Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Vpáčené bradavky nemusí překážet kojení

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 11. 2019

Byla jste obdařena plochými nebo dokonce vpáčenými bradavkami? V běžném životě vám to zase tolik nevadí, ale v těhotenství se najednou objeví strach, zda dokážete nakojit své miminko. Věřte, že dokážete. Stačí jen vědět, jak se na to připravit.

Maminky se často obávají, že ploché nebo vpáčené bradavky jsou překážkou kojení. K jejich strachu přispívají i mnohé diskuse a zkušenosti maminek, kterým se to nepodařilo. V tomto ohledu jsou vždy velmi důležité první chvilky po porodu, kdy by mělo být miminko přiloženo na tělo matky pěkně kůže na kůži. Novorozenec se instinktivně snaží přisát a přesně tak je to správně.

Proč je tak důležité samopřisátí?

Instinktivní reakce novorozence je přisát se k prsu matky. Dítě se o to snaží samo a přirozeně. Nepotřebuje ani žádný stimul. Nejdříve bradavku mačká ručičkou a olizuje dvorec ústy. Může to trvat deset minut i hodinu. Dvorec se postupně zvedne a je úplně jedno, jaký tvar bradavka má a není úplně rozhodující. Proto vyžadujte po porodu miminko na sebe a nenechte si je hned vzít.

Těhotenský polštář. Potřebujete ho?

Jak poznat vpáčené bradavky?

Vpáčené bradavky ovlivňuje tkáň udržující její správný tvar. Pokud je tužší a zkrácená, nepustí bradavku ven, ale vtahuje ji naopak dovnitř. Existují tři kategorie vpáčení bradavek. Zatlačte palcem a ukazováčkem na dvorec vedle bradavky a vyberte, kam patříte.

  • Objevila se bradavka venku a když uvolníte tlak, ještě chvíli tak vydrží? Pak spadáte do první kategorie a obvykle nebudete mít s kojením problémy.
  • Druhý stupeň znamená, že musíte hodně zmáčknout, aby se objevila. Když uvolníte stisk, zanoří se zpět. I zde se dá kojit, už to ale vyžaduje nějakou přípravu. Proto je vhodné zajít během těhotenství za nějakou laktační poradkyní.
  • Jakmile bradavka na jakékoliv zmáčknutí nereaguje a takřka nejde vytáhnout, patříte do třetího stupně. Tady už s kojením opravdu může být problém a je vhodné se poradit s lékařem. Existuje i možnost operace, která ale nedává jistotu, že pak kojení půjde. Zároveň ji ani nehradí zdravotní pojišťovna.

Olovo může ohrozit vaše těhotenství. Co vám hrozí a kde ho najdete?

Jak se připravit na kojení se vpáčenými bradavkami?

Mnohé ženy řeší tento problém až ve chvíli, kdy je miminko na světě a ony nemohou pořádně kojit. Je to ale velká škoda. Stačí začít se zajímat už v těhotenství a pravděpodobnost dlouhodobého kojení rapidně vzroste.

Přibližně v šestém měsíci těhotenství byste si měla nechat vyšetřit bradavky lékařem nebo laktační poradkyní. Když zjistíte, že vás tento problém trápí, máte alespoň možnost s tím něco dělat. Zkusit můžete masáž s názvem Hoffmanova technika. Ta je účinná na zkrácené a ztuhlé vazy. Dejte palec a ukazováček proti sobě – palec nad bradavku a ukazováček pod bradavku. Jemně zatlačte proti hrudníků a prsty táhněte od bradavky. Palec má jít nahoru a ukazováček dolu. Velice důležitá je pravidelnost. Opakujte masáž několikrát denně.

Můžete také bradavku rolovat a mírně povytahovat mezi palcem a ukazováčkem.

V lékárně lze zakoupit formovače bradavek, které postupně vytahují zkrácené vazy mlékovod pod tlakem na bradavku. Jeho působením je bradavka stále vytažená a vaz natažený. I zde je důležité, abyste jej nosila skutečně poctivě několik hodin každý den, zejména u těžších forem vpáčených bradavek. U těch mírnějších stačí jejich použití vždy před kojením.

Nejdůležitější a nejpřirozenější je ale vždy zmíněný bonding, tedy samopřisátí. U drobnějších vpáčení a u plochých bradavek máte velkou šanci, že se vám podaří kojit i bez ostatních pomůcek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vpáčené bradavky nemusí překážet kojení