Svědění těla v těhotenství. Co je těhotenská cholestáza?
Martina Mádlová
4. 3. 2019
Těhotenská cholestáza je nemoc, které postihuje asi 1 procento těhotných žen. Objevuje se nejčastěji ke konci těhotenství. Projevuje se zejména svěděním kůže, které může být známkou špatně fungujících jater. Jak k ní dochází a podle čeho jí poznat?
Za cholestázu mohou zřejmě těhotenské hormony, které mohou ovlivňovat činnost jater a žlučníku. Způsobují poruchu produkce a toku žlučových kyselin. Tyto kyseliny potřebujete pro trávení tuků. Při cholestáze se dostávají ve velkém množství do krevního oběhu, vyvolávají velké svědění a mohou ovlivnit i miminko.
Těhotenská cholestáza příznaky
Problémy s játry v těhotenství se objevují ve třetím trimestru. Onemocnění se nazývá těhotenská cholestáza nebo také těhotenská žloutenka. Příčinou jejího vzniku není vir, jako je tomu u žloutenky běžně, ale neinfekční zánět jater. Játra se neumí vyrovnat s vyšší produkcí hormonu progesteronu. Zánět se projevuje silným svěděním, zejména na dlaních a chodidlech, tmavou barvou moči, světlou stolicí, únavou, ztrátou chuti k jídlu, depresí a jen výjimečně se objevuje žlutá barva kůže a očního bělma.
Jakmile se u vás některé příznaky projeví, objednejte se k lékaři, který vám odebere krev a udělá testy. V případě pozitivního nálezu se začne s léčbou. Nejdůležitější je jaterní dieta v těhotenství, kdy si musíte připravovat lehké jídlo, připravované na vodě bez tuku a následovat může i léčba nějakými léčivými prostředky. Těhotenská žloutenka vás sice neohrožuje, ale pro miminko může být nebezpečná. Žlučové kyseliny mohou pronikat přes placentu k plodu. Zvyšuje riziko předčasného porodu a úmrtí v děloze. I proto jsou těhotné ženy pod velkým dohledem a často se přistupuje k dřívějšímu vyvolání porodu. Po porodu se vše zase vrátí do normálu.
Rizika těhotenské cholestázy
Těhotenská žloutenka se častěji objevuje u žen, které ji již prodělaly v některém z předchozích těhotenství (pravděpodobnost opakování se pohybuje od 70 do 90 %). Více se objevuje i u těch těhotných, jejichž matka nebo sestra toto onemocnění měly, u žen čekajících dvojčata nebo u těch, které již dříve měly onemocnění jater.
Nízký krevní tlak v těhotenství. Proč si nelehat na záda a jak si rychle pomoci?
Když zlobí pokožka
Intenzivní svědění nemusí způsobovat jen cholestáza, ale i velmi vzácně se vyskytující těhotenské dermatózy. Existuje více druhů a různě se projevují. Některé začínají jako svědivé vyrážky, které se postupně mění v puchýřky vypadající jako opary nebo akné. Většina těchto dermatóz se léčí pomocí kortikoidů, léků, které tlumí svědění a mastiček. Většina dermatóz odezní sama po porodu. Mohou se ale vyskytnout při dalším těhotenství nebo během užívání hormonální antikoncepce.
Těhotenská cholestáza není pro matku nebezpečná a v mírné formě nepředstavuje výraznější riziko. Může být ale riziková pro dítě. Po porodu mizí obvykle během několika dní.