Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Těhotenství a antikoncepce. Co když otěhotníte? Jak dlouho po vysazení se máte snažit?

Redakce

Redakce

26. 1. 2018

Ať už používáte jakoukoli antikoncepci, vězte, že ochrana před početím není nikdy stoprocentní. Co ale s tím, když už jste otěhotněla a brala jste hormonální antikoncepci? Je to pro vývoj plodu bezpečné? Víte, jak se nejlépe chránit před početím? A jak brzy po vysazení hormonální antikoncepce je vhodné nejdříve otěhotnět? Povíme si vše na téma těhotenství a antikoncepce.

Hormonální antikoncepce a těhotenství

Většina žen se domnívá, že když se chrání hormonální antikoncepcí, není potřeba již ochranu dále řešit. O to překvapenější jsou ovšem poté, když zjistí, že otěhotněly navzdory hormonální antikoncepci. Na rozdíl od přerušované soulože či počítání plodných dnů je sice spolehlivost ochrany daleko vyšší, bohužel ani tato metoda, není 100 %. Účinnost hormonální antikoncepce se udává zhruba v rozmezí 95–99,9 %. To ovšem platí pouze tehdy, pokud je antikoncepce používána přesně podle instrukcí.

Čtěte také: Těhotenství týden po týdnu: 5. týden těhotenství

Jak spolehlivá je HA?

Pokud postupujete podle předepsaných pravidel, riziko těhotenství se pohybuje zhruba kolem 0,1 %. Při špatném užívání ale může toto riziko vzrůst až na 5 %. Hormonální náplasti nebo různé depotní formy hormonů vykazují účinnost 99 % a více. Tzv. minipilulky (používané především v průběhu laktace) jsou nejnáchylnější k chybnému užívání (týká se zejména mladých dívek), a proto je jejich spolehlivost oproti ostatním formám poněkud nižší (97 %). Těhotenství při užívání hormonální antikoncepce tedy ze všeho nejčastěji přichází po uživatelské chybě.

Jaké jsou chyby v užívání antikoncepce?

Nejčastějším problémem je vynechání tabletky jednou či vícekrát v průběhu měsíce nebo nedodržování intervalů mezi dvěma pilulkami (jedno si ji vezmete ráno, podruhé večer). Riziko otěhotnění se zvyšuje také díky zvracení půl až čtyři hodiny po polknutí antikoncepce. Co se týče náplastí, není vhodné přesouvání náplasti v průběhu týdne na různá místa nebo odstraňování náplasti na dobu delší než 3 hodiny.

Pozor na užívání jiných léků!

Je potřeba si uvědomit, že užívání některých léků může interferovat s antikoncepčními hormony (např. některá antibiotika, léky proti epilepsii, HIV či na štítnou žlázu).

Příznaky těhotenství

Těhotenské příznaky jsou v podstatě stejné jako v případě otěhotnění bez antikoncepce. První známkou bývá vynechání menstruačního krvácení. Potíž může představovat fakt, že některé ženy při užívání hormonální antikoncepce menstruují slabě či dokonce vůbec. Začínají se také objevovat další známky těhotenství, jako je napětí prsů či nevolnost. Jistotu o existenci těhotenství vám poskytne těhotenský test. Ty měří správně i navzdory užívání HA. Těhotenské testy detekují choriovým gonadotropinem (hCG), jenž se zhruba od 7. až 10. dne těhotenství objeví v moči.

Je vyvíjející se plod při užívání hormonální antikoncepce ohrožen?

Ačkoli neexistuje žádný důkaz o tom, že by v takovém případě bylo dítě ohroženo vrozenými vadami či jinými komplikacemi, pokud máte jen podezření na probíhající těhotenství, měla byste ihned užívání pilulek ukončit.

Čtěte také: Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?

A co když chci otěhotnět?

Pokud se chcete pokusit otěhotnět, je to u klasických kombinovaných pilulek možné v podstatě ihned po vysazení. Asi polovina žen otěhotní v průběhu prvních 3 měsíců po vysazení a zbytku se to podaří do 12 měsíců. V případě depotních forem je možné otěhotnět hned po odstranění tělíska. Jedině v případě progestinových minipilulek se většině žen podaří otěhotnět asi do půl roku. Obecně se možnost otěhotnění zvyšuje návratem pravidelného menstruačního cyklu včetně ovulace.

Co je to post-pill amenorea?

Jedná se o absenci menstruačního krvácení minimálně 6 měsíců po ukončení užívání hormonální antikoncepce. Častěji se jedná spíše o nepravidelné velmi slabé krvácení než úplné vymizení. Vyskytuje se zhruba u 0,2 až 3 % žen. Tento stav je způsoben útlumem endogenních žláz (především hypofýzy). Základem je čekat, než se stav upraví. Pokud se tak ani po delším období nestane, existují naštěstí léky, kterými je možné situaci ovlivnit.

Otěhotnět po antikoncepci? Na tohle si dejte pozor!

Podle některých rozšířených mýtů má hormonální antikoncepce sterilizační účinek. Není tomu ovšem tak. Mnohé studie naopak doložily vyšší počet početí u žen do jednoho roku po vysazení hormonální antikoncepce než u žen, které tuto metodu plánování mateřství nepoužívaly. Interval do početí není závislý na délce užívání hormonální antikoncepce a není ovlivněn ani režimem užívání (zkrácení doby bez hormonů, tj. režimy 24/4, nebo kontinuální užívání v tzv. dlouhém cyklu – bez obvyklé pauzy).

Nitroděložní tělísko a otěhotnění

Také u nitroděložní antikoncepce dochází k otěhotnění ve stejném intervalu jako při používání nehormonální antikoncepce (kondomu), tedy průměrně za 4 měsíce po vyjmutí nitroděložního systému. V prvním roce po vyjmutí IUS-LNG otěhotní podle výzkumů 96 % žen, které si to přály.

Je potřeba nechat tělo zregenerovat po vysazení HA?

Ačkoli některé ženy intuitivně chtějí po vysazení HA dopřát si nějaký čas na očistu těla, lékaři doporučují s případnou snahou o otěhotnění neotálet a využít hned první menstruační cyklus k otěhotnění. Úspěšnost je totiž mírně vyšší právě v prvním cyklu po vysazení, což je způsobeno tzv. „rebound fenomenem„. Dojde k vybuzení endokrinního systému při dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulaci) v následujícím menstruačním cyklu.

 

Jaká je spolehlivost antikoncepčních metod?

Pokud to s ochranou před početím myslíme vážně, měli bychom vynechat takové metody, jako je výpočet plodných a neplodných dní nebo přerušovanou soulož. U obojího totiž dochází k oplodnění partnerky až ve 25 případech ze 100, u výpočtu plodných dní až ve 40 případech ze 100.

Krémy nebo čípky

Bez předpisu jsou k dostání různé spermicidní krémy či vaginální tablety. Při užívání chemických metod antikoncepce je nezbytné striktně dodržet časová doporučení výrobce (tj. dobu od zavedení do začátku styku a dobu účinku), která jsou u různých přípravků velmi odlišná. Po styku se pochva nesmí nejméně šest hodin vyplachovat. Ani zde není spolehlivostí příliš vysoká. V průměru otěhotní 18% žen.

Kondomy a otěhotnění

Jedná se o relativně velice spolehlivou antikoncepční metodu. Pokud kondom nespadne nebo se nepoškodí, tak k oplodnění dochází jen ve 2 případech ze 100. V ideálním případě se doporučuje kombinovat kondom se spermicidním krémem. Tím se snižuje riziko otěhotnění prakticky na nulu.

Hormonální antikoncepce

Podáváním hormonů v pilulce nastává v těle hormonální stav podobný těhotenství, kdy nedochází k ovulaci (tedy uvolnění vajíčka). Jak již bylo řečeno výše, spolehlivost se pohybuje mezi 97 – 99%, pokud je ovšem užívána správně, pravidelně, v pravidelnou denní dobu a bez kolize s jinými léky. Také v tomto případě je tedy vhodné používat spermicidní krémy, abyste dosáhla téměř stoprocentní ochrany.

Čtěte také

Nitroděložní tělísko a otěhotnění

Stále se setkáváme s tvrzením, že tělísko (IUD) zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství, není to však potvrzené. Přibližně 5–8 % gravidit je mimoděložních. Proto dojde-li u ženy se zavedeným tělískem k otěhotnění, je zapotřebí zvýšené opatrnosti a včasného provedení ultrazvukového vyšetření vaginální sondou (intrauterinní graviditu lze prokázat už 3 týdny po oplodnění). Extrauterinní gravidita v anamnéze se proto pokládá za relativní kontraindikaci nehormonálních tělísek.

Těhotenství a antikoncepce – IUD

Co se týče nitroděložní gravidity s nitroděložním tělískem, jedná o zdravotní indikaci k interrupci. To však nemá důvody zdravotní. Hlavním důvodem je, že interrupce je v tomto případě hradí vaše pojišťovna. Tělísko nikterak nepoškozuje plod, nijak nezvyšuje výskyt vrozených vad apod. Tělísko je uloženo uvnitř dutiny děložní, zatímco plodové vejce se vyvíjí uvnitř stěny děložní. Nicméně při graviditě s IUD je mírně zvýšeno riziko potratu a předčasného porodu (asi 2–4 ×). Je-li viditelné vlákno IUD, doporučuje se tělísko extrahovat. Není-li viditelné vlákno IUD, pak je potřeba provést ultrazvukové vyšetření k vyloučení expulze, a je-li tělísko přítomno, většinový současný postoj doporučuje ponechat na místě, příp. extrahovat hysteroskopicky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství a antikoncepce. Co když otěhotníte? Jak dlouho po vysazení se máte snažit?