Vše, co byste měly vědět o pupečníku, naleznete zde. Jaký má pupečník význam? Co když je moc krátký nebo moc dlouhý? Jak snadno se může dítě v bříšku udusit? A co pupeční pahýl – nechat odpadnout nebo nechat odstřihnout? Má smysl si platit uchování pupečníkové krve?
Pupeční šňůra – pupečník
Pupeční šňůra má mnoho funkcí. Zajišťuje především přívod živin a kyslíku, dokud se miminko poprvé nenadechne po porodu. Zároveň z těla dítěte odvádí veškeré zplodiny metabolismu a odkysličenou krev zpět do placenty, což zajišťují dvě tepny. Pupeční šňůra je vyplněna měkkou, želatinovou substancí (tzv. Whartonovým želé). Díky této želatině je pupečník chráněn před stlačením. Nemusíte mít tedy obavy, že by se miminku mohl příjem živin a kyslíku během těhotenství přerušit. To se stává opravdu vzácně a většinou až během porodu. Z tohoto důvodu jsou neustále sledovány ozvy děťátka, zejména v závěrečné fázi porodu.
Čtěte také: Vícečetné těhotenství. Na co si dát pozor, když čekáte dvojčata?
Délka pupečníku
Běžná délka pupečníku je okolo 50 cm, ale někdy je možné se setkat s kratší délkou (méně než 35 cm), ale také i s delší délkou (70 cm). Příliš krátký i příliš dlouhý pupečník může představovat potencionální problém. Stává se to ovšem vzácně. Během ultrazvukového vyšetření se stanovuje počet cév v pupečníku. Někdy se stává, že jedna arterie chybí. Nemělo by to však znamenat nic vážného pro zdárný vývoj plodu. Není také výjimkou, že lékař zamění pupečník na ultrazvuku za pindík. Namísto očekávaného chlapečka se tak někdy narodí k překvapení rodičů dívenka.
Vícečetné těhotenství. Na co si dát pozor, když čekáte dvojčata?
Pupečník kolem krku
Pupečník kolem krku má podle lékařů až třetina dětí. Většinou je tento stav zcela neškodný. Lze to zjistit na ultrazvuku, ale tato informace nemá žádný vliv na další průběh těhotenství.
Pupečníková krev
Po narození dítěte zůstává část jeho krve v placentě a pupeční šňůře. Právě této krvi se říká pupečníková krev. Ještě nedávno představovala pupečníková krev biologický odpad. Nyní je však čím dál častější trend, že si maminky nechávají pupečníkovou krev uskladněnou do budoucna ve specializovaných krevních bankách. Pupečníková krev totiž obsahuje kmenové buňky, jež se už podruhé v organismu člověka nevyskytnou. Tyto buňky se dají zmrazit a později využít na léčbu například při transplantaci kmenových buněk nebo v rámci regenerativní medicíny. Z kmenových buněk pupečníkové krve mohou totiž vyrůst krevní buňky, buňky imunitního systému, ale i jiné typy buněk. Pupečníková krev a buňky z ní se v současné medicíně nejčastěji využívají při léčbě leukémie, lymfomů, myelomů, nádorových onemocnění, poruše krvetvorby nebo imunity.
Linea nigra v těhotenství. Co dělat, když se objeví?
Darovat cizím nebo uschovat pro vlastní potřebu?
Až 70 % pacientů, kteří potřebují transplantaci krvetvorných kmenových buněk, bohužel nemá vhodného dárce ve své rodině, takže je lékaři musejí vyhledávat ve veřejných registrech dárců. Nastávající maminky se mohou do tohoto registru zapojit a pomoci. Nebo se můžete rozhodnout pupečníkovou krev zmrazit pro případnou budoucí potřebu vlastního miminka. Odběru pupečníkové krve se nemusíte bát. Většina porodnic dnes, samozřejmě po shledání, že není žádné zdravotní riziko, pupečníkovou krev automaticky odebírá. Pokud krev darujete k všeobecnému použití, nemusíte nic platit. Pokud se rozhodnete ji uskladnit, vyjde vás tato služba řádově na desítky tisíc a i když vaše dítě nebo jeho sourozenec onemocní, uchované kmenové buňky mohou, ale nemusejí vyhovovat.
Domácí porod. Jaké jsou výhody a kdy na něj rovnou zapomeňte?
Pupeční pahýl – nechat odstranit nebo nechat odpadnout?
Po porodu porodník pupík podváže a buď on nebo otec jej přestřihne. Dítě následně ošetří dětská sestra. Vašemu miminku zůstane na bříšku pupeční pahýl. To, jak o něj pečovat, vám poradí novorozenecká sestra. Pupeční pahýl postupně usychá. V některých porodnicích nechávají pahýl odstranit, jinde je zase praxe taková, že odcházíte domů s pahýlem a čekáte, než odpadne sám. Záleží samozřejmě také na vás, co preferujete. Pokud se ovšem rozhodnete pahýl nechat svému osudu, musíte být o to víc pečlivá co se týče hygieny. Nezhojený pupík je jedna z bran možného vstupu infekce do těla. Některá miminka se kvůli pupíčku bohužel musejí vrátit do péče lékařů. Pokud se vám bude zdát místo začervenalé, ihned vše konzultujte s pediatrem.