Těhotenství po čtyřicítce. Znáte všechna rizika?
Martina Mádlová
2. 8. 2019
Čtyřicítka se šmahem přiblížila a vy jste zatoužila po dítěti. Možná už vám ti starší odrostli a ráda byste si ještě jednou užila miminka nebo jste dosud nepotkala toho pravého, s kým byste si rodinu dovedla přestavit, ale nyní se konečně blýská na lepší časy. Jak moc může být rizikové těhotenství po čtyřicítce? A co vás čeká?
Mnoho žen dnes mateřství odsouvá z nejrůznějších důvodů. Mnohé dokončují různé vysokoškolské tituly, budují kariéru nebo najdou svého partnera až později. Proto se také zvyšuje počet žen, které mají své první dítě až po 35 roce. Se zvyšujícím se věkem ale také roste riziko některých onemocnění i potíží se samotným těhotenstvím.
Jaké testy a vyšetření vás čekají?
Se zvyšujícím se věkem ženy klesá počet vajíček a možnost otěhotnět. Zároveň se snižuje i schopnost oplozeného vajíčka zahnízdit v děloze. Těhotné ženy nad 35 let a výše absolvují ve 13. týdnu ultrazvukový screening NT a biochemický screening, který pomůže odhalit případný Downův syndrom nebo jiné vady. Tento test má velkou výhodu ve vysoké spolehlivosti a nese s sebou minimální riziko. Velice důležitou součástí testů je měření tloušťky nuchálního projasnění NT. Pomocí ultrazvuku lékař změří nahromadění tekutiny v podkoží v oblasti krku miminka. Tato tekutina se ukazuje právě jako oné projasnění. Když je 3 mm a více, mohlo by se jednat o vývojovou vadu.
Nad 35 let je také ženám doporučena aminocentéza nebo lidově řečeno odběr plodové vody. Toto vyšetření dokáže odhalit vrozené vady plodu. Plodová voda je odebrána pomocí tenké jednorázové jehly přes bříško těhotné ženy. Vyšetření má takřka stoprocentní spolehlivost. Je s ním ale spojené i určité riziko potratu, byť minimální.
O osudu těhotenství nerozhoduje jen stáří a genetická výbava matky. Velkou úlohu hraje i otec. U mužů po čtyřicátém pátém roce věku roste počet abnormálních spermií a s tím souvisí i riziko abnormální vývoje či vrozené vývojové vady miminka.
Těhotenství po čtyřicítce a větší riziko vývojových vad
S přibývajícím věkem se mění i kvalita vajíček, protože během života je žena vystavena mnoha škodlivým vlivům. To vše má vliv na poškození genetické výbavy, a právě proto se častěji mohou objevovat vrozené chromozomální vady. A nejen ty. Roste i riziko vzniku preeklampsie, gestačního diabetu, předčasného porodu, problémů s placentou nebo dokonce potratu.
Často se vedou dohady i o autismu. Tam ale není prokázána žádná souvislost mezi věkem matky a vznikem autismu. Mírně zvýšené riziko se uvádí u vyššího věku otců nad čtyřicet let. Jeho vznik ale ovlivňuje i celková rodinná anamnéza a další faktory. Zatím neexistuje žádný způsob, jak zjistit autismus už u miminka v děloze a v podstatě ani žádné jiné neurologické problémy.
Neinvazivní prenatální test (NIPS)
Tento test zatím mezi lidmi není ještě příliš známý, ale má rozhodně velkou budoucnost. Jedná se o nejspolehlivější a nejpřesnější screeningovou metodu prenatální diagnostiky. Ostatní metody mají svá rizika a mohou vyjít i falešně pozitivně, což nikomu na klidu nepřidá. Můžete se tak bát, že vaše dítě má Downův syndrom a ono je přitom naprosto zdravé. Než se tato skutečnost odhalí, přibude vám ze stresu pár šedivých vlasů navíc. Navíc byste musela podstoupit aminocentézu (samozřejmě jen pokud byste chtěla vědět, zda je to pravda nebo ne) či odběr choriových klků. Obojí jsou ale invazivní testy, kde existuje riziko potratu (minimální).
Zmíněný test, nazývaný také jako test Panorama, je ale mnohem jednodušší. Stačí odebrat krev matce a test dokáže rozlišit a porovnat volnou mateřskou DNA a DNA dítěte. Díky tomu lékaři dostanou všechny potřebné informace o genetické výbavě miminka. V porovnání s ostatními testy má velmi přesné výsledky v porovnání s ostatními metodami a dá se provést už v devátém týdnu těhotenství. V případě těhotných žen nad 40 let by to mohla být skvělá volba. Jednu nevýhodu ale má a tou je cena. Stojí více než deset tisíc korun a pojišťovna ho neproplácí.
Genetické testy v těhotenství. Co vše lze zjistit a kdy si raději připlatit?
Neodkládejte mateřství zbytečně
Odkládat těhotenství by neměly hlavně ženy, které mají nějaký zdravotní problém. Když jim lékaři povolí snažit se o dítě, neměly by nic odkládat, protože v tu chvíli rozhodně není důležitější kariéra nebo tituly. Jsou to hlavně ženy s diabetem, onemocněním ledvin, jater, problémy s krevním oběhem, štítnou žlázou a další.
Pamatujte také na to, že nejde jen o zdravotní problémy a rizika s tím spojená. Po čtyřicítce se už blíží pomalu klimaktérium, objevují se různé zdravotní neduhy. Žena by si také měla promyslet, zda na všechno bude mít dostatek síly i nervů. Dítě nezůstane navždy miminkem, ale poroste a s tím porostou i starosti a péče o něj. Dokážete zvládnout celou domácnost a starat se o puberťáka? Dopřejte mu jeho koníčky a sportovní zájmy?
Nelze ale zmiňovat jen negativa. Je tu totiž i mnoho pozitiv těhotenství po čtyřicítce. Takové maminky už mají víc zkušeností, něco zažily a umí si poradit takřka v každé situaci. Také už dokáží stát za svými názory a nenechají si jen tak něco vnutit. Často nejsou ani tak nervózní a mateřství si mnohem více užívají.
Na závěr lze snad jen říci, že i když u zdravých žen dopadne většina těhotenství dobře a bez nějakých velkých komplikací, je určitě lepší mateřství zase až tak moc neodkládat, protože by také mohlo být pozdě.