33. týden těhotenství načíná 9. lunární měsíc vaší cesty. Do předpokládaného data porodu vám tak zbývá posledních 7 týdnů, nezřídka ovšem méně.
Jak vypadá miminko v 33. týdnu těhotenství
Hlavička plodu už je ve správném poměru k tělu. Kůže je růžová, ale ještě stále vrásčitá. Miminko si začíná ukládat různé minerály, jako je fosfor či vápník, které jsou důležité pro vývoj kostí. Ty jsou sice plně vyvinuté, ale zatím měkké. Pro jejich zpevnění je třeba zejména zmiňovaný vápník. Ve střevech plodu se hromadí tzv. smolka, prvotní stolice.
Usměvavé sluníčko
Vaše děťátko během vývoje v děloze provozuje široký repertoár grimas. Usmívá se, mračí, vyplazuje jazyk a také zívá. Vyjadřuje spokojenost i nerudnost vůči nastalé situaci. Někteří vědci se nicméně domnívají, že se jedná pouze o reflexní pohyby, které se plně rozvinou až s narozením. Během tohoto týdne se s rychlým růstem mozku zvětší také hlavička, přibližně o 1 cm.
Velikost plodu ve 33. týdnu těhotenství
Děťátko v tomto období měří od temene ke kostrči (CRL) zhruba 30 cm, od hlavičky po patičku je to pak 44 cm. Jeho hmotnost se pohybuje okolo 2,1 kilogramů.
Projevy těhotenství v 33. týdnu
Děloha dosahuje až těsně pod hrudní kost a tlačí tak na žaludek i podžebří. Tlak na žaludek může vést k tomu, že budete muset jíst menší porce častěji během dne, protože žaludek už nemá tolik místa, aby pojmul větší množství stravy. Dalšími vedlejšími projevy nepohodlí trávicí soustavy je zácpa či pálení žáhy. Vaše bříško stále roste, vyklenuje se dopředu a tah břišní stěny způsobuje tvorbu strií.
Miminko už je v tomto období dost veliké a jeho pohyby vám mohou být nepříjemné až bolestivé. Nicméně, je třeba mít na paměti, že aktivita miminka je znakem dobrého prospívání. Pokud byste zaznamenala výrazný úbytek pohybů dítěte, okamžitě vyhledejte lékaře.
Těhotenská poradna
Od 33. týdne si vás budou zvát do těhotenské poradny každé 2-3 týdny. Při kontrole vás zváží, změří krevní tlak a vyšetří vám moč. Pokud trpíte na otoky, zaměří se také na ně. Součástí může být i vaginální vyšetření, při kterém se kontroluje stav děložního čípku.
Pozor na dostatek vápníků
V průběhu celého těhotenství je třeba dbát na pestrou stravu se všemi živinami, které potřebuje miminko ke zdárnému vývoji. Momentálně je třeba nezapomínat na dostatečný přísun vápníku (mléko, mák), který plod potřebuje pro pevné kosti.
Mateřská versus rodičovská dovolená
Zajímá vás, jaký je v nich rozdíl? Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, nastupuje se 6 – 8 týdnů před porodem a dostáváte během ní tzv. peněžitou pomoc v mateřství, která je dávkou z nemocenského pojištění. Pokud se vám narodily dvojčata nebo více dětí, pak mateřská trvá 37 týdnů.
Rodičovská dovolená
Po skončení mateřské plynule navazujete nástupem na rodičovskou dovolenou. Ta může trvat až 4 roky a během ní pobíráte rodičovský příspěvek, jehož celková částka je 220 000 Kč, kterou si můžete rozložit dle potřeby. Pokud nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete od porodu rovnou pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě.