Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Ultrazvuk v těhotenství. 4 věci, které musíte znát

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 11. 2019

Na ultrazvuk v těhotenství se těší většina nastávajících maminek. Vždyť tam uvidí své miminko, zjistí, jestli čekají holčičku nebo chlapečka a díky moderním technologiím mohou dopředu vědět, jak jejich dítě bude vypadat. Znáte ale rozdíly mezi 2D, 3D a 4D ultrazvukem? Jaká 4 fakta určitě znát?

První pohled na miminko na ultrazvuku, je dozajista jeden z nejsilnějších zážitků během těhotenství. Před lety byl k dispozici pouze 2D ultrazvuk, kde rodiče mohli vidět jen malého, rozmazaného mimozemšťana. Nyní technologie pokročila a máme tu 3D ultrazvuk a dokonce i 4D ultrazvuk (verze 3D ultrazvuku v reálném čase). Můžete se tak kochat mnohem podrobnějšími obrázky.

Cílem ultrazvuku není krásný obrázek

I když je krásné sledovat své rostoucí dítě, skutečným účelem tohoto zařízení, je pomoci lékaři zjistit, zda vaše těhotenství postupuje tak, jak má. Všechny ultrazvuky (sonogramy) fungují na principu zvukových vln, které se odrazí od částí těla vašeho miminka, aby vytvořily obraz. Metoda se považuje za velmi bezpečnou, neinvazivní a nejsou v ní žádné rentgenové paprsky.

Některé ultrazvuky provádí lékař v ordinaci za pomoci přenosného přístroje s nízkým rozlišením, který kontroluje polohu dítěte a odhaduje růst. Podrobnější pohled pak získávají lékaři ve specializovaných centrech nebo nemocnicích, kde vlastní stroje s vyšším rozlišením a výstupem je i podrobnější obrázek.

4D ultrazvuk: Kdy má smysl a stojí cena za to?

Nejdůležitější ultrazvukové kontroly

Každý lékař (nebo lékařka) má svou vlastní politiku, kdy provádět tyto kontroly. Podrobný ultrazvuk je nejdůležitější na konci prvního trimestru a jedná se o ultrazvuk nuchální translucence, který se prování přibližně ve 12 až 14 týdnu za účelem posouzení zvýšeného rizika genetických abnormalit, jako je Downův syndrom. Druhé důležité skenování je pak stanoveno na období kolem 20. týdne těhotenství, kdy se kontroluje anatomie a růst plodu, včetně kontroly mozku, srdce, ledvin, končetin, obličeje, pohlaví a dalších.

Pokud je však těhotenství považováno za vysoce rizikové – například při cukrovce, vysokému krevnímu tlaku nebo u starší rodičky – lékař může doporučit další podrobný ultrazvuk a sám k němu také určitě přistoupí častěji pro ujištění, že se vše vyvíjí, jak má.

Screening v těhotenství. Co vás všechno čeká?

Moderní možnosti

Nejběžnějším typem ultrazvuku je stále tradiční 2D. „Plochý“ sníme, který se pro netrénované oko jeví rozmazaně. Více realistický 3D ultrazvuk je v podstatě spousta 2D snímků pořízených v různých úhlech a poskládaných dohromady. Lékaři překvapivě považují stále 2D zobrazení za zlatý standard pro diagnostiku zdravotních problémů. Hlavním důvodem pro použití 3D obrazu lékařem je situace, kdy se něco nejeví dobře.

Vidět dítě ve 3D zobrazení má nepopiratelně svůj význam. Protože mnoho potíží na něm bude lépe rozpoznatelnějších. I rodiče si za něj rádi připlatí, protože pojišťovny jej běžně neproplácí. Mohou tak vidět malou tvářičku, nos, ručičky…Zkrátka celé své miminko v plné kráse.

Jak poslouchat srdce svého nenarozeného miminka? Vědci přišli s novým bezpečnějším přístrojem

Ultrazvuk v těhotenství na památku

Pokud chcete mít obrázek svého miminka nebo vide ve 3D či 4D zobrazení, obvykle se musíte vydat do specializovaných zařízení, kde vám něco takového za úplatu umožní. Máte nezapomenutelný zážitek i něco krásného na památku. Můžete klidně pozvat více lidí z rodiny. Třeba prarodiče, kteří něco takového neměli šanci vidět.

Zároveň však odborníci i varují před ultrazvukem jako zábavou. Podle nich není nikdo neomylný a ani tato zařízení. Nějakou anomálii by mohli lékaři přehlédnout a rodiče získají falešný pocit bezpečí. Na druhou stranu někdy mohou pronést i něco, co způsobí zbytečnou úzkost a stres.

Zatímco 3D a 4D ultrazvuk není o nic riskantnější než 2D skenování, je často lékařům doporučováno, aby celkově používali ultrazvukové zařízení pouze tehdy, je-li to z lékařského hlediska nezbytné, protože v podstatě nelze prokázat absolutní bezpečnost. Přístroje vystavují miminko určité formě energie.

Nakonec ani nezáleží na tom, jaký obrázek uvidíte, protože většina ultrazvuků končí tím jediným, nadšením nastávající maminky, že je vše v pořádku a u miminko se jeví jako naprosto zdravé. A pokud se snad něco neobvyklého objeví, mají lékaři alespoň možnost odhalit problémy včas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ultrazvuk v těhotenství. 4 věci, které musíte znát