Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Rh faktor v těhotenství. Proč je tak důležité ho znát?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 5. 2019

Víte, jakou máte krevní skupinu? A co třeba Rh faktor? Nejspíš ne nebo máte jen takové matné podvědomí, že vám to někdo kdysi dávno říkal. V běžném životě není znalost krevní skupiny úplnou nutností, ale může přijít situace, kdy se bude jednat doslova o životně důležitou informaci. Kdy? Důležité je znát svou krevní skupinu i Rh faktor v těhotenství. V článku se dozvíte proč.

I když se bez znalosti krevní skupiny obejdete, je vhodné ji znát. Třeba v případě potřeby krevní transfuze. Dostat krev od jiné krevní skupiny, než je ta vaše, by vedlo k závažné reakci, která může skončit i smrtí. Výjimkou jsou lidé se skupinou AB, kteří mohou dostat krev od jakékoli skupiny. Ta jejich neobsahuje žádné protilátky. Lidé s krevní skupinou 0 jsou univerzálními dárci a mohou darovat krev komukoliv. Rh faktor se pak rozlišuje pozitivní – RH+ nebo negativní Rh-. Kdo má Rh faktor negativní, nesmí dostat krev od člověka s Rh pozitivní krví. Lidé s Rh+ mohou dostat krev s oběma faktory.

Co je Rh faktor?

Rh faktor získal svůj název od opice Maccacus rhesus, u které byl objeven. Minus varianta se vyskytuje prakticky jen v evropské populaci a má ji asi každý šestý člověk. Právě Rh faktor v těhotenství s hodnou mínus dokáže způsobit velké problémy. U můžu je to v podstatě jedno, jakou variantu mají.

Vy svou variantu dříve nebo později v těhotenství zjistíte. Když vám odeberou krev, tak dělají testy i na krevní skupiny, a právě Rh faktor. Velký problém nastává ve chvíli, kdy má matka Rh minus a čeká dítě s Rh plus. Dokonce může dojít i k poškození miminka nebo úmrtí. A jak se stane, že má dítě plus, když vy máte mínus?? Ano působí Rh faktor a genetika. Když vy máte mínus a váš partner plus, je velká šance, že dítě bude mít právě plus.

Těhotenská encefalopatie aneb když neustále něco zapomínáte

Jaké je zastoupení krevních skupin ve světě?

Zastoupení krevních skupin je různé. V České republice má většina (41 %) skupinu A, 32 % nulu, 18 % B a jen 9 % AB. Jednovaječná dvojčata mají vždy stejnou krevní skupinu i Rh faktor. Dvojvaječná už mohou mít oboje odlišné.

Dnes už se nemusíte bát

Tělo matky s Rh minus, reaguje na dítě s Rh plus jako na cizorodý předmět. Začne proti němu vytvářet protilátky, které rozkládají červené krvinky dítěte, což vede k jeho chudokrevnosti a potížím s tím spojených. Rozpadající se krvinky vedou ke vzniku žloutenky, která dokáže poškodit mozek dítěte. I proto se dělá odběr krve na protilátky v těhotenství. Díky novým objevům už naštěstí problémy nehrozí a Rh nekompatibilitě zle zabráni.

Bolest pánve v těhotenství: kdy raději volat lékaře?

Problémy až ve druhém těhotenství

V prvním těhotenství krvinky plodu neprocházejí placentou do krevního oběhu matky a naopak. Nemohou se tedy smíchat. To se může stát až při porodu, kdy krvinky od miminka proniknou do krevního oběhu matky a její tělo proti nim ihned začne vyrábět protilátky. V tuto chvíli se ale pořád nic neděje. Horší je to s druhým těhotenstvím, protože zmíněné protilátky v těle matky čekají a při dalším těhotenství už mohou pronikat do krevního oběhu miminka, kde dochází k výše popsaným problémům. V každém dalším těhotenství se protilátky tvoří víc a víc.

Rh faktor v těhotenství a řešení potíží

Prvním krokem je zjištění vaší krevní skupiny a Rh faktoru, což se dnes dělá naprosto běžně s prvními krevními testy v těhotenství. Pokud máte Rh faktor plus, nemusíte nic řešit. Jestliže máte Rh faktor minus, zaznamená tuto skutečnost gynekolog do vaší těhotenské průkazky. Po porodu pak dostanete injekci s imunologicky aktivní látkou, která z krevního oběhu odstraní buňky novorozence. I v dalším těhotenství tak bude miminko v bezpečí. Tuto injekci musíte dostat i po potratu.

U Rh negativních matek se také v průběhu těhotenství kontroluje hladina protilátek. Pokud jsou pozitivní protilátky v těhotenství a dojde k jejich velkému nárůstu, přikloní se lékaři k dřívějšímu vyvolání porodu. V některých velmi vzácných případech je potřeba novorozenci vyměnit po porodu krev (transfuzí).

Žloutenka v těhotenství znamená velké riziko. Čeho je nutné se obávat

Novorozenecká žloutenka

Když má dítě jinou skupinu než matka, mohou se tyto stavy projevit novorozeneckou žloutenkou. V porodnici se pak sleduje míra rozpadu červených krvinek a jsou-li hodnoty horší, přistoupí se k tzv. fototerapii. Lidově se jí říká léčba modrým světlem.

Novorozenecká žloutenka se poměrně dobře řeší a v mnoha případech stačí jen vystavovat miminko hodně na denní světlo. Pediatr pak při pravidelných prohlídkách sleduje barvu kůže i to, zda se vrací zpět k normálu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rh faktor v těhotenství. Proč je tak důležité ho znát?