Gratulujeme! Právě jste vstoupila do posledního období těhotenství, 3. trimestru. Do porodu vám zbývá 13. týdnů. Vaše miminko má nyní zhruba třetinu předpokládané porodní váhy a při předčasném porodu by bylo schopno dýchat, ačkoliv má stále nezralé plíce.
Jak vypadá miminko v 28. týdnu těhotenství
Plod čas od času cvičí dýchací pohyby, kterými vdechuje plodovou vodu do dýchacích cest. Má se za to, že tím napomáhá dozrávání plicních váčků. Kůže se začíná natahovat, jak se pod ní ukládá množství tuku, ale stále je červená. Na koncích prstů už má ztvrdlá lůžka nehtů. Ve třetím trimestru ho hlavně čeká přibírání váhy.
Kryptorchismus
U plodů mužského pohlaví započal sestup varlat do šourku, který skončí okolo 33. týdne. U 97 % novorozených chlapců jsou varlata sestouplá, u zbylých chlapců většinou cestu dokončí během prvních tří měsíců. Pokud k sestupu jednoho či obou varlat nedojde, jedná se o kryptorchismus, který by v budoucnu mohl činit problémy. V takovém případě nastupuje léčba.
Pohyby plodu
U miminka se střídají spací fáze s bdělými, kdy se hýbe jako rarach. Prostor v děloze už začíná být omezený a plod se tak více dostává do kontaktu se svým tělem. Hraje si s pupeční šňůrou, kterou mačká a kroutí, neposedně zatíná pěstičky a může občasně škytat.
Velikost plodu ve 28. týdnu těhotenství
Vaše miminko aktuálně měří od temene ke kostrči asi 25 cm, úplně celé tělíčko pak zhruba 39 cm. Váha už se přehoupla přes hranici jednoho kilogramu a pohybuje se okolo 1,1 kg.
Projevy těhotenství v 28. týdnu
Vaše děloha se nyní zvětšila natolik, že dosahuje poloviny vzdálenosti mezi hrudní kostí a pupíkem. Přibývající kilogramy vám dávají zabrat, můžete se cítit neohrabaně a méně pohyblivá. Pravděpodobně vás trápí zvyšující se únava a těžké bolavé nohy. Třetí trimestr bývá náročný jak fyzicky, tak psychicky, ale zase je třeba mít na paměti, že na jeho konci na vás čeká vaše děťátko.
Ve spojení s miminkem
Během dne můžete sledovat pohyby miminka a zjistit tak jeho spánkový cyklus. Nestyďte se na něj mluvit, slyší a vnímá váš hlas, který už dokáže rozeznat. Postupně se také ustaluje poloha miminka, jak mu okolo sebe už nezbývá moc místa. Omezení prostoru vede i k tomu, že miminkovské šťouchance můžete cítit jako prudší a bolestivější.
Jedná se o nepravidelné kontrakce děložního svalstva, kdy se stáhne a bříško je na omak tvrdé. Často se objevuje při namáhavých činnostech jako je úklid domácnosti nebo rychlá chůze. V takovém případě, pokud kontrakce nejsou časté a silné, jde o normální jev doprovázející těhotenství, ale i tak by o něm měl vědět váš lékař, zvláště dochází-li k němu při odpočinku. Pokud jsou však stahy pravidelné a bolestivé, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.