Sluníčko a jeho teplo si užívá snad každý a mají ho rády i těhotné nastávající maminky, pokud ho ovšem není až příliš. Má jistě spoustu předností, zlepšuje náladu a přispívá k tvorbě vitamínu D. Nepříjemné následky dlouhé doby strávené na slunci nebo v přehřátém prostředí jsou ale stinnou stránkou slunečních paprsků. Jak předcházet úpalu, úžehu nebo mdlobám z přehřátí v těhotenství?
Většina z nás si často ani neuvědomí, že zůstat v parném odpoledni venku příliš dlouho, se nemusí vyplatit. Potíže mohou mít lidé i normálně, ale v těhotenství jste ještě náchylnější. Umíte rozeznat úpal od úžehu?
Úpal v těhotenství
Úpal je slovo převzaté z řeckého seirios neboli horký. Toto onemocnění nastává vlivem celkového přehřátí organismu. Příčiny rozeznáváme vnitřní (porucha funkce štítné žlázy, málo tekutin, solí a dehydratace) a vnější (např. pobyt v nadměrně vlhkém prostředí, kdy se tělo nemá možnost ochlazovat pomocí potu nebo extrémně teplé prostředí nad 35 stupňů Celsia).
Mimo těhotné ženy jsou velmi ohrožené malé děti, starší lidé a pacienti, kteří mají kardiovaskulární potíže.
Projevuje se:
- bolestmi hlavy,
- závratěmi,
- nevolností,
- zvracením,
- rychlejším dechem,
- zrychleným tepem,
- suchou kůží bez potu.
Může dojít i ke křečím, bezvědomí a tělo se může dostat do šokového stavu. Tělesná teplota rychle roste, někdy přesahuje i 40 stupňů Celsia.
Před úpalem se můžete chránit tak, že nezapomenete dostatečně pít, omezíte fyzické aktivity (hlavně přes poledne), v největším horku budete raději schovaná ve stínu.
Co dělat při úpalu?
V případě úpalu je nutné postiženého ihned přenést do stínu a do dobře větrané místnosti. Důležité je uvolnit oděv a pomalu doplňovat tekutiny. Kvůli chybějícím minerálům je dobrá trošku osolená voda, i když to není zrovna dobré pití. Dalším krokem je přikládání studených obkladů a ledových obkladů na hlavu a třísla. Také chladivá sprcha není špatná. Jen pozor na příliš rychle snižování teploty, ať se tělo nedostane do tepelného šoku. Zejména u těhotných žen je nutná velká obezřetnost.
Úžeh v těhotenství
Úžeh vzniká přehřátím, které způsobí sluneční paprsky působící hlavně na hlavu, když si člověk nevezme žádnou pokrývku hlavy. Právě proto byste si nikdy neměla zapomenout čepici či klobouk, když se chystáte ven. Při úžehu je přímo drážděn mozek a jeho obaly, příznaky obvykle přichází z určitým zpožděním, proto si to nemusíte hned spojit se sluncem.
Příznaky jsou hodně podobné jako u úpalu, jen častěji přichází bezvědomí a křeče, může tuhnout šíje a celkově se problémy projevují jako zánět mozkových blan.
V případě úžehu je nutné postupně zchlazovat celé tělo, hodně pít a odpočívat.
Mdloby z horka
Těhotné ženy jsou k omdlévání náchylné i bez horka, proto by se měly vyvarovat dlouhého stání, když je velké vedro o to více. Příčinou mdlob z horka je nedostatečné prokrvení mozku. Objevuje se nevolnost, malátnost, závratě a pak mdloby. Předejít tomu můžete tak, že budete dostatečně pít, občas se ochladíte, projdete se nebo naopak sednete a odpočinete.
První pomoc při mdlobě:
- ochlazuje se hlavně hlava postiženého,
- doplňujte tekutiny,
- vhodný je iontový nápoj, mírně oslazený čas s citronem nebo trošku osolená voda.
Tepelné vyčerpání
Tepelné vyčerpání vzniká ve chvíli, kdy člověk ztratí hodně tekutin. Oproti mdlobám to bývá delší stav, a kromě běžných příznaků se objeví i poruchy jednání, zmatenost a delirium. Situaci nelze řešit tak, že se naráz podá příliš velké množství tekutin. Naopak je vhodné pít jen po malých doušcích.
Chraňte se preventivně
Proti přehřátí, úpalu i úžehu se můžete preventivně bránit a dodržovat určité zásady, abyste potížím předešla. Noste pokrývku hlavy, dostatečně pijte, používejte opalovací krémy a dobře si v horkých dnech plánujte čas na slunci. Pozor si dejte ale i na pobyt v uzavřeném autě nebo v nevětrané místnosti. Některé stavy lze řešit i homeopatiky, ale v těhotenství se o jejich užívání vždy poraďte s homeopatem.