Tejpování v těhotenství podpoří vaše bříško a pomůže při bolestech zad. Co o něm musíte vědět?
Martina Mádlová
9. 2. 2020
Někdy není těhotenství takové, jaké si ho nastávající maminka vysnila. A to zejména tehdy, když ji trápí různé zdravotní potíže, necítí se vůbec komfortně a dobře. V některých případech pomáhá v takových situacích kinesiotaping – tejpování.
O tejpování jste už určitě někdy slyšeli nebo si minimálně všimli barevných pásek, které se sem tam objevují na tělech sportovců. Jsou to tejpovací pásky, které se vyrábí z bavlny, bez latexu a obsahují medicinální akrylátové lepidlo. Mají takřka stejnou tloušťku a pružnost jako naše kůže (vrstva epidermis). Páska se díky tomu může dobře přizpůsobit lidskému tělu a přitom neomezuje, je bezpečná, hypoalergenní a voděodolná.
Pásky jsou pružné a jemně přizvednou pokožku, podpoří prokrvení, zmírní tlak na receptory detekující bolest v kůži. Podporují stabilitu svalů a kloubů, poskytují jim podporu, působí pozitivně na krevní oběh, snižují bolest a otok. Využití ovšem mají i v běžném životě, například při fyzioterapii, ortopedii, neurologii, pediatrii či gynekologii a porodnictví. Mohou třeba ulevit ženám, které absolvovaly císařský řez, kdy jim tejpovací pásky pomáhají uvolnit podkoží a uvolnit jizvu.
Tejpování v těhotenství
Barevné pásky vám v těhotenství mohou ulevit při bolesti v bederní oblasti. Když máte takový problém, lepí se tejpy do tvaru hvězdy. Zlepší se cirkulace krve, lépe se odplavují odpadní látky, regenerují svaly a zpevní páteř. Po porodu pomohou pásky při zatahování dělohy.
Kyneziotaping výborně funguje na potíže s pupeční kýlou. Hodně žen nosí stahovací pásy, ale ne každé je to příjemné. Pak je výbornou alternativou právě tejpování. Budete se cítit více volně. Pásky se lepší přes pupík a tlakem ho zatlačují zpátky. Nalepené mohou být týden v kuse a fungují 24 hodin denně. Pokud vás trápí po porodu diastáza (rozestup přímých břišních svalů), pomohou vám správně nalepené pásky znovu spojit svaly na břiše.
Tato cesta je sice o něco delší, ale velmi šetrná a rozhodně lepší než pozdější potíže.
Tejpovací páska začíná plnit svou funkci okamžitě, když je správně použitá. Poskytuje úlevu 24 hodin denně po dobu asi tří až pěti dnů.
7 důvodů, proč velikost břicha v těhotenství nemusí být stejná jako velikost dítěte
Podepřít bříško lze různými způsoby
Existuje hned několik způsobů, jak lze zatejpovat těhotenské bříško, ale měl by to určitě dělat odborník. Ten zjistí, jestli je pro vás metoda vůbec vhodná, naučí vás správnou techniku. Jenže před návštěvou odborníka na tejpování by ale vaše kroky měly vést do ordinace gynekologa.
U osob, které trpí ekzémem, mají hodně citlivou pokožku nebo alergie, je vhodné vyzkoušet pásku jen na kousku kůže. Kdyby přišla alergická reakce, nebude tak výrazná a hned budete vědět, že toto pro vás nebude. Stejně tak je nutné si uvědomit, že tejpování nevyhovuje každému a kdyby se u vás objevily po nandání tejpovacích pásů nějaké potíže (tvrdnutí bříška, nepříjemný pocit, bolesti), je vhodné pásky dát pryč.
Použití tejpů
Barevné tejpovací pásky sundáte ideálně po namočení. Nechte si to tedy na sprchu či vanu. Sundávejte je opatrně a s citem, ať nedráždíte kůži. Lepidlo, které vám na bříšku zůstane snadno umyjete.
Pokožka může být pod pásky trochu podrážděná, proto si připravte nějaký vhodný a zklidňující krém. Kůži nechte pár dní v klidu, než se pustíte znovu do aplikace. Ideálně alespoň tři dny.
Kdy není vhodné používat tejpy?
Tejpování se raději vyhněte:
- když máte znaménka výrazně přesahující povrch kůže,
- v případě čerstvých jizev, extrémně citlivé pokožce, křečových žil, trombózy, diabetu s hnisavými projevy na kůži,
- při vystouplých křečových žilách,
- na lupénku a pokud se vás týká bakteriální či virové onemocnění,
- jestliže se u vás projevila alergie na tejpovací pásky.