Právě načínáte druhou polovinu těhotenství! Bříško už máte znatelné, můžete také začít cítit pohyby vašeho miminka. Ve 20. – 22. týdnu byste měla absolvovat druhý ultrazvukový screening, proto buďte připravená.
Jak vypadá miminko v 20. týdnu těhotenství
Hlavička plodu v tomto období představuje zhruba jednu třetinu celé délky. Pokožka je pevnější a skládá se ze čtyř vrstev, zvětšuje se množství mázku. Rozbíhá se další vývoj smyslových orgánů a pokračuje dozrávání buněk a spojů centrálního nervového systému. Tím se rozvíjí paměť a myšlení. Vaše miminko v tomto období už umí pevně sevřít pěstičku.
Velikost miminka v 20. týdnu těhotenství
Stále pokračuje u miminka výrazný růst do délky. Od temene ke kostrči měří zhruba 16 cm a váží mezi 330 až 360 gramy. Množství plodové vody okolo plodu je asi 350 ml.
Pohyby plodu v 20. týdnu
Od 20. týdne i ženy prvorodičky mohou začít cítit převalování svého děťátka. Dá se to těžko popsat – můžete mít pocit motýlů v břiše nebo také bublání jako při nadýmání. Všechno je hodně subjektivní. Pohyby můžete vnímat díky tomu, že miminko roste rychleji oproti děloze, a tak dochází k jeho kontaktům s děložní stěnou, které vy cítíte.
Projevy těhotenství. Připravte se na bolesti zad
Jelikož vaše bříško stále roste, začíná jeho velikost mít vliv na těžiště a držení těla. To znamená, že váha miminka naklání vaši pánev dopředu, což se snažíte kompenzovat mírným záklonem a zatěžujete tak záda. Pracujte proto na zpevnění břišních svalů a snažte se chodit a sedět s rovnými zády.
Čtěte také: Cvičení v těhotenství. Udržujte se v kondici
Ultrazvukové vyšetření v 20. týdnu těhotenství
Druhý ultrazvukový screening se může provádět v období od 18. do 22. týdne těhotenství, ale nejobvyklejší je právě v tomto týdnu. Lékař zkontroluje růst a vývoj plodu, zaměří se na odhalení případných vrozených vad (např. hodnocení velikosti nosních kostí) a také zjistí uložení placenty a množství plodové vody. Pokud by lékař něco objevil, pošle vás ke specialistovi nebo na další vyšetření. Z ultrazvuku si můžete odnést fotku plodu.
Čtěte také: 4D ultrazvuk. Kdy má smysl a stojí za to?