Rovnováha v těhotenství aneb proč jsme tak nemotorné?
Martina Mádlová
6. 10. 2019
Cítíte se tak trochu nemotorně a kolikrát máte tendence padat i na rovné zemi? Podívejte se, čím je ovlivněna vaše rovnováha v těhotenství a zjistěte, jak zůstat v každém trimestru v pohodě.
Možná je to i váš případ. Jdete klidně po chodníku a najednou z ničeho nic přijde škobrtnutí. To, co by pro vás jindy byla jen malá nepříjemnost, končí nyní takřka pádem nebo spadnete doopravdy. Nejste v tom ale sama. Stává se to více nastávajícím maminkám, než si myslíte. Téměř třetina žen podle studie v American Journal of Industrial Medicine v těhotenství upadne nebo má namále.
Proč se zhoršuje rovnováha v těhotenství?
Ještě předtím, než se vaše tělo začne viditelně přeměňovat, uvolňuje se hormon relaxin, který změkčuje vazy v pánvi a vytváří prostor pro rostoucí plod. Potíž je ale v tom, že relaxin cirkuluje celým tělem, nejen pánví, takže trošku uvolněné mohou být i vazy v bocích, kolenou, kotnících. A k tomu ještě musíme připočítat změny ve vašem těžišti.
I když je to ale s vaší rovnováhou trošku horší, neznamená to, že máte strávit celé těhotenství schované doma. Ve skutečnosti by ležení na gauči po celý den mohlo ještě zvýšit pravděpodobnost pádu. Dokazuje to studie zveřejněná v Journal of Biomechanics. Ženy, které se v těhotenství málo pohybovaly, vykazovaly mnohem větší potíže s rovnováhou než ty, které zůstaly aktivní.
Nějaká fyzická aktivita během těhotenství je naprosto ideální. Během cvičení si totiž možná mnohem více uvědomujeme své měnící se tělo a jeho velikost. Takže při problémech s rovnováhou, na tom může být aktivní nastávající maminka psychicky i fyzicky lépe než ta, která se nevydá ani na procházku.
Rovnováha v těhotenství v různých trimestrech
Nemusíte mít místo břicha balon, abyste se cítili nestabilní. Rovnováha v těhotenství může klesat takřka od samého počátku. Ani nemusíte nutně hned padat, stačí zakopávání. Samozřejmě se to liší od ženy k ženě. Někdo má potíže přejít po rovném povrchu a jiné ženy ani nepocítí, že by se u nich něco výrazně změnilo. Co dělat, abyste se nemusela bát každého kroku?
Prvních 11. týdnů
Relaxin uvolňující končetiny je ve vašem těle přítomný vždycky. Stoupá během ovulace a pokud neotěhotníte, jeho hladina opět klesne až do dalšího cyklu. Když se vajíčko oplodní a vy jste těhotná, hormon začne cirkulovat ve vašem těle.
V těchto týdnech se ještě případného pádu nemusíte tak bát, protože miminko je ještě úplně maličké a dělohu dobře chrání pánevní kosti.
12. až 16. týden
Odhady se v tomto ohledu liší, ale většina odborníků se domnívá, že na začátku druhého trimestru koluje v těle nejvíce relaxinu. Když náhodou spadnete a nejste si jistá, že jste v pořádku, pro klid duše kontaktujte lékaři. Potrat v této fázi po pádu většinou nehrozí, statistiky uvádí méně než dvě procenta. Důvodem k obavám by ale mohl být třeba takový pád ze schodů.
17. až 28. týden
Takřka dvě třetiny pádu se objeví během druhého trimestru, uvádí studie University of Cincinnati. Proč tomu tak je? Jedním z možných důvodů je to, že se vaše těžiště postupně posouvá vpřed, ale váš mozek to stále ještě nezaregistroval. Když spadnete v tomto období, zavolejte svému lékaři, zda máte přijít raději na ultrazvuk, aby se podíval na placentu a zda je v pořádku. Je to sice nepravděpodobné, ale proč nemít jistotu. Rozhodně si ale pak odpočiňte.
29. týden až porod
Vaše bříško roste a roste a vy se už cítíte velmi nemotorně. Pomalu si nevidíte ani na nohy, takže jste logicky i na sebe opatrnější. Je to zajímavé, ale právě v tomto období klesá riziko možného pádu. Kdyby k tomu došlo, může vás lékař raději ponechat na pozorování v nemocnici jeden den, aby se ujistil, že je vše v pořádku a nehrozí vám třeba předčasný porod nebo jiná komplikace. Naštěstí je miminko dobře chráněné plodovými obaly a plodovou vodou, takže je větší pravděpodobnost, že si zlomíte nohu, než ublížíte miminku.
Od porodu dál
Množství hormonu relaxinu postupně klesá na úroveň před těhotenství, takže vaše klouby mohou být uvolněné ještě několik měsíců, i když čím dál méně. Pokud už jste se pustila do cvičení a objeví se závratě, přestaňte s tím ještě na nějaký čas. Vyhněte se skákání nebo otřesům v prvních čtyřech měsících. Při pádu už naštěstí nehrozí nebezpečí pro vaše dítě a kontrolují se normální poranění, která se mohou přihodit vám. To už ale jistě víte, co dělat.