Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Spoření pro miminko – čím dříve začnete, tím lépe

Čekáte brzy nového člena rodiny? Kromě radostných povinností na vás může dolehnout i velká zodpovědnost. Zajištění potomka do budoucnosti vám ulehčí spoření, které byste měli založit co nejdříve. Kolik byste měli našetřit a jak si spočítat ideální obnos pro ukládání?

Spořicí účet již od narození

Brzký start šetření na budoucnost dětí má jednu velkou výhodu – máte na spoření dostatek času. Díky spořicímu účtu nebo jiným typům spořicích produktů navíc zmírníte dopady inflace, o jejíž hodnotu se peníze uložené v šuplíku znehodnocují. Možná teď nemáte na rozhazování, ale to nevadí. Důležité je začít včas a odkládat alespoň několik stokorun měsíčně. Jakmile budete moci spořit více, své měsíční úspory navyšte.

Na spořicí účet byste měli posílat tolik, abyste byli schopni v určitém čase našetřit cílovou částku. Tu si určete podle účelu použití prostředků – studium na vysoké škole vyjde skoro na půl milionu korun, vlastní bydlení ve větším městě i na 3 miliony, svatba klidně na několik stovek tisíc. Důležité je i vědomí budoucího nárůstu cen. Za dalších 20 let bude bydlení i služby pravděpodobně dražší, proto byste měli cílovou částku nadhodnotit o 20–25 %. Finální obnos si poté rozpočítejte do měsíců šetření, zjistíte tak, kolik byste měli každý měsíc odkládat.

Pokud nechcete určovat cíl použití úspor, můžete použít obrácený postup: šetřete tolik, kolik momentálně zvládnete.

TIP: Znáte pravidlo 50 : 30 : 20? Zhruba 50 % vašich příjmů by mělo pokrýt životní náklady rodiny (bydlení, zálohy na energie, splátky, jídlo, drogerie apod.). Dalších 30 % pak můžete utratit za osobní zážitky a nákupy (cestování, koníčky, výlety apod.). Zbylých 20 % byste měli být schopni ušetřit jako rezervu.

Zapojte i prarodiče

Vaší rozrůstající se rodině budou chtít určitě přispět i nadšení dědečci a babičky. Domluvte se s nimi na finančním příspěvku, který pro vás bude nejspíš užitečnější než značkové dupačky či designový kočárek. Ušetřit můžete i na vybavení z druhé ruky – rychle rostoucí miminka jej stihnout používat maximálně pár měsíců, a tak můžete od známých nebo přes inzerát sehnat skoro novou výbavičku za minimální cenu.

V budoucnosti můžete na spořicí účet pro dítě ukládat i prémie, výdělky navíc, finanční dárky k narozeninám atp. Po 15. narozeninách pak odrůstající dítě do spoření zapojte a nechte ho si spořit i část výdělků z brigád či kapesného – bude se podílet na vlastním zajištění a zároveň ho naučíte zásadám finanční gramotnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spoření pro miminko – čím dříve začnete, tím lépe