Blíží se okamžik, kdy máte na svět přivést nového človíčka, který je plodem lásky? Určitě se už nemůžete dočkat, ráda byste to měla za sebou. Dětský pokojíček máte připravený, skříně přetíkají oblečením, plínek máte taky zásobu, postýlka je povlečená. Máte ale sbalenou tašku do porodnice?
Její sbalení mnoho žen odkládá na poslední chvíli. Často se pak stane, že ji balí partner, zatímco vy se svíjíte v bolestech a potřebujete vyrazit do porodnice. Neponechávejte nic náhodě, vezměte si k ruce následující seznam a tašku si připravte s předstihem.
Třetí trimestr začíná, nejvyšší čas sbalit si tašku do porodnice!
S poslední částí těhotenství souvisí vyšší nárust hmotnosti, zvětšení bříška, bolesti zad, pálení žáhy, otoky rukou, nohou a obličeje, nespavost. Děloha se zvětšuje, hrudní koš rozevírá. Může vám také tvrdnout bříško. To všechno je celkem běžné.
Pokud vám ale ruce a obličej natékají nadměrně, bříško tvrdne víc než 10x za den nebo na dlouhou dobu, případně trpíte silnými bolestmi zad nebo bříška, navštivte lékaře. Však víte, co se říká. Lepší jít desetkrát zbytečně než jednou pozdě. Možná o nic nejde, možná je ale třeba zakročit.
Náš tip: Těhotenství není nemoc. Pokud vás nesužují zdravotní komplikace a váš lékař vám povolí lehké cvičení, vyzkoušejte cviky určené pro třetí trimestr těhotenství. Konzumujte čerstvé ovoce a zeleninu jako zdroj vitamínu C pro těhotné. Dlouho nestůjte, dodržujte pitný režim, jezte často menší porce. Nezapomínejte užívat ani komplexní vitamíny pro těhotné.
Zdroj: BENU Lékárna
Co nesmí v tašce do porodnice chybět?
Pokud vás nesužují žádné zdravotní potíže, stačí si tašku do porodnice připravit zhruba 6 týdnů před porodem. Ideální jsou ale tašky tři. Jedna na porodní sál, jedna na oddělení šestinedělí a jedna s věcmi na cestu domů.
Taška na porodní sál
Je zbytečné s sebou na sál táhnout ohromnou kabelu, kde budou věci, které využijete až na oddělení, kdy budete mít miminko v náručí, nebo věci na cestu domů. Na porodní sál vám stačí menší taška, která obsahuje:
- Potřebné doklady jako těhotenská průkazka, občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny, oddací list a Prohlášení o jménu dítěte. Pokud nejste vdaná, oddací list nahraďte rodným listem a notářsky ověřeným souhlasem s otcovstvím.
- Košilku nebo jiný oděv, ve kterém chcete rodit. Když si nic nevezmete, dostanete v porodnici tzv. andělíčka, erární noční košili.
- Gumové pantofle, které neklouzají a můžete s nimi i do sprchy.
- Teplé ponožky
- Balzám na rty, gumičku na vlasy (pokud máte dlouhé vlasy), ručník a sprchový gel.
- Neperlivou vodu a hroznový cukr. Obojí oceníte při porodu, který trvá delší dobu. Někdy můžete mít i malou svačinku, ne vždy vám ale personál dovolí jíst.
- Fotoaparát, ať můžete zdokumentovat první chvilky miminka na světě.
Co dát do tašky na šestinedělí?
Kromě léků, které pravidelně užíváte a hygienických potřeb jako pasta na zuby, kartáček, krém na ruce a obličej by v ní nemělo chybět:
- 2-3 rozepínací noční košile z lehkého materiálu a župan.
- Ručník na prsa a asi dvě osušky.
- Porodnické vložky a speciální poporodní jednorázové kalhotky (asi 5 ks).
- Kojící podprsenky a prsní vložky.
- Toaletní papír
- Bepanthen mast na opruzeniny i prsní bradavky
- Propisku
- Nabíječku na telefon
- Něco na čtení
- Vitamíny pro kojící maminky
- Tašku na špinavé prádlo
- Kruh na plavání (Ne, nepůjdete si zaplavat, ale pokud budete rodit přirozeně, možná se vám na něm bude po porodu lépe sedět.)
- Co sbalit miminku do porodnice? Některé porodnice vám vše dají, některé ne. Zeptejte se na to s předstihem, případně si připravte košilky, dupačky, zavinovačku, látkové i jednorázové plenky, dudlík, přebalovací podložky a vlhčené ubrousky.
Zdroj: Benu lékárna
Náš tip: Doma si nechte třetí tašku, kde budete mít připravené věci pro miminko i pro vás na cestu domů. Je zbytečné mít tyhle věci celou dobu v porodnici. Když řeknete tatínkovi, kde je, určitě vám ji včas do porodnice přiveze.
Víte, co mít připravené doma někde po ruce?
Po návratu z porodnice budete ráda za každou chvilku odpočinku. Porod je pro tělo pořádná zátěž, některé pohyby vám mohou činit potíže. Dokud máte čas, připravte si doma na nějaké šikovné místo dětské potřeby jako odsávačka nosních hlenů, dětský teploměr, přebalovací podložky, vlhčené ubrousky, plenky a dětskou kosmetiku.
Náš tip: Pro miminka je důležitý i vitamín D. Má zásadní vliv na vývoj pohybového aparátu dítěte, jeho nedostatek se může projevit špatným růstem, zvýšenou lámavostí kostí i ztuhlostí svalů. Dávejte dítěti vitamín D pravidelně, zkuste třeba vitamíny od Terezie.