Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Škodlivé látky v kosmetice. Na co si dát v těhotenství největší pozor?

Redakce

Redakce

27. 2. 2018

Každý den vaše tělo přes kůži vstřebá velké množství nejrůznějších chemických látek z kosmetiky. Používáte běžnou kosmetiku? Pokud chcete pro své nenarozené miminko jen to nejlepší, je na čase začít sledovat složení kosmetiky. Škodlivé látky v kosmetice představují pro vaše nenarozené dítě velké riziko. Zejména tzv. endokrinní disruptory.

Chemické látky v kosmetice

Konzervanty, sluneční filtry, antibakteriální přísady, to vše může být pro těhotnou ženu (ale nejen pro ni) nebezpečné. Vyplatí se pečlivě číst složení a vědět, čemu se vyvarovat. Anebo rovnou sáhnout jen po bio či organic kosmetice. Tu je dnes již možné zakoupit v běžné drogerii. Podívejme se však nejprve na konkrétní látky, které jsou v kosmetice nejrizikovější!

Pozor na endokrinní disruptory!

Endokrinní disruptory jsou látky s negativními účinky na hormonální systém organismu. Tyto látky poškozují lidské tkáně a mají bohužel také dalekosáhlý negativní dopad na přírodu, do které jsou prostřednictvím odpadních vod vypouštěny. Mezi látky narušující hormonální systém patří DDT, dále ftaláty (změkčovadla plastů), bisfenol A (používaný při výrobě plastů), polychlorované bifenyly (PCB, přidávané do barev), dioxiny atd. Použití některých z nich je regulováno či zakázáno. Existuje však množství těch, jejichž účinky nejsou dostatečně prozkoumány a běžně se používají.

Čtěte také: Cestování v těhotenství. Na co si dát pozor a jak to co nejlépe zvládnout?

Jaké jsou negativní účinky endokrinních disruptorů?

Mezi hlavní účinky připisované hormonálním disruptorům patří především poruchy související s plozením dětí a s jejich vývojem. Největší riziko tedy představují právě pro těhotné ženy. Mimo jiné jsou s hormonálními narušiteli spojovány také jevy jako předčasná puberta, nádory prostaty či prsu, snížená kvalita spermií, ale i poruchy chování. Tyto účinky jsou pozorovány také u zvířat. Účinky látek narušujících hormonální systém se mohou projevovat i v dalších generacích. Právě kosmetika je často v souvislosti s endokrinními disruptory skloňována nejčastěji.

Konzervační látky v kosmetice

K hlavním hormonálním disruptorům, které mají prokazatelně negativní účinky na naše tělo, patří konzervanty. Snažíme se jim vyhýbat v potravě, ale velké množství konzervačních látek obsahuje také kosmetika. Za velice rizikovou antibakteriální látku je považován triclosan, který již není v kosmetice naštěstí používána tak často. Nicméně je dobré ji mít na paměti, stále ji totiž můžete někde nalézt. Oproti tomu velice rozšířené jsou konzervanty jako propylparaben, který je proslulý díky znepokojivým estrogenním účinkům. Některé tělové krémy, deodoranty a vlasová kosmetika obsahují škodlivé siloxany.

UV filtry

Dejte si pozor také na některé UV filtry. Opalovacím přípravkům se však rozhodně i přes zvýšené riziko nevyhýbejte. Hrozba vzniku rakoviny kůže je mnohem významnější než důsledky endokrinních disruptorů. Stačí si ohlídat dvě nejškodlivější látky – ethylhexyl methocinnamát a oktyl methocinnamát. Ty lze nalézt nejen v opalovacích přípravcích, ale stále více v běžné kosmetice, jako jsou tělová mléka či make-upy proto, aby byla zachována jejich krásná barva.

Xylenové pižmo

Xylenové pižmo je syntetické pižmo, které se ukládá v organismu a je velmi obtížné se ho zbavit. V těle se chová jako „zlý“ hormon a může negativně ovlivnit reprodukci. Používá se jako aromatická látka v kosmetice, ale najdeme ho i v čistících prostředcích, textilních změkčovadlech a v osvěžovačích vzduchu.

Ftaláty

Ftaláty mají toxické účinky na reprodukční ústrojí, mohou narušit hormonální systém a jsou nevhodné hlavně pro malé děti. I u dospělých ohrožují funkci jater a ledvin. Krom toho až trojnásobně zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu. Najdeme je v kosmetice, šampónech a parfémech, ale i v některých hračkách, obuvi či textiliích. Používají se i ke změkčování PVC. V kosmetice jsou využívány ke zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu.

Toxická barviva v oční stínech

MDGN – Methyldibromo Glutaronitril představuje konzervační látku, která se nachází hlavně v kosmetice, ale najdeme ji i v barvách, lepidlech či leštidlech. Výrobek je díky ní chráněn před bakteriemi, plísněmi a kvasinkami. MDGN je při požití jedovatý, může způsobit trvalé následky, pokud se dostane do očí a často způsobuje dermatitidu – zápal kůže spojený se svěděním kůže a otoky. Od roku 2005 naštěstí nesmí být kosmetické výrobky obsahující MDGN v ČR prodávány.

Hliník

Hliník se používá také v kosmetice a medicíně jako součást antiperspirantů, antacidů (léky stimulující obtíže trávicího ústrojí) a dezinfekčních látek. Mezi negativní důsledky zanesení organismu hliníkem patří poškození nervového systému a Alzheimerova choroba.

Formaldehyd

Formaldehyd je karcinogenní bezbarvý plyn s dráždivými účinky. V kombinaci s vodou slouží jako dezinfekce nebo konzervační prostředek. Bývá obsažen v kosmetických výrobcích a nejčastěji se s ním setkáme v lacích na nehty. Formaldehyd prokazatelně vyvolává citlivost a irituje pokožku, bohužel je ale nemožné se mu v běžném životě vyhnout, neboť je, byť v malém množství, součástí mnoha výrobků. V každém případě však během těhotenství nenavštěvujte manikúru a zapomeňte na umělé nehty či laky na nehty! Víte, kolik formaldehydu nadýcháte během takové procedury?

Kosmetika, která neškodí

Přesto, že se Evropská unie snaží chránit zdraví svých občanů, bude to ještě běh na dlouhou trať. Proto je lepší převzít odpovědnost do vlastních rukou, zejména pokud si přejete pro své nenarozené miminko to nejlepší! Důsledně se vyhýbejte výše zmíněným látkám. Snažte se používat jakékoliv kosmetiky co nejméně (kromě krémů s UV faktorem!) a při každém nákupu sledujte složení produktu.

Jakou kosmetiku používáme denně?

K nejčastěji používané kosmetice užívané denodenně řadíme především pleťová mléka a krémy, dále deodoranty a antiperspiranty, krémy na ruce, opalovací krémy, make-up, mýdlo, šampón, sprchový gel a zubní pastu. Do kosmetiky lze také zařadit barvy na vlasy, laky na vlasy a laky na nehty. Podle odhadů spotřebuje běžná ženě až sto gramů různé kosmetiky denně! Podívejme se na jednotlivé druhy kosmetiky podrobně.

Dekorativní kosmetika

Ženy běžně používají denně několik miligramů očních stínů, řasenky, oční linky či tužky na obočí. Nejčastěji obsahují konzervanty, ale vzhledem k tomu, že se používají ve velmi malém množství, nepředstavují tak závažné riziko jako např. make-up. Balzámy na rty a rtěnky se podobně jako zubní pasty částečně polykají. Vybírejte proto výrobky bez ethylhexyl methocinnamátu a bez propylparabenu.

Make-up

Nejznepokojivější ze všech líčidel je tekutý make-up. Většina z běžně prodávaných make-upů obsahuje velké množství rizikových látek jako např. siloxany (deriváty silikonu změkčující pleť), konzervanty a škodlivé UV filtry. Tekutý make-up se do pleti částečně vstřebává a používané množství může být relativně vysoké. Pokud byste se měla něčeho během těhotenství vzdát, je tomu tekutý make-up. Podobně jsou na tom také pudry.

Mýdla a sprchové gely

Sprchové gely, mýdla, šampóny a kondicionéry, to vše je kosmetika, která se oplachuje. V porovnání s krémy a make-upem se tedy jedná spíše o méně rizikovou záležitost.

Zubní pasta a ústní voda

V případě zubní pasty a ústní vody dochází nevyhnutelně k jejich částečnému polykání. Při jejich výběru dbejte zvýšené opatrnosti a vyhněte se těm, které deklarují obsah propylparabenu či triclosanu. Pozor také na obsah alhoholu. Bylo prokázáno, že ústní vody s vyšším jak 25% obsahem alkoholu mají co do činění s rakovinou ústní dutiny, jazyka a jícnu.

Čtěte také: Péče o zuby v těhotenství. Jak má vypadat a proč se zuby více kazí?

Bio kosmetika

Vůbec nejlepším řešením je používání kvalitní bio kosmetiky vyrobené výhradně z přírodních surovin. Většina bio kosmetických značek navíc netestuje na zvířatech, což je další obrovské plus. Do některých produktů je samozřejmě nutné trochu „chemie“ přidat, aby se během několika dnů nezkazily, ale moderní výrobní postupy dokáží jejich poměr minimalizovat i na necelé 1 %. Osvědčené značky bio kosmetiky, kterou můžete i během těhotenství více méně bez rizika používat, jsou Alverde, Lavera, LadyBio, Manufaktura, Weleda, Bopha, Marilou Bio, Aromedica, Saloos.

Škodlivé látky v kosmetice – jmenný seznam

4,4′-Dihydroxybiphenyl
Propylparaben
Isopropylparaben
Butylparaben
Isobutylparaben
PCA
Hydroxycinnamic acid
PCA
Hydroxycinnamic acid
Cyclotetrasiloxane
BHA (Butylhydroxyanisol)
DEP (Diethylphtalate)
Resorcinol
Ethylhexyl methoxycinnamate
Octyl methoxycinnamate
4,4′-Dihydroxybenzophenone
4-Methylbenzylidene Camphor
3-Benzylidene Camphor
Benzophenone 3
Triclosan

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Škodlivé látky v kosmetice. Na co si dát v těhotenství největší pozor?