Těhotenská encefalopatie aneb když neustále něco zapomínáte
Martina Mádlová
26. 4. 2019
Jdete do obchodu pro zeleninu a místo toho máte plný košík miminkovského oblečení a dudlíků? Zapomněla jste vyzvednout dítě ze školky? Zašlápla jste mravence a rozplakalo vás to? Pokud nejste těhotná a toto se vám děje, máte důvod k panice. Jestli ale miminko čekáte, postihla vás těhotenská encefalopatie. Žádný strach. Zažívá ji polovina těhotných.
Asi už jste si všimla, k jak výrazným změnám dochází u těhotných v průběhu těhotenství. A nejsou to jen změny fyzické, ale i psychické. Často souvisí s těmi tělesnými a zároveň je ovlivňuje i sociální situace ženy a její rodiny.
Co je těhotenská encefalopatie?
Možná vás název vašeho „neduhu“ trochu vyděsil, ale je to v podstatě jen takové malinké těhotenské hloupnutí. Některé maminky je nazývají trochu drsněji a říkají, že trpí „těhotenskou demencí“. V lékařských slovnících byste se dočetla, že v průběhu gravidity se mohou objevit mírné a dočasné potíže (lehčí a přechodné problémy s pozorností, pamětí, usuzováním, učením a orientovaností). Potíže doprovází emoční labilita, zvýšená únava a nespavost. Po porodu se vše zase vrátí do starých kolejí.
Těhotenství je náročné
Jakmile jednou otěhotníte, celé vaše tělo se přepne na úplně jiný režim. Na to potřebuje hodně energie, takže se není příliš čemu divit, že na ostatní potřeby už jí tolik vydávat nemůže. Mozek ví, že teď je důležité hlavně vaše bříško (samozřejmě s nadsázkou). Celé bychom to mohli připodobnit k výstupu na vysokou horu. Když vystoupáte do nějaké výšky, už nebudete mít tak jasnou mysl a tělo se přepne na úspornější režim. Na jasnozřivé myšlenky už nezbývá energie. Nebo si dokážete představit, že třeba v pěti tisících metrů nad mořem počítáte složitou matematiku?
V těhotenství brzy zjistíte, že jste taková roztěkaná, práce už vás tolik nenaplňuje, nepřichází nové nápady. Když se zaměříte na své instinkty, brzy poznáte, že vaše myšlenky vás táhnou úplně jinam. Teď je tu miminko a vám přichází úplně nové období a smysl života. Příroda to má takto dobře zařízené. Směřuje ženu na dítě a nový příchod života.
Nechte hlavu odpočívat
Velmi náročný je hned první trimestr. Vaše tělo potřebuje mnoho síly na to, aby si zvyklo na novou situaci i na vyvíjející se plod uvnitř vás. Pravděpodobně vám také nebude příliš dobře a během objímání záchodové mísy nejspíš nebudete nic zářného vymýšlet.
Je to pro vás obrovská změna. Už nejste jen vy. Pracující žena bez závazků, která má spoustu koníčků a volného času. Čeká vás pauza od práce, minimálně několik prvních měsíců nebudete moct nikam od miminka odjet. Vaše miminko vás zpočátku potřebuje nonstop. Také s velkou pravděpodobností budete dost unavená. Někdy je velmi těžké se s tím vším smířit. Zvlášť ve chvíli, kdy jste zvyklá být každý den v běhu a vyřizovat hromady věcí.
Zapomínání, strach, nepozornost
S postupujícím těhotenstvím musíte počítat se zapomínáním. Nejspíš se přistihnete, že častěji pláčete a že vás rozbrečí i to, že je hezky a svítí sluníčko. Občas se objeví nějaký strach, zda to všechno zvládnete a stane se z vás dobrá matka. Možná se přistihnete při tom, že stojí ve spižírně a absolutně nemáte tušení, co jste tam vůbec chtěla. Myšlenky vám budou poletovat v hlavě jako motýli a jen těžko je zachytíte. Vy ale máte pro svou roztěkanost a nepozornost dobrou výmluvu. Jste přece těhotná a nosíte pod srdcem největší poklad.
S blížícím se porodem se už nesnažte o žádné velké výkony. Najděte si svůj vlastní rytmus, vnímejte své tělo a zvolněte. Jakmile cítíte, že jeden výpadek střídá druhý a nejste schopná udržet souvislou myšlenku delší dobu, je to jasný signál toho, že váš organismus potřebuje oddych. Tak ho poslechněte.
Aromaterapie v těhotenství pomáhá řešit nevolnost i strach z porodu
Odpočívejte
V těhotenství nejde všechno stíhat na 200 % tak, jak jste možná byla zvyklá. Když se o to budete stále snažit, existuje dost velká pravděpodobnost, že mnohem víc zapomenete, nezorganizujete a dobře nenaplánujete. Nakonec to skončí tak, že se rozzlobíte sama na sebe nebo vám to bude líto a strávíte den v slzách.
Samozřejmě, těhotenskou encefalopatii a její míru ovlivňují různé faktory (prvorodička, podpora partnera, matka samoživitelka apod.).
Proces těhotenství je sice nádherným obdobím, ale zároveň i velmi náročným. Zasloužíte si během něj odpočinek, alespoň ten myšlenkový. Nesnažte se dělat všechno to, co jste dělala dřív. Tělo vám dává signál, tak ho poslouchejte a myslete hlavně na své budoucí dítě.