Řízení v těhotenství. Lze upravit auto pro větší bezpečí těhotné ženy?
Martina Mádlová
29. 6. 2017
O bezpečí těhotných žen v automobilu včetně jejich miminek v břiše koluje spoustu zavádějících informací. Velmi častou fámou je to, že bezpečnostní pásy a airbagy jsou velkým rizikem a způsobí smrt nenarozených miminek.
Žádná databáze přesně neudává, kolik těhotných žen za volantem ročně zemře. Podle různých studií je však jasně doložené, že bezpečnostní pásy a airbagy mohou představovat riziko pro nenarozené dítě jen z toho důvodu, že byl pás nošen nesprávně, vůbec nebo byla řidička příliš blízko airbagu. Však také hlavní příčinou úmrtí plodu je smrt jeho matky při srážce.
A jak ochránit nenarozené dítě? Jedině tak, že bude chráněna sama řidička.
Bezpečnost v autě v těhotenství
V první řadě je důležité věnovat dostatečnou pozornost řízení a jezdit opatrně. Protože však nelze vždy odhadnout a předvídat každou situaci, je důležité používat správně bezpečnostní prvky, kterými je auto vybavené. Bezpečnostní pás veďte pod břichem a ne přes břicho. Ramenní pás musí vést mezi prsy. Podle odborníků používání bezpečnostní pásů správně takřka eliminuje riziko airbagů při autonehodách. Před jízdou posuňte vaše sedadlo co nejvíce dozadu, vaše hrudní kost by měla být minimálně 15 centimetrů od volantu. Udržujte břišní pás pod břichem a ramenní popruh mezi prsy.
Některé ochranné prvky v automobilu
Mnoho výrobců automobilů se snaží neustále vylepšovat své bezpečnostní prvky, aby byla zajištěna co největší ochrana jezdců v nich. Některé prvky mají usnadnit pohodlné polohování volantu, které umožňuje i těhotným ženám přizpůsobit si volant tak, aby nemuseli sedět příliš blízko k airbagu. V některých automobilech už byly přesunuty kotvy pro bezpečnostní pásy kousek dál dopředu, takže mohou být lépe nošeny v blízkosti pánevní kosti.
Nastavitelný volant může být užitečný hlavně pro řidiče různých velikosti, tedy ho dobře využijete i v různých fázích těhotenství. Možností jsou i nastavitelné pedály, které mohou být výhodou pro menší ženy. Ty pak na ně snadněji dosáhnout a lépe se jim řídí. Zároveň jsou ale stále v dostatečné vzdálenosti od airbagu.
Naštěstí si automobilky uvědomují, že ženy řídí i v těhotenství a tudíž se na ně začínají zaměřovat i ve svých crash testech. Používají figurínu, která simuluje těhotnou ženu a tak mohou bezpečnost vozů vhodně upravit.
Neohrožujte sebe ani své dítě
Buďte zodpovědná a neohrožujte sebe a ani své nenarozené dítě. Poutejte se správně, protože právě pás vám může zachránit život. Neškodí vašemu miminku a díky němu a airbagu budete správně chráněna. A na závěr jedna rada. Pokud je to možné, v devátém měsíci už nejezděte vůbec. Dramaticky ubývá plodové vody a navíc už nejste tak pozorná jako dřív. Nechte raději řízení na někom jiném nebo jeďte autobusem.