Těhotenství týden po týdnu: 24. týden těhotenství
Jana Langová
30. 6. 2017
24. týden je zlomovou chvílí ve vývoji a životaschopnosti plodu. Od jeho konce už se nejedná o potrat, ale předčasný porod a miminko je schopno při plné péči lékařů přežít mimo dělohu, ačkoliv ještě není zcela vyvinuté.
Jak vypadá miminko v 24. týdnu těhotenství
Nejvíce nezralým orgánem jsou v tuto chvíli plíce, ve kterých se teprve začínají vyvíjet krevní cévy, dozrávají plicní sklípky a začíná se tvořit tzv. surfaktant, látka, která pokrývá povrch plicních sklípků a drží je trvale rozepjaté, aby mohlo docházet ke správné výměně dýchacích plynů. Obličej vašeho děťátka se zakulacuje v souladu s tím, jak se ukládá podkožní tuk.
Velikost miminka ve 24. týdnu těhotenství
Miminko od temeni ke kostrči aktuálně měří zhruba 22 cm a váží 560 až 650 gramů. Celé tělíčko od hlavičky až k patičce je pak dlouhé okolo 34 cm.
Poloha miminka
Zhruba do 32. týdne má vaše miminko dostatek prostoru k pohybu a může si měnit svou polohu, jak se mu chce. Ostatně sama ten pytel blech cítíte. Po 32. týdnu už jsou jeho pohyby omezenější a v závěru se usazuje ve finální poloze. Většina dětí zůstává hlavičkou dolů, ale můžou se vyskytnout i v jiné pozici. Na těhotenských prohlídkách lékař pohmatem zjistí, kde se miminko nachází a pokud by se jednalo o nesprávnou polohu, navrhne vám možná řešení.
Projevy těhotenství v 24. týdnu
Je možné, že občas ucítíte bezbolestné a nepravidelné kontrakce. Vaše tělo tak zahajuje další přípravy na porod a dochází ke stahům dělohy. S postupujícím těhotenstvím budou kontrakce sílit. Pokud nic necítíte, není třeba panikařit, u některých žen se objevují až v pokročilé fázi těhotenství. Tento týden nebo další vás také čeká prohlídka v prenatální poradně.
Cestování v těhotenství
Pokud nemáte zákaz od lékaře, není důvod, proč v těhotenství nedat cestování zelenou. Cítíte se dobře a naladěná na výlet? Výborně, vyrazte! Samozřejmostí jsou přestávky, dostatek pohodlí, protáhnutí nohou i těla a jídlo. Při cestách autem si spodní pás nikdy nedávejte přes břicho, ale pod! Existuje také speciální těhotenská podložka do auta, která pás stahuje dolů.
Létání v těhotenství
Létání už je o něco specifičtější věc, která se nedoporučuje v prvním a třetím trimestru. Je tak tedy zřejmé, že nejbezpečnější období je právě teď, ve druhém trimestru. Nicméně pro jistotu se zeptejte na názor svého lékaře, každá žena má těhotenství značně individuální.
Omezení leteckých společností
Do 28. týdne těhotenství byste neměla mít žádný problém s přijmutím na palubu. Od 28. do 36. týdně těhotenství většina společností vyžaduje lékařské potvrzení a od 36. týdne těhotenství už vás pravděpodobně nepřepraví pro riziko předčasného porodu. U vícečetných těhotenství se hranice posunuje k 28. týdnu, protože se jedná o rizikovější těhotenství.
Jak na pohodlný let
Během letu se každou hodinu jděte projít a při sezení mírně pohybujte končetinami. Ideální je místo u uličky s rychle dostupným záchodem a vlastní jídlo. Dbejte také na dostatek tekutin a na cestu si vezměte pohodlné, volné oblečení.
Na co si dát pozor
Vyhněte se destinacím, do kterých je vyžadováno očkování, a před letem si vyslechněte názor svého lékaře. Létání je pro organismus náročná záležitost a není dobré ho podceňovat jen proto, že je v dnešní době naprosto běžné.
Opalování v těhotenství
I v těhotenství je dobré dodržovat rady pro pobyt na sluníčku a ve vedru. Těhotné ženy jsou kvůli většímu krevnímu objemu více ohroženy dehydratací, proto je třeba dbát na dostatek tekutin. Hlavu si chraňte pokrývkou a nezapomeňte na mazání opalovacím krémem. Jestliže sluníčko opravdu dost pálí, je lepší zůstat doma. Jako ve všem, i tady platí: všeho s mírou.