Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Špinění a krvácení v těhotenství. Jaké jsou příčiny a kdy jet na pohotovost?

Redakce

Redakce

3. 1. 2018

Vždy, když začnete krvácet nebo špinit během těhotenství, je na místě zbystřit. Krvácení do těhotenství nepatří. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení v těhotenství? Kdy už je potřeba navštívit gynekologa nebo dokonce jet na pohotovost?

Špinění a krvácení v těhotenství

Špinění a krvácení v raných fázích těhotenství může maminky docela dost vyděsit. Ačkoli se může jednat o závažný problém, většinou o nic nejde a vaše miminko to nikterak ohrozit nemusí, zejména pokud se jedná jen o špinění.

Jak poznám špinění?

Špinění je mírné krvácení z pochvy, které je podobné počínající menstruaci, je ale mnohem slabší. Špinění má nahnědlou barvu, barvu starší, tmavé krve, není to krvácení jasně červenou, tedy čerstvou krví. Ačkoli není špinění či mírné krvácení během těhotenství zcela běžné, nejedná se však během prvních tří měsíců těhotenství o nic výjimečného.

Těhotenství týden po týdnu: 10. týden těhotenství

Špinění v těhotenství – co dělat?

V každém případě vždy raději zavolejte svému ošetřujícímu lékaři. Pravděpodobně vás uklidní nebo pozve na kontrolu, podle toho jak uzná, s ohledem na vaši dosavadní anamnézu, za vhodné. Nejspíš vám naordinuje klidový režim, dále zvýšený obsah vitaminu C, který stahuje cévy a ideálně byste měla vyhledávat polohu, kdy máte pánev vyvýšenou nad úroveň těla. Zejména je to vhodné během prvních 12. týdnů těhotenství, kdy dochází k potratům nejčastěji.

Už jste někdy potratila?

V případě, že jste již jednou miminko potratila, neváhejte se na gynekologa obrátit kdykoli, i když špiníte jen trochu. Pokud chcete mít klid v duši, nechte se odvést na gynekologickou pohotovost, kde vás zkontrolují ultrazvukem. Prověří především, zda nemáte v děloze hematom. Gynekolog může na špinění a slabé krvácení předepsat různé léky, např. Utrogestan nebo Ascorutin.

Krvácení v těhotenství

Pokud začnete krvácet jasně červenou krví z ničeho nic, neztrácejte čas a urychleně se dostavte na kontrolu, buď ke svému gynekologovi, anebo na nejbližší gynekologickou pohotovost. K silnějšímu krvácení dochází nejčastěji v prvním trimestru těhotenství. Vždy je lepší jet několikrát „zbytečně“, než jednou nepřijet, když o něco vážného opravdu půjde. Vezměte si vložku, aby mohl ošetřující lékař zhodnotit, jak je krvácení intenzivní. Krvácení v těhotenství neznamená automaticky, že se děje něco špatného. Důvodů krvácení může být celá řada.

Příčiny krvácení během raných fází těhotenství

Podívejme se nyní na nejčastější příčiny krvácení v těhotenství

Implantační krvácení

Jde o malé množství krve či malé špinění, které vypadá jako krátká menstruace. Objevuje se během prvních dní těhotenství, zhruba 10 až 14 dní po oplodnění vajíčka, tedy v období vynechané menstruace. Jeho příčinou je uhnízdění oplodněného vajíčka ve stěně dělohy, kdy dojde k narušení malých cév.

Změny na děložním čípku

Během těhotenství se zvyšuje množství a intenzita krevního toku v děložním čípku. To může mít za následek lehké krvácení poté, co dojde k fyzickému kontaktu, například při milování či při lékařském vyšetření. Proto je při krvácení nutné vyšetření v gynekologických zrcadlech, aby byl čípek dobře přehledný.

Infekce děložního čípku

Také některé infekce děložního čípku mohou být výjimečně v raných fázích těhotenství příčinou krvácení.

Potrat

Krvácení během 1. trimestru může signalizovat počínající potrat. K potratu dochází nejčastěji v prvních 12 týdnech těhotenství. Krev bývá jasná, červená může být i ve sraženinách.

Mimoděložní těhotenství

Krvácení bývá doprovázeno bolestmi v podbřišku, někdy i prknovitým stažením břišních svalů. Může nastat i kolapsový stav se mdlobami a točením hlavy. Tento stav vážně ohrožuje zdraví a život těhotné ženy, proto je nutné volat rychlou záchrannou službu.

Příčiny krvácení během 2. a 3. trimestru

Podívejme se na nejčastější příčiny krvácení v těhotenství po 14. týdnu. V tomto období by již ke krvácení nemělo docházet tak často jako během prvního trimesrt

Krvácení při nízko nasedající placentě

Pokud máte nízko nasedající placentu, znamená to, že dosahuje k místu, kde se může děložní čípek otevírat. Pokud by placenta přesahovala velkou část oblasti (vcestné lůžko), která se při porodu otevírá, znamenala by překážku k normálnímu porodu. Krvácení se dostavuje většinou až v období kolem porodu. Ženy, které mají nízko nasedající placentu, jsou na to dopředu upozorněny.

Předčasné odlučování lůžka

Krvácení bývá silnější a trvá déle, bývá provázeno bolestí břicha. Stav, kdy dochází k odloučení placenty na větší ploše, vážně ohrožuje miminko i matku a vyžaduje neodkladné řešení.

Kdy jet na pohotovost?

Důvodem pro okamžitou návštěvu lékařské pohotovosti je především střední nebo silné krvácení kdykoli v průběhu těhotenství, dále jakékoli krvácení v 2. a 3. trimestru nebo jakékoli krvácení doprovázené bolestí, křečemi, horečkou, zimnicí nebo děložními kontrakcemi.

Krvácení v těhotenství

Někdy se pravou příčinu krvácení nepodaří zjistit a těhotenství v pořádku pokračuje dál. Některé ženy mají např. nižší srážlivost krve, proto ke krvácení v těhotenství inklinují více. Jiné ženy mají ještě několik měsíců od početí pravidelnou menstruaci. Často se stává, že ženy začnou krvácet po styku s partnerem. Pokud začnete krvácet, rozhodně se dalšímu pohlavnímu styku vyhněte, dokud lékař nerozhodne jinak.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Špinění a krvácení v těhotenství. Jaké jsou příčiny a kdy jet na pohotovost?