Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 38. – 40. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

14. 7. 2017

Čekají vás poslední 3 týdny do plánovaného data porodu. Může se stát, že porodíte dříve nebo naopak budete přenášet, není to nic neobvyklého. Jen asi 5 % dětí se narodí v předpokládaném termínu porodu.

Jak vypadá miminko v 38. – 40. týdnu těhotenství

Vaše děťátko je v tomto období již zralé a donošené, může se proto kdykoliv narodit. Plíce dokončily svůj vývoj a jsou připravené na první nádech, dozrálé jsou i ostatní orgánové soustavy. Nehtíky miminka dosahují až na konečky prstů, kůže je růžová a neprůsvitná, podložená množstvím podkožního tuku.

Další změny

Plody mužského pohlaví mají ve většině varlata sestouplá v šourku a u holčiček již velké stydké pysky překrývají ty malé. Ve střevech miminka je nahromaděná smolka, nazelenalá prvotní stolice. Miminko už má v děloze minimum místa, zmenšilo se množství plodové vody. Placenta je zcela zralá a začíná stárnout, čímž klesá její výkonnosti při předávání živin.

Znaky donošenosti plodu

  • Délka celého tělíčka asi 50 cm, váha mezi 3 – 3,5 kg,
  • hladká a růžová kůže bez lanuga (zbytky pouze na ramenou a zádech), dostatek podkožního tuku (zaoblení tělíčka),
  • nehty dosahují konce prstů, miminko má řasy, obočí i vlásky,
  • sestouplá varlata nebo překryté malé stydké pysky velkými,
  • hlasitý křik a pohyb novorozence,
  • tvrdé lebeční kosti, hmatná malá i velká fontanela (vazivový lupínek na lebce).

Velikost plodu v tomto období

Vaše miminko měří od hlavičky až po patičku 48 – 50 cm a váží zhruba 3,2 – 3,7 kg. Kostra miminka má větší počet kostí než dospělého, některé z nich totiž po narození ještě srostou.

Projevy těhotenství v 38. – 40. týdnu

Do těhotenské poradny chodíte každý týden a od 38. týdne vám mimo jiné natáčejí kardiotokografické vyšetření (KTG) plodu. Velké bříško už začíná být mechanickou zátěží i pro páteř, proto vás často mohou bolet záda. Objevují se u vás tzv. poslíčci, silnější kontrakce, které připravují dělohu na začátek porodu. Nejsou to však pravé porodní kontrakce, odeznívají při pohybu nebo změně polohy a nejsou pravidelné.

Konec těhotenství

Jelikož fyziologické délka těhotenství není přesně 40. týdnů, ale 38. – 42. týdnů, můžete začít rodit prakticky kdykoliv v tomto rozpětí. Proto je důležité, aby váš doprovod byl neustále na telefonu, připraven odvést vás do porodnice. Není třeba, abyste jen seděla doma a čekala, klidně vyrazte s kamarádkou na procházku. Nezapomínejte však na dostatek tekutin a také spoustu odpočinku.

Poznejte porodnici

Po dohodě s vaším ošetřujícím lékařem se můžete objednat na ambulanci porodnice, kterou jste si vybrala pro svůj porod. Tamní personál si vás vyšetří, natočí KTG plodu, popř. provede ultrazvuk a každý týden si vás budou zvát na kontrolu. V případě začátku porodu tak pojedete do známého prostředí.

Kdy vyrazit do nemocnice

Známkou začínajícího porodu může být odchod hlenové zátky, prasknutí plodové vody nebo silné kontrakce, které přicházejí každých 5 minut. Pokud nastane některá z těchto věcí, na nic nečekejte a urychleně jeďte do nemocnice. Do nemocnice vyrazte i pokud dojde k neobvyklému zvýšení či snížení aktivity plodu, vaginálnímu krvácení či silným bolestem břicha nebo hlavy.

Urychlení příchodu porodu

Poslední týden už netrpělivě očekáváte porod, jste podrážděná, mohou vám vadit neustálé dotazy okolí, zda jste již porodila. Také se vám špatně spí, těžko hledáte příjemnou pozici, a proto jste velmi unavená. Stoupá i nervozita. Nástup porodu může urychlit chůze, teplá koupel nebo opatrný sex.

Stadia porodu

Porod se dělí na tři fáze: první doba porodní, která je otevírací, druhá doba porodní neboli vypuzovací a třetí doba porodní, při které dochází k porodu placenty.

První doba porodní

Díky stahům děložního svalstva dochází k otevírání a zkracování děložního hrdla. Tím se vytváří souvislý porodní kanál, kterým miminko prochází do porodních cest. V průběhu první doby porodní dochází k prasknutí a odtoku plodové vody. Pokud se tak nestane, nejpozději k tomu dojde během druhé doby porodní.

Druhá doba porodní

Děťátko je vypuzováno z dělohy do porodních cest a poté ven pochvou. Rodička cítí silné děložní stahy a nucení na tlačení, kterým pomáhá dítěti na svět. V případě, že je miminko v děloze v příčné poloze, je místo klasického porodu volen císařský řez. K němu se lékaři uchylují i při poloze miminka koncem pánevním ven, pokud by byl vaginální porod vyhodnocen jako rizikový.

Třetí doba porodní

Placenta se odloučí od děložní stěny a je vypuzena ven z těla. Může k tomu dojít během několika minut až do jedné hodiny po porodu dítěte.

Když nedojde k porodu do 40. týdne

Pokud neporodíte do 40. týdne těhotenství, jedná se o tzv. přenášení plodu. Nemusíte se bát, těhotenství může být fyziologicky dlouhé až 42. týdnů. V tomto období se s vámi lékař domluví na dalším postupu – zda dojde k vyvolání porodu nebo čekání na přirozený porod. K umělému vyvolání porodu se přistupuje nejpozději na začátku 42. týdne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 38. – 40. týden těhotenství