá po zelenině a obecně zdravé stravě a plod žádá stravu tučnější a masitou. Může jít o reakci na nedostatek některých živin, o které si plod tímto způsobem řekne. Zkuste proto případně některé živiny doplnit ve formě doplňku stravy.

Otoky dolních končetin

Oteklé nohy se naopak objevují především v pokročilé fázi těhotenství. Na vině jsou hormonální změny, zvýšené množství krve v těle i rostoucí tělesná hmotnost. Problémy se častěji objevují v případech, kdy konec těhotenství vychází na parné letní dny.

Pomoci v tomto případě mohou kromě úpravy stravy (uberte například na slaných potravinách) pomoci kompresní ponožky, ochlazení nohou či procházky, díky kterým se budou nohy lépe prokrvovat. V případě únavy si ale prostě odpočiňte, nohy můžete dočasně zvednout mírně nad úroveň srdce, nahromaděná vlhkost se tak z nohou alespoň částečně přesune zpět do horní části těla.

Bolesti zad

S tím jak mamince narostou bříško i další partie, se poměrně rychle vytvoří tlak na páteř, který může vyvolat bolesti. V poměrně krátké době se totiž tělo změní tak rychle, že se tomu samo nestihne přizpůsobit. Pomoci může speciální vybavení (různé kšandy a popruhy), které pomohou vytvořit tělu oporu a lépe rozložit jeho hmotnost. Nejlepší prevencí je ale posilování před těhotenstvím a na jeho začátku. I v pokročilejší fázi těhotenství ale může od bolestí ulevit například těhotenské plavání nebo těhotenská jóga. Zkrátka nenáročné protahovací a posilovací cviky. Pozornost věnujte i poloze při spánku a vyvarujte se zvedání těžkých břemen včetně nákupů – raději tyto povinnosti přenechte partnerovi.

Plynatost a další trávicí potíže

Častým vedlejším projevem těhotenství je nadýmání, pálení žáhy, nebo dokonce zácpa či hemoroidy. Řešením bývá úprava stravy, dostatek pohybu či v některých případech vhodná léčiva, které by ale většinou měl předepsat či doporučit lékař.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Prevence a řešení běžných těhotenských obtíží