V 17. týdnu těhotenství vstupujete do 5. lunárního měsíce těhotenství. Bříško už na vás pomalu začíná být vidět, některé ženy dokonce cítí i pohyby svého miminka.
Jak vypadá miminko v 17. týdnu těhotenství
Miminko se stále čile převaluje v děloze, hýbe prstíky, které jsou již dobře vyvinuty, a také si cucá palec. Pokožka je stále tenoučká a průhledná, v podkoží ještě chybí podkožní tuk, který se ale v tomto období začíná objevovat. Vzniká slepé střevo, a ačkoliv jsou oči stále zavřené, můžeme na okrajích víček vidět dobře vyvinuté řasy. Proporce už začínají být vyrovnané.
Velikost miminka v 17. týdnu těhotenství
V tomto týdnu miminko od temene ke kostrči dosahuje 12 – 13 cm a váží 160 – 200 gramů. Jeho srdeční akce je dvakrát rychlejší než vaše a srdíčkem mu proběhne 24 litrů krve za den.
Projevy těhotenství v 17. týdnu
Ne nadarmo se říká, že druhý trimestr je nejpohodovější část těhotenství. Většina nepříjemných projevů prvních měsíců vás přešla a s rostoucím bříškem si můžete užívat pozornosti okolí. Zároveň vás ale může začít trápit zácpa či otoky nohou.
Na zácpu nejlépe funguje vhodná skladba jídelníčku s potravinami bohatými na vlákninu, dostatek tekutin a také pravidelný pohyb. Pokud se obtíže zhorší, zkuste si po ránu namasírovat břicho po směru hodinových ručiček, poté vypijte šálek vlažné vody a po půl hodině se běžte nasnídat. Komplikací můžou být i hemoroidy.
Otoky nohou v těhotenství
Vaše tělo momentálně zadržuje více vody a je tak možné, že se u vás objeví mírné otoky končetin, hlavně ke konci dne. Noste proto pohodlné boty na nízkém podpatku a v průběhu dne odpočívejte, třeba i s nohama nahoru. Jelikož existuje malé riziko, že jsou otoky známkou preeklampsie, informujte o nich svého lékaře.
Co je to preeklampsie?
Jedná se o závažný stav, který poskytuje těhotné především v druhé polovině jiného stavu. Rizikovými faktory je například její výskyt v rodině, první těhotenství, těhotenská cukrovka, obezita anebo jiná onemocnění, která vás provázejí už déle – např. diabetes nebo vysoký krevní tlak.
Příznaky preeklampsie
Často nijak, ale mohou jí provázet silné bolesti hlavy, otoky končetin, neobvyklý přírůstek na váze, zvracení nebo poruchy zraku (např. rozostřené vidění). Lékař jí často zachytí při preventivní prohlídce, kdy se naleznou bílkoviny v moči a naměří vysoký krevní tlak. Doplňkově se provádí další testy.
Čím je nebezpečná
Komplikacemi je předčasné odloučení placenty nebo její nedostatečné zásobení, HELLP syndrom (rozpad červených krvinek, zvýšení jaterních testů a snížení počtu krevních destiček) nebo eklampsie, křečovitý záchvat, která je komplikací nejzávažnější, ohrožuje na životě matku i dítě.
Pozvánka na amniocentézu
Pomalu se začínáte blížit k polovině vašeho těhotenství! Do konce zbývá zhruba 23 týdnů. Pokud už za sebou máte screeningové testy, jako je např. triple test, a jejich výsledky byly pozitivní, je možné, že vám lékař nabídne tzv. amniocentézu. Připomínáme proto, o co se jedná: 15. týden těhotenství.