Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Těhotenství s Crohnovou chorobou. Je to vůbec možné?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 5. 2019

Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, jsou onemocnění, se kterými se potýká mnoho lidí. Projevuje se pozvolnou změnou zdravotního stavu a trochu připomíná zánět slepého střeva. U každého je vývoj nemoci jiný. Jak probíhá těhotenství s Crohnovou chorobou? Může žena s takovými obtížemi otěhotnět a donosit zdravé miminko?

Pokud trpíte touto nemocí a chcete miminko, je velice důležité dobu početí naplánovat a zároveň vše probrat se svým gynekologem i ošetřujícím gastroenterologem. Ten posoudí stav nemoci a může upravit i terapii. Plodnost u žen může být někdy narušena. Častým důvodem jsou pooperační a prozánětlivé stavy v malé pánvi, které způsobují srůsty u vaječníků a vejcovodů. Problémy způsobují i záněty. Těžce probíhající zánět někdy ovlivňuje plodnost i u mužů s touto chorobou.  Naopak ulcerózní kolitida obvykle příčinou snížené plodnosti u žen. Tu mohou ovlivnit některé léky. Pokud však dojde k chirurgické terapii, kdy lékaři odstraní konečník a celé tlusté střevo s vytvořením rekonstrukce vaku z tenkého střeva a spojení s řitním kanálem, snižuje se schopnost otěhotnět u žen až o polovinu. Nepříznivě se operační zákrok projevuje i u mužů.

Crohnova choroba a plodnost

S problémem počít dítě se setkává asi deset procent mladých párů. Gynekologové mohou při léčbě neplodnosti dojít k závěru, že srůsty v dutině břišní způsobené střevními záněty ovlivňují schopnost početí. Na vině bývá právě Crohnova choroba. Střevní záněty vytváří v dutině břišní terén, který znesnadňuje otěhotnění a je zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. Pacientka s Crohnem by v ideálním případě měla plánovat těhotenství na dobu, kdy je její nemoc v klidovém stavu.

V tomto ohledu rozlišujeme dva termíny:

  • Rolaps: přichází ve chvíli, kdy člověka znovu zasáhne stav, který již v minulosti zažil.
  • Remise: návrat k původnímu fungování před vypuknutím nemoci (bezpříznakové období). Neznamená to, že je nemoc vyléčena, jen nemá zjevné příznaky.

Zakloněná děloha. Může působit problémy v těhotenství?

Ideální doba početí je v klidové fázi

Je-li to alespoň trochu možné, měla by se žena snažit otěhotnět ve chvíli, kdy u ní probíhá klidová fáze. Vzplanutí, které se může v těhotenství objevit, nemívá tak závažný průběh, a i se dobře léčí. Co ale může budoucí maminky uklidnit je, že těhotenství s Corhnovou chorobou nemívá nikterak odlišný průběh od ostatních a zdravých žen.

Jaká existují rizika v těhotenství s Crohnovou chorobou?

Samozřejmě nelze říct, že by ženy s idiopatickým střevním zánětem neměly být v těhotenství více sledované. Záněty jsou totiž nevyzpytatelné a nikdy dopředu nelze předpovědět, jaký průběh zrovna přijde. Jak již bylo řešeno, početí v klidové fázi obvykle znamená, že tak proběhne i celé těhotenství. Horší situace nastává ve chvíli, kdy žena otěhotní v době aktivního zánětu. Nemoc se pak stává zátěží pro těhotnou ženu i její dítě. Zánět střevní sliznice omezuje vstřebávání potřebných živin, vitamínů a minerálů a miminko trpí podvýživou. Důsledky mohou být různé (samovolný potrat, úmrtí miminka, předčasný porod apod.).

Plané neštovice v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Crohnova choroba a porod

Rodičky s idiopatickým střevním zánětem mohou porodit i spontánně. Musí se ale předem domluvit se svým lékařem, protože existují situace, kdy se rozhodne pro císařský řez. K tomu se přistupuje hlavně ve chvíli, kdy mají ženy píštěle a vředy v anální oblasti, po některých chirurgických výkonech nebo v případě nutnosti ukončení těhotenství předčasně.

Těhotenství s Crohnovou chorobou může proběhnout naprosto bezpříznakově a vzplanutí nastane až po porodu. Podle lékařů je to hlavně kvůli změny hormonální hladiny, ke které po porodu dochází.

Těhotenství s Crohnovou chorobou a léky

Na braní léků v těhotenství u žen s Crohnovou nemocí v klidovém stavu mají lékaři odlišný názor. Někteří doporučují s léčbou na ten čas přestat, protože riziko vzplanutí je velmi nízké. Ostatní razí opačný názor. Protože se léčí Crohnova choroba kortikoidy, mnoho žen se je brát v jiném stavu bojí. Zkušenosti ale ukazují, že tyto a ani jiné léky, plod takřka neohrožují.

Žloutenka v těhotenství znamená velké riziko. Čeho je nutné se obávat

Druhy léčiv

  • Aminosalicyláty: žena je může brát v těhotenství i při kojení. Neovlivňují vývoj plodu a nejsou nebezpečné. Do mateřského mléka prostupují jen velmi málo a novorozenci by nemělo nic hrozit.
  • Kortikosteroidy: tyto léky lze užívat v těhotenství. Lokální působí v místě střevní sliznice a odbourávají je játra matky. Systémové odbourává z velké části placenta. Jen dlouhodobé používání by mohlo způsobit potíže s nadledvinkami.
  • Imunosupresiva: neovlivňují těhotenství a nejsou pro miminko nebezpečné. Stejně tak jejich pobírání nevadí ani v době kojení.
  • Biologická léčba: nikterak zásadní vliv na těhotenství nemá a nedošlo ani k potvrzení, že by ohrožovala nenarozené miminko. Pokud je žena v pořádku, lze v třetím trimestru léčbu vynechat. Kdyby se zdravotní stav matky zhoršil, léčba pokračuje.
  • Metotrexát: tento lék se v těhotenství nesmí užívat a měl by být vysazen minimálně tři měsíce před plánovaným početím. A platí to pro ženy i pro muže. Tato látka je silný teratogen a poškozuje plod.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Těhotenství s Crohnovou chorobou. Je to vůbec možné?