Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 31. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

6. 7. 2017

Ve 31. týdnu těhotenství pokračuje příprava na porod. I přes to, že miminko neprodělává žádné výrazné změny jako je vývoj nových orgánů, tak stále dělá důležité krůčky k vlastnímu přežití po porodu. Jednou z nich je dozrávání plic.

Jak vypadá miminko v 31. týdnu těhotenství

V tomto období už je plod organizovaný a má vyvinutý cyklus spánku a bdění, který sama můžete pozorovat. Většinou bohužel platí, že miminko je aktivní, když vy jdete spát. Pokud by se miminko narodilo v tomto týdnu, už by mělo relativně dobré vyhlídky na přežití. V plicích se mu aktivně secernuje tzv. surfaktant, látka zabraňující „slepení“ dýchacích sklípků.

Další vývoj plodu

Většinu času v děloze plod sice prospí, ale větší z část z této doby stráví v aktivním spánku, kdy je možné pozorovat ojedinělé pohyby končetin, míhání očních bulbů nebo zrychlování srdeční frekvence. Po čas bdění má miminko oči otevřené a zavírá je pouze ve spánku. Plod si začíná více uvědomovat své okolí a na zvukové podněty reaguje pohybem, například kopnutím.

Velikost plodu ve 31. týdnu těhotenství

Miminko se sice stále zvětšuje, ale spíše přibírá na váze, než aby výrazně rostlo do délky. Od temene po kostrč je veliké zhruba 28 cm a váží 1,6 kilogramů. Do porodu přibere ještě okolo 2 kilogramů.

Projevy těhotenství v 31. týdnu

Jelikož miminko stále roste a děloha už mu začíná být těsná, cítíte jeho pohyby mnohem intenzivněji a bolestivěji. Protože zvětšená děloha tlačí na bránici, mohou se u vás vyskytnout problémy s dýcháním. Trápit vás může i bolest hrudního koše, protože už je většina miminek otočená hlavičkou dolů a nohama kope do spodních žeberních oblouků.

Přemítání o porodu

S postupujícím těhotenstvím vám může přijít, že jste více roztržitá a zapomnětlivá. I toto bohužel k těhotenství patří, váš mozek se nyní zaobírá důležitějšími věcmi. Často přemítáte o porodu a začínáte se na něj psychicky připravovat. Mohou se vám o něm zdát i sny. Pokud vás trápí strach z porodu, nebojte se na vše zeptat odborníka.

Braxtonovy-Hicksovy kontrakce

Jedná se o cvičné kontrakce, tzv. poslíčky. Cítíte je jako stažení břicha, které trvá několik vteřin až jednu minutu, a pak odezní. Ke konci těhotenství bývají silnější a výraznější, ale na rozdíl od pravých porodních bolestí jsou nepravidelné a vytratí se při změně pozice nebo chůzi.

Třetí ultrazvukový screening

Při něm lékař posoudí správný vývoj miminka, jeho uložení v děloze a umístění placenty, množství plodové vody a pohybovou aktivitu plodu. Gynekolog miminko také znovu přeměří a zkontroluje, zda se neobjevily známky některých vývojových vad.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 31. týden těhotenství