Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 25. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

1. 7. 2017

25. týden otvírá 7. lunární měsíc vašeho těhotenství. Plod je v tomto období stále velmi aktivní, různě se převaluje a procvičuje končetiny a vy to moc dobře cítíte. Váš celkový váhový přírůstek činí asi 5 kg.

Jak vypadá miminko v 25. týdnu těhotenství

Plod stále roste a jeho proporce začínají odpovídat těm novorozeneckým. Vyrovnává se také nepoměr mezi mozkovou a obličejovou částí hlavy, která se zvětšuje. Pomalu se otevírají nozdry. Plodová voda obklopující miminko se zhruba každé 3 hodiny zcela vymění. Kromě mozku, plic a trávicího ústrojí je většina důležitých orgánů již vyvinuta.

Další změny

Hluboko v dásních se vašemu děťátku zakládají zárodky druhých zubů, které ovšem sestoupí až po vypadnutí těch mléčných. Miminko už je docela zručné, například zatne pěstičku. Nervy okolo úst a rtů jsou citlivější a plod má tendence cucat různé části těla. Díky tomu je pak po porodu schopné nalézt matčinu bradavku.

Velikost miminka v 25. týdnu těhotenství

Vaše miminko měří od temene ke kostrči 20 až 22 cm a váží okolo 700 gramů.

Projevy těhotenství v 25. týdnu

Začínáte na vlastní kůži pociťovat zvětšující se váhový přírůstek. Některé činnosti jsou pro vás náročnější, snáze se zadýcháte. Rostoucí děloha začíná utlačovat okolní orgány a způsobuje tak častější močení, zácpu nebo nadýmání. Můžete se dočkat i pálení žáhy.

Orální glukózový toleranční test (oGTT)

Mezi 24. až 28. týdnem těhotenství budete pozvána na vyšetření hladiny cukru v krvi (tzv. glykémie), aby se odhalila případná těhotenská cukrovka. Sestřičky v poradně vám nejprve odeberou krev, stanoví glykémii a posléze vám dají k vypití sladký glukózový roztok. Po dvou hodinách vám krev odeberou znovu a zjistí aktuální hladinu cukru v krvi.

Těhotenská cukrovka

Jedná se o poměrně častou těhotenskou poruchu, postihuje 2 – 5 % těhotných. Rizikovější jsou ženy starší 30 let, ženy, které porodily v minulosti plod s vysokou porodní váhou, ženy s nadváhou nebo ženy zatížené rodinným výskytem diabetu. Těhotenský diabetes se nejčastěji objevuje až v druhé polovině těhotenství a po porodu vymizí.

Léčba cukrovky

Pokud se u vás zjistí vysoká hladina cukru v krvi, budete předána do rukou diabetologa a přistoupí se k léčbě, která nejčastěji spočívá v úpravě jídelníčku a dodržování předepsané diety. V některých případech, kdy vysoká glykémie přetrvává, se nasazuje inzulin, aby se předešlo poškození plodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 25. týden těhotenství