Těhotenství týden po týdnu: 34. týden těhotenství
Jana Langová
10. 7. 2017
Od 34. týdne až do konce těhotenství budete přibírat zhruba půl kila týdně. Část činností už pro vás začíná být dost namáhavá, proto se nepřepínejte a dopřejte si zasloužený odpočinek.
Jak vypadá miminko v 34. týdnu těhotenství
Vzhledem k omezenému prostoru se snižuje intenzita pohybů, zato jsou silnější a koordinovanější. Lze je vidět i přes břicho. Ke slovu přichází i imunitní systém, který se rozvíjí a je už schopen bojovat proti některým infekcím. U plodů mužského pohlaví by měla být zcela sestouplá varlata.
Lebka
Kosti mozkové části lebky ještě nejsou pevně spojeny, což výrazně pomáhá při porodu. Někdy jsou od sebe poměrně daleko a spojuje je vazivová blána. Velké mezery překlenují tzv. fontanely, vazivové lupínky, kterých je celkem 6, a po narození postupně mizí. Kde jsou kosti blízko sebe, tam se tvoří lebeční švy. K úplnému srůstu švů dojde až v dospívání, do té doby jsou volnější kvůli růstu mozku.
Velikost plodu ve 34. týdnu těhotenství
Miminko aktuálně měří od temene ke kostrči něco kolem 32 cm a váží zhruba 2,3 kilogramy. Plod každou hodinu vyloučí do plodové vody asi 2 polévkové lžíce moči.
Poloha miminka
V tomto týdnu už je většina dětí přetočena hlavičkou dolů. Asi 3 – 4 % dětí jsou ještě stále zadečkem dolů a v této poloze se uvelebí až do porodu. Jelikož je porod dítěte koncem pánevním rizikovější, než když jde miminko hlavičkou napřed, může vám lékař nabídnout pokus o zevní obrat plodu pomocí hmatů přes břicho, jehož úspěšnost je okolo 50 %.
Projevy těhotenství v 34. týdnu
Přestává vám být příjemná poloha na zádech, může dokonce dojít na nevolnost a pocit na omdlení. To vše charakterizuje tzv. syndrom dolní duté žíly, který se objevuje v závěrečných týdnech těhotenství. Je vyvolán tlakem dělohy na dolní dutou žílu, v které pak vázne tok krve zpátky k srdci. Více vás mohou trápit otoky končetin. Co nejčastěji se proto zastavte a oddechněte si s nohama nahoře, uvidíte, že se vám uleví.
Další obtíže
S pokročilým těhotenstvím se u vás znovu objevují změny nálad, můžete být z ničeho nic plačtivá a smutná. Neustupuje ani bolest zad, únava, častější močení a problémy se zažívacím ústrojím. Objevit se mohou i hemoroidy. Některým ženám může tvrdnout bříško, pokoj nedají ani nepravidelné Braxton-Hicksovy kontrakce.
Nespavost v těhotenství
Ačkoliv se pravděpodobně ke konci dne cítíte velmi unavená a těšíte se do postele, může se stát, že se vám nepodaří rychle usnout anebo se v průběhu noci budíte. Problémy se spánkem jsou často následkem tělesných obtíží doprovázejících těhotenství anebo množství myšlenek, které vás před spaním bombardují.
Co s tím?
Možná máte obavy z porodu a příliš přemýšlíte nebo se vám o něm zdají zvláštní sny. Mohou vás pronásledovat i myšlenky o událostech po porodu. Zkrátka, neumíte vypnout. Proto se snažte před spaním provádět uklidňující rituál.
Rituál před spaním
Na výběr máte z mnoha, proto zkoušejte, který z nich funguje na vás. Pusťte si relaxační hudbu, uvolněte se teplou sprchou, odpočívejte při oblíbené knížce, vypijte před spaním teplý mléčný nápoj. Udělejte si v posteli pohodlí. A především těsně před spaním nesledujte televizi ani jiné „modré obrazovky“.