Začínáte 14. týden těhotenství? Pak jste právě vstoupila do druhého trimestru, který bývá označován jako nejhezčí část těhotenství. Pohyby miminka jsou plynulejší, plod už ohýbá nohy v kolenou, vraští obočí nebo špulí rty. Zároveň se celý povrch těla pokrývá jemným ochlupením zvaným lanugo, které má ochrannou funkci.
Jak vypadá miminko v 14. týdnu těhotenství
Ruce rychle rostou do délky a mají správné proporce vůči zbytku těla. Nohy jsou sice delší, ale ještě pořád jsou krátké oproti tomu, jaké by měly být. Obě končetiny jsou hubeňoučké a rostou na nich nehty. Na bříškách prstů se tvoří jedinečné otisky.
Pohyby miminka v 14. týdnu těhotenství
Hlavička se napřimuje a prodlužuje se krk. Díky probíhajícímu vývoji mozku už plod může ovládat mimické svaly, a tak se různě šklebí, mračí nebo se směje. Dítě se aktivně pohybuje, ale pohyby jsou zatím natolik slabé, že je maminka necítí a dají se pozorovat na ultrazvuku.
Velikost miminka ve 14. týdnu
Plod měří 9,5 cm a váží od 35 do 50 gramů. Zároveň je se vstupem do druhého trimestru o 65 % nižší riziko samovolného potratu. Teď už můžete radostnou novinu sdělit svému okolí!
Péče o zuby v těhotenství
Říká se, že těhotenství způsobuje větší kazivost zubů, ale není tomu tak. Více kazů a citlivost zubů ovlivňují hlavně faktory doprovázející těhotenství – nevolnost při čištění zadních zubů, zvracení a změna stravovacích návyků. Pokud tedy chcete mít zuby stále v pořádku, dbejte na správnou ústní hygienu. Nic nezkazíte návštěvou dentální hygienistky, která vám vysvětlí správný postup čištění zubů.
Kromě zvýšené kazivosti vám můžou také více natékat a krvácet dásně. Vyřešíte to šetrnějším čištěním, měkčím kartáčkem a používáním výplachů úst. Taky můžete trpět těhotenským zánětem dásní. Určitě aspoň jednou za těhotenství navštivte svého zubaře a omezte sladkosti. Po porodu se vše vrátí do normálu.
Pigmentové skvrny v těhotenství
V průběhu druhého trimestru se vám na kůži mohou objevovat nepravidelné pigmentové skvrny na obličeji a v dekoltu. U některých žen se vytvoří také tzv. linea fusca, tmavší pigmentový pruh, který probíhá od pupku ke stydké sponě. Nemusíte se ničeho bát, všechny skvrny obvykle po porodu zmizí nebo alespoň zblednou.
Vyšetření v těhotenství
Do konce 14. týdne těhotenství byste měla absolvovat kompletní prenatální vyšetření, první ultrazvuk a laboratorní testy. Pokud jste tak ještě neučinila, určitě navštivte svého gynekologa.
Měření dělohy v těhotenství
Na každé prenatální prohlídce by vám lékař měl změřit velikost dělohy, zda roste správným tempem. Měří se vzdálenost mezi nejvyšším bodem stydké kosti a vrchní hranou dělohy. Výška vrcholu by měla odpovídat délce těhotenství v týdnech – v 16. týdnu 16 cm a tak dále. Měla byste pozorovat postupný nárůst hodnot, který se zastaví na závěr těhotenství.
Hodnotu velikosti dělohy může ovlivnit mnoho faktorů, proto není třeba panikařit. Pokud se naměřené údaje lékaři nezdají, může se rozhodnout pro kontrolní ultrazvuk.