Vitamín D v těhotenství: 5 nejčastějších otázek a odpovědí
Martina Mádlová
17. 2. 2020
Jedni říkají, berte ho, druzí zase, že ne. Dobře se během těhotenství stravovat, zkombinovat rozumně všechna doporučení a rady okolí, může být někdy docela obtížné. Ono se to také neustále mění a objevují se další a další poznatky. Jak je to s doplňováním vitamínu D v těhotenství?
Doporučení ohledně jeho pobírání se neustále přehodnocují. Jedno je ale jisté. Vitamín D rozhodně hraje velmi důležitou roli a ovlivňuje tělesné zdraví i během těhotenství.
5 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně vitamínu D
1. Co je vitamín D?
Naše tělo potřebuje různé živiny, aby fungovalo správně. Vitamín D je jedním z mnoha, který nesmí chybět. Patří do skupiny v tucích rozpustných secosteroidů, které působí jako hormony, když jsou v našem těle. To znamená, že jsou uloženy v tělesném tuku člověka a ovlivňují různé tělesné funkce. Stejně jako většina živin pracuje vitamín D s jinými vitamíny a minerály. Pomáhá například regulovat hladinu vápníku a fosfátů v těle.
2. Proč je důležitý?
Nejvíce žádaný je pro své působení na zdraví kostí, protože pomáhá regulovat vápník v těle. Mimoto blokuje uvolňování parathormonu, jehož nadbytek způsobuje měknutí kostí a jejich větší lámavost. Svou roli má i v centrálním nervovém systému, podporuje zdraví svalů, imunitní systém, zlepšuje funkce buněk, chrání před kardiovaskulárními chorobami, může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny.
Během těhotenství chrání novorozence před abnormálním růstem kostí, frakturami nebo křivicí, snižuje riziko předporodní nebo postnatální deprese, také může snížit riziko preeklampsie, vzniku gestačního diabetu, předčasného porodu apod.
Přes všechny své pozitivní účinky není stále zcela jisté, zda je nutné vitamín D uměle doplňovat. Rozhodně však má spoustu výhod.
Kyselina listová v těhotenství. Samotná strava nikdy nestačí!
3. Kde získat vitamín D?
Přestože je velmi důležitý, nenalézá se v mnoha potravinách. Získat jej můžete dvěma způsoby: buď jeho konzumací nebo ze slunečního svitu. Většinu potřebné zásoby si tělo vytvoří právě působením slunce. Když je UV index vyšší než 3, stačí vám několik minut venku na slunci párkrát denně a získáte dostatečné množství.
To znamená, že prakticky od jara až do podzimu vám stačí chodit ven a chvíli se vystavovat příjemným paprskům. Samozřejmě se nezapomeňte i dostatečně chránit, abyste si nakonec víc neuškodily. V zimních měsících je o něco těžší získat dostatek slunečního záření. Pokud jste se však dostatečně vystavovaly přes léto, možná vám získaná zásoba na zimu vystačí.
Ve stravě můžete vitamín D získat konzumací mastných ryb, jako je losos, sardinky a makrely. Najdete jej také v červeném masu, vaječných žloutcích a v obohacených potravinářských výrobcích. Poslední možností jsou pak doplňky stravy.
4. Je vhodné užívat vitamín D během těhotenství?
Nedostatkem tohoto důležitého vitamínu jsou ohroženější ženy:
- s tmavší pletí,
- které nechodí moc ven na světlo, zakrývají si pokožku apod.,
- žijící v oblasti s nízkou úrovní UV záření,
- s malým přísunem potravin obsahující vitamín D,
- mající vyšší BMI.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, může dojít ke snížení hladiny vitamínu D, protože hodně potřebuje vaše dítě. Během těhotenství je doporučovaná denní dávka ve výši 600 IU. Ženy, které mají prokázaný nedostatek, mohou podle odborníků konzumovat 1000 až 2000 IU denně.
Pokud máte málo Déčka, může vám lékař doporučit vhodný doplněk stravy s nízkou nebo vysokou dávkou, záleží na okolnostech. Mnoho prenatálních multivitamínů sice vitamín D obsahuje, ale panuje všeobecný názor, že existují kvalitnější a snadněji vstřebatelné doplňky.
V závislosti na zdroji se výsledky výzkumů liší v tom, zda by těhotné ženy měly rutinně doplňovat vitamín D nebo ne. Vzhledem k tomu, že mnoho žen začíná těhotenství s jeho nižšími hladinami, je důležité diskutovat o různých možnostech s lékařem, porodní asistentkou nebo jiným odborníkem.
Strava na počátku těhotenství je zásadní. Jak jíst v prvním trimestru?
5. Testování hladiny Déčka
Většina zdravotnických organizací nedoporučuje rutinní testování vitamínu D. Někteří lékaři vám ale test doporučí, protože existuje mnoho žen s jeho nízkou hladinou. Pokud spadáte do rizikové kategorie, možná o test a kontrolu hladiny požádáte raději sama. Jedná se jen o jednoduchý odběr krve a často stačí provést test během těhotenské poradny, kdy se odebírá krev na další testy.
Pokud ještě nejste těhotná, ale plánujete otěhotnět, můžete se o užívání nějakého doplňku poradit s lékařem. Často ale stačí jen chodit více ven a nechat na sebe působit sluneční paprsky.
Možná vás překvapí, že výživa během těhotenství a její specifika stále patří k relativně novým oborům. Ačkoli jsou zdravé stravovací návyky vždy vhodné, rostoucí znalosti vědy o výživě a vývoji plodu ukazují, jak moc důležité jednotlivé živiny jsou a že některé dřívější poznatky mohou být nesprávné.
Známé je více rolí o různých živinách a jejich dopadu na vznik těhotenských komplikací, vrozené vady, předčasný porod a další. Rozhodně je ale pravdou, že vitamín D je nezbytný pro lidský organismus. Pokud máte obavy, zda vám třeba nechybí, není nic jednoduššího, než si jeho hladinu nechat otestovat a podle výsledků se pak rozhodnout.