V 16. týdnu těhotenství pokračuje další vývoj plodu, pohyby jsou časté a rozmanitější, protože svaly reagují na nervové podněty z mozku. Je to také období, kdy jsou zevní pohlavní orgány jasně rozlišitelné, takže je možné určit pohlaví miminka.
Jak vypadá miminko v 16. týdnu těhotenství
Nohy plodu předhonily růstem ruce a jsou delší. Miminko může ohýbat všechny klouby a zpevňují se mu kosti ukládáním vápníku. Imunitní systém vytváří první protilátky a miminko občas škytá. Sítnice je již citlivá na světlo, ale oční víčka jsou stále zavřená.
Pohyby miminka v 16. týdnu
Miminko je v děloze velmi aktivní, různě se převaluje, hýbe končetinami a pomalu napřimuje hlavičku. Pohyby plodu budoucí maminka ještě nevnímá, je totiž obklopeno množstvím plodové vody a samotné pohyby jsou poměrně slabé.
Velikost miminka ve 16. týdnu těhotenství
Plod je v tomto týdnu od temenu ke kostrči veliký zhruba 11,5 cm a celkově 16 cm. Váží 100-160 g.
Nehty a vlasy v těhotenství
V těhotenství proděláváte řadu hormonálních změn, které se mohou negativně odrazit na vaší kštici a nehtech. Vlasy se více mastí a rychleji rostou. Je proto důležité jim poskytovat náležitou péči správným šamponem. Nehty také rostou rychleji, ale více se třepí a lámou. Ideální je, pokud si je zastřihnete nakrátko a budete pravidelně promašťovat.
Opalování v těhotenství
Během těhotenství byste se neměla příliš vystavovat slunečním paprskům, a pokud ano, tak namazaná krémem s dostatečným UV faktorem. V těhotenství se až u 90% žen vyskytují pigmentové skvrny, které po porodu nemusí vyblednout, a nejúčinnější prevencí je právě ochrana před UV paprsky. Určitě také vynechte solárium!
Co dělat proti striím
Pokud jste ještě nezačala, tak je nejvyšší čas pustit se do prevence proti vznikům strií. Strie jsou červené jizvičky na kůži způsobené natahováním pokožky, které časem blednou do bílé barvy. Základním pravidlem je: mazat, mazat a mazat! Kůže musí být dostatečně hydratována pomocí krémů a olejů.
Vyšetření v 16. týdnu těhotenství
V 16. týdnu těhotenství vás čeká další prenatální vyšetření, kdy vás zváží, změří tlak a puls a udělají biochemický rozbor moči. Lékař vás také prohmatá a zhodnotí váš celkový zdravotní stav. Pokud jste neabsolvovala prvotrimestrální screening vrozených vad, provede vám také odběr krve na tzv. triple test. Možností je i ultrazvukové vyšetření.
Co je triple test
Jedná se o krevní test, který se provádí mezi 16. až 18. týdnem těhotenství, nejpozději do 22. týdne. Vyšetřují se hladiny tří hormonů v krvi, které ukazují na možné vrozené vývojové vady plodu. Problém triple testu je, že často vychází falešně pozitivně a může tak nastávající maminku vyděsit. Proto se dá říct, že pozitivita testu ukazuje na vyšší riziko genetických vad.
Co když mám pozitivní triple test
Bude vám navržena konzultace s klinickým genetikem, který s vámi vše probere. Může vám být nabídnuta i amniocentéza, invazivní odběr plodové vody, které riziko buď potvrdí anebo vyvrátí.