Větší přísun vlákniny v těhotenství může snížit riziko vzniku celiakie u dětí
Martina Mádlová
7. 12. 2019
Celiakie je nepříjemný problém, který trápí čím dál větší část populace. Lze nějak snížit riziko jejího vzniku u nenarozených miminek? Podle norské studie ano a výsledky hovoří jasně. Jezte více vlákniny v těhotenství.
Vědci ve studii analyzovali informace od více než 88 000 norských dětí a jejich matek, které porodily v letech 1999 až 2009. Ženy musely evidovat příjem vlákniny a lepku od 22. týdne těhotenství. Děti pak byly sledovány asi 11 let, zda se u nich projeví celiakie nebo ne. Ženy s největším příjmem vlákniny – přes 45 gramů denně – měly o 34 % menší riziko, že se u jejich dětí celiakie projeví oproti maminkách, které přijímaly jen 19 gramů za den.
Studie je jednou z prvních, která zkoumá souvislosti mezi příjem vlákny během těhotenství a rizikem celiakie u dětí.
Předběžné, ale důležité výsledky
Výsledky ze studie jsou stále jen předběžné, proto nebyly doporučená žádná dietní opatření v průběhu těhotenství, aby se dalo předejít celiakii. To je předmětem dalšího výzkumu. Rozhodně ale nebyly nalezeny žádné souvislosti mezi tím, že těhotná žena jedla stravu s obsahem lepku a vznikem nepříjemného onemocnění. Studie byla představena v červnu letošního roku na výročním zasedání Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu.
Samotná celiakie je stav, kdy imunitní systémy lidí reagují na lepek – protein, který se nachází v pšenici, žitu a ječmenu – a poškozují výstelku tenkého střeva. Problém postihuje asi 1 člověka ze 100 ve Spojených státech a většině evropských zemí. V současné době je jediným způsobem, jak celiakii zvládnout, vyhýbat se všem potravinám obsahujících lepek do konce života. V nové studii se celiakie objevila u 982 dětí, což je 1,1 %.
5 tipů, jak snížit riziko vývojových vad u dítěte, které čekáte
Vláknina je nezbytnou součástí jídelníčku
Za každých 10 gramů zvýšení denního příjmu vlákniny u těhotné ženy došlo ke snížení rizika celiakie u miminka o 8 %. Nejideálnějším zdrojem bylo ovoce a zelenina, spíše než obiloviny.
Je známo, že vláknina ovlivňuje bakterie ve střevech lidí (střevní mikrobiom). Právě proto vědci předpokládají, že její větší přísun může ovlivnit střevní flóru dítěte, což by zase mohlo ovlivnit riziko celiakie.
Existují i studie, jejichž výsledky dokazují, že lidé s celiakií mají ve střevním mikrobiomu změněný stav oproti těm, kteří problémy nemají.
K prokázání nové hypotézy a dobrání se nějakých výsledků je však zapotřebí ještě více výzkumů a autoři plánují udělat do budoucna ještě další studie. Ty se mají zaměřovat příjem vlákniny u matky a ovlivnění střevní mikroflóry u dítěte.
Tak či tak, větší přísun vlákniny ničemu neuškodí. Takže si klidně dejte o pár kousků zeleniny či ovoce navíc.