Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Spalničky v těhotenství. Jsou nebezpečné?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 7. 2019

V poslední době se o nich často mluví a čím dál častěji se i objevují. Obvykle je děti prodělají bez větších problémů. Spalničky v těhotenství už by ale nebezpečné být mohly, především na začátku. Jak moc jsou opravdu nebezpečné?

Odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá, protože není zdokumentováno tolik případů spalniček u těhotných žen, aby se daly vyvozovat nějaké závěry. Je to hlavně kvůli očkování, kdy až do roku 2005 byla většina populace v Evropě i jinde po světě proočkovaná. Držela se na hladině kolem 85 % a nemohla se šířit. Postupně začala být účinnost očkování zpochybňována a dnes se najde velká spousta lidí, kteří mu nevěří.

Ale ani před očkováním nebylo mnoho těhotných žen, které by spalničky prodělaly. Většina dospělých prodělala nemoc v dětství a získala tak doživotní imunitu. Dnes už je to trochu jiné. Existuje čím dál více žen, které spalničky neprodělaly, ale zároveň v sobě nemají dostatek protilátek z očkování, protože dostaly buď jen jednu vakcínu nebo nebyly očkovány vůbec. Pak se mohou bát, že onemocní. Spalničkám se těžko vyhýbá, protože virus se šíří velmi snadno a rychle a má i dlouhou inkubační dobu.

Spalničky jsou virové onemocnění

Spalničkami mohou onemocnět pouze lidé. Nákazu šíří virus z rodu Morbillivirus z čeledi Paramyxoviridae. Patří vůbec k nejnakažlivějším chorobám a přenáší se kapénkovou infekcí. Člověk je vůči nákaze velmi vnímavý. Pokud matka kojí a prodělala spalničky nebo byla očkována, jsou spalničky u novorozence a miminka do šesti měsíců méně pravděpodobné. Dítě je pasivně chráněno.

Nemoc se vyskytuje na celém světě a než se zavedlo očkování, byly každý rok ve vyspělých zemích velké epidemie. V roce 1963 bylo zahájeno očkování a počet nemocných rychle klesal. Na konci osmdesátých let začal zase stoupat. Jakmile se zavedla i druhá dávka očkování, klesl počet nových nemocných na minimum.

Spalničky může doprovázet i zánět spojivek, rýma, kašel apod. Někdy je doprovází i vzácnější komplikace, které mohou být smrtelné.

Od nakažení k vypuknutí nemoci dochází asi za 13 dní. Člověk je infekční dva až čtyři dny před výskytem vyrážky, a ještě čtyři dny po jejím ústupu.

Edwardsův syndrom. Lze ho odhalit již v těhotenství?

Spalničky v těhotenství

I když by maminky měly být chráněné, pokud v dětství prodělaly očkování, protilátky mohou po letech vymizet a ochrana mizí nebo je velmi oslabená. Pokud by pak těhotná žena onemocněla, může dojít i k poškození dítěte.

V některých případech jsou spalničky nebezpečné pro těhotné. Během spalničkové infekce může být v placentě objeven virus spalniček a infekce placenty v některých případech vede i k úmrtí plodu. Samotný virus nezpůsobuje vrozené vady. Největší rizika v případě spalniček jsou potrat a předčasný porod. Miminko může být poškozeno i různými anomáliemi (hluchota, slepota, mentální postižení, rozštěp rtů či onemocnění srdce).

Pokud víte, že jste přišla do styku s infikovanou osobou, kontaktujte určitě lékaře. Ten může navrhnout dávku imunoglobulinu. Ve Velké Británii nebo Francii je toto doporučováno naprosto běžně. Jedná se o tzv. pasivní imunizaci. Neexistují žádné přímé důkazy o tom, že se vyhnete komplikacím, pokud dostanete spalničky v těhotenství, ale imunoglobulin by mohl zmírnit průběh nemoci a snížit riziko komplikací. Očkování není v těhotenství vhodné.

Zákeřný HPV v těhotenství: Co vše potřebujete vědět?

Zjistěte si protilátky

Pokud si nejste jistá, jak na tom vaše protilátky jsou, máte z onemocnění strach a chcete otěhotnět, můžete si je nechat změřit. Pokud zjistíte, že proti spalničkám nejste chráněná, navrhne vám lékař řešení. Většinou ve formě očkování. To se doporučuje pro neimunní osoby dvěma dávkami kombinované vakcíny proti spalničkám, příušnicím a rubeole. Vakcína proti spalničkám je oslabená živá vakcína, a proto by neměla být aplikována v těhotenství. Pokud se pro něj rozhodnete, nechte se očkovat minimálně měsíc před tím, než se začněte o miminko snažit nebo pak až po porodu. Jestliže jste onemocnění prodělala v dětství, nemusíte se bát. Je minimální šance, že dostanete spalničky v těhotenství, protože máte doživotní imunitu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spalničky v těhotenství. Jsou nebezpečné?