Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 15. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

28. 5. 2017

V 15. týdnu těhotenství plodu můžou růst první vlásky a formují se sluchové kůstky. Na ultrazvuku můžete vidět, jak se miminko různě pohybuje, dělá obličeje, ohýbá končetiny nebo si cucá palec. Zatím však pohyby ještě necítíte.

Jak vypadá miminko v 15. týdnu těhotenství

Plod dále pokračuje v rychlém růstu těla. Miminkům v tomto období se začínají formovat základy vlasů a prodělávají růst. Přesto to neznamená, že se každé miminko narodí vlasaté. Roste i obočí, na krajích očních víček se objeví jemné řasy a formují se sluchové kůstky.

Šedá hmota mozku

Pokožka miminka je velmi tenká a porostlá jemným ochlupením – tzv. lanugo. Na ultrazvuku můžete také zahlédnout dýchací pseudopohyby, kdy plodová voda vstupuje a vystupuje z plic. Svůj růst prodělává i mozek, kdy se na jeho povrchu objevuje tenká vrstva šedé hmoty.

Velikost miminka ve 15. týdnu

V tuto chvíli plod měří zhruba 10,5 cm a váží 50 až 100 g. S rostoucím miminkem se mamince zvyšuje i srdeční práce. Tělo totiž musí pokrýt potřebu energie a kyslíku vašeho rostoucího drobečka, takže na konci těhotenství může být srdeční výkon o 30 až 50 % vyšší než obvykle.

Váhový přírůstek v těhotenství

S nástupem druhého trimestru už můžete pozorovat, že se vám hůř a hůř dopínají kalhoty. Děloha už se vyhoupla nad pánevní oblast a vaše bříško roste s tím, jak se zvětšuje miminko i množství plodové vody. Protože nevolnosti už vám pravděpodobně ustoupily, je nejlepší čas udělat si nakupovací výlet a pořídit si těhotenské oblečení.

Otoky nohou v těhotenství

Nevolnosti už sice ustoupily, ale je možné, že vám začnou otékat končetiny. S těhotenstvím se vám totiž zvětšil krevní oběh a zvětšující se děloha tlačí na pánevní cévy. Pohybem v tomto období vůbec nic nezkazíte. Můžete chodit jenom na procházky, cvičit jógu, plavat anebo se dál věnovat předchozím sportům a zvykům, pokud vás neohrožují rizikem potratu.

Krvácení v 15. týdnu těhotenství

Pokud se u vás objeví krvácení či špinění, není třeba hned panikařit. Může to být totiž následkem pohlavního styku, vaginálního vyšetření či vnitřního ultrazvuku. Pokud se však krev objeví, aniž by předtím došlo k těmto aktivitám, navštivte svého lékaře! Může se jednat o infekci, problémy s placentou nebo předčasnou dilataci děložního hrdla.

Co je to amniocentéza?

Jedná se o součást prenatální diagnostiky, kdy je ženě odebrán vzorek plodové vody s buňkami tenkou jehlou pod kontrolou ultrazvuku. Používá se pro zjišťování přítomnosti genetických vad nebo jiných onemocnění. Provádí se mezi 15. – 20. týdnem těhotenství. Přesnost testování se uvádí mezi 99 – 99,6 %.

Kdy se provádí amniocentéza

  • Při podezření na vrozenou vývojovou vadu (např. při abnormálním ultrazvukovém nálezu, pozitivní triple test),
  • věk matky nad 35 let,
  • výskyt dědičných onemocnění v rodině,
  • řada dalších důvodů – opakované potraty v předchozích těhotenstvích, rodiče s abnormálním karyotypem…

Po vyšetření

Následující dny odpočívejte, nezvedejte těžká břemena a vynechte náročná cvičení. Přeci jenom se jedná o invazivní zákrok. Riziko potratu po aminocentéze je zhruba o 0,5 – 1 % vyšší než normálně, místo po vpichu může také krvácet či dojde ke krátkodobému odtoku plodové vody.

Výsledky aminocentézy

Na výsledky se čeká různě dlouhou dobu, záleží na typu choroby, kvůli které bylo vyšetření provedeno, většinou je to v řádu dnů až týdnu. Jedná se o úzce zaměřené vyšetření na indikovanou poruchu, neodhalí všechny genetická onemocnění. V případě, že dojde k pozitivnímu nálezu, setkáte se s klinickým genetikem, který s vámi prokonzultuje vážnost postižení, prognózu a možnosti léčby.

Doplňte železo

I v druhém trimestru je třeba dbát na pestrou stravu, kterou zajistíte dostatek živin pro vaše miminko. V těhotenství se zvyšuje potřeba železa, protože se o něj dělíte se svým dítětem, které si od vás bere zásobu na prvních 6 měsíců. Zařaďte proto do svého jídelníčku červené maso a vnitřnosti (mimo jater), listovou zeleninu či žloutek. Předejdete tak riziku chudokrevnosti.

Čtěte také: Nedostatek železa v těhotenství, jak ho doplnit?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 15. týden těhotenství