Mnoho těhotných žen a dívek znejistí, když náhle s přelomem prvního a druhého trimestru vymizí příznaky těhotenství. Pokud vás okolo 12. tt opustí znenadání těhotenské nevolnosti, lépe spíte, máte zase chuť normálně jíst, přestanou vás bolet prsa a celkově se začnete cítit docela dobře, může to znamenat jen dvě věci. Buď je vše v naprostém pořádku, anebo to může značit potrat, což naštěstí nebývá tak časté. Jak poznat potrat? Kdy jít k lékaři? Je možné, že se zase příznaky těhotenství vrátí? Vymizení příznaků těhotenství a vše co vás k tomu zajímá, naleznete zde.
Vymizení příznaků těhotenství na konci 1. trimestru
Pokud vymizí příznaky vaší gravidity, probíhá buď vaše těhotenství naprosto v pořádku a vy jste se přehoupla z prvního trimestru do druhého, kdy se už budete cítit docela fajn (což vás jistě potěší), anebo jste bohužel o miminko (respektive o embryo) přišla. Co to tedy znamená vymizení příznaků těhotenství?
Odeznění těhotenských příznaků
Pokud je vám během těhotenství špatně od žaludku, trpíte na časté změny nálad nebo máte jiné příznaky těhotenství, nemůžete se již dočkat, až tyto ne vždy příjemné příznaky těhotenství vymizí. Na druhou stranu ale vymizení příznaků těhotenství může signalizovat něco mnohem závažnějšího. V jakém týdnu těhotenství normálně vymizí příznaky? Kdy byste měla zpozornět?
Mimoděložní těhotenství. Co zvyšuje riziko a jak jej lze léčit?
Jaké jsou hlavní příznaky těhotenství?
Na úvod je potřeba si říct, že každá žena vnímá své těhotenství jinak. Navíc každé těhotenství je zcela jiné. Zatím co u prvního dítěte jste ani nevěděla, že jste těhotná, můžete být na počátku dalšího těhotenství velice nemile překvapená z toho, jak špatně vám bude. Některé ženy podle těhotenských příznaků dokonce dopředu „poznají“, že se jim narodí holčička nebo chlapeček (a skutečně se někdy trefí), veskrze ale není možné příznaky těhotenství generalizovat na všechny ženy. Nejčastějšími příznaky těhotenství bývá nevolnost, která může být opravdu intenzivní. A v žádném případě nemusí být jen ráno (tzv. ranní nevolnost). Kromě pocitů na zvracení či celkové slabosti ranné těhotenství doprovází také tlak v prsou způsobený jejich viditelným zvětšením. Budoucím maminkám se také může hůře spát, anebo je mohou trápit bolesti hlavy. Všechny tyto příznaky většinou ustupují do 14. týdne těhotenství.
Vymizení příznaků v 5.tt až 8.tt
Jak již bylo řečeno, každá žena i každé těhotenství je individuální, ale obecně lze říci, že čím dříve příznaky těhotenství vymizí, tím větší je pravděpodobnost, že došlo k samovolnému potratu. Rozhodně byste měla zpozornět, pokud jste začala krvácet. Potrat je totiž doprovázený krvácením. Pokud vám vymizely nevolnosti v druhém měsíci těhotenství, aniž byste krvácela, s největší pravděpodobností bude vaše těhotenství v pořádku. Pokud ale chcete mít jistotu, určitě se obraťte na svého gynekologa.
Přibírání na váze v těhotenství. Kolik kilogramů navíc je zdravé?
Vymizení příznaků v 9.tt a později
Většině žen začínají těhotenstké příznaky postupně odeznívat po druhém měsíci těhotenství, tedy s 9. týdnem těhotenství. Opět zde ale platí, že nesmí být vymizení příznaků doprovázeno krvácením.
Kolísání těhotenských příznaků
Některé ženy bohužel potrápí tzv. kolísání těhotenských příznaků, kdy náhle všechny příznaky odezní, nicméně po určité době se opět vrátí. To, že vám tedy zmizí ranní nevolnosti nemusí ještě znamenat, že je všem dnům konec. Naštěstí se nejedná o příliš častý problém.
Vymizení příznaků – nejedná se o potrat?
Proč je potrat v prvním trimestru vlastně tak častý? Jde o to, že tělo samo dokáže ukončit a vypudit zárodek, který nebyl slučitelný se životem. Samovolný potrat je tedy obranný mechanismus pro tělo matky, které nechce investovat energii na růst něčeho, co dle jeho uvážení (většinou správného) nemá potenciál stát se zdravým miminkem. Každá žena se již rodí s určitým počtem vajíček. Během každé menstruace se jedno vajíčko (výjimečně více) a daný počet se snižuje. Čím později se rozhodnete mít děti, tím méně vajíček k dispozici máte, a navíc se kvalita zbylých vajíček neustále snižuje stářím. Skoro tři čtvrtiny oocytů (vajíček) je v době, kdy chce mít žena děti (mezi 20. až 30. rokem), aneuploidních, tzn. že neobsahuje správný počet chromozómů (buď nějaký chybí nebo naopak přebývá). Ve 40 letech je defektních už víc než 90% oocytů!
Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?
Potrat v prvním trimestru
Každý měsíc dozraje a ovuluje (uvolní se z vaječníku) obvykle jen jeden oocyt a je otázkou náhody, zda se jedná o dobrý, euploidní, anebo defektní, aneuploidní. Bohužel ta druhá varianta je, jak z řečeného vyplývá, mnohem častější. Proto platí, že čím starší žena, ale pozor – i čím starší partner (také kvalita spermií s věkem klesá), tím větší pravděpodobnost, že v prvním trimestru samovolně potratí. A co se vlastně stane, když se uvolní špatné vajíčko? To se oplodní spermií také, ale zárodek má jen minimální šanci dospět až k porodu. Někdy se to i podaří, ale narodí se postižené dítě (nejčastěji Downův syndrom, Pataův syndrom, Edwardsův syndrom, Turnerův atd.).
Vymizení příznaků – potrat
Většinou má ovšem zárodek takovou vadu, která je neslučitelná s dalším vývojem a embryo odumírá. V naprosté většině odumře dokonce dávno předtím, než ženu vůbec napadne, že je těhotná (subklinický potrat). Někdy je ovšem i takové defektní embryo relativně vitální a odumře až později, kdy už žena své těhotenství zaznamenala. Téměř vždy je to do konce 3. měsíce.
Potrat v 5. měsíci. Jaké může mít příčiny a jak ho poznáme
Jak poznat potrat?
Bez ohledu na subjektivně vnímané příznaky těhotenství, indikuje potrat krvácení z rodidel. Krvácení znamená, že děloha začala odumřelou tkáň vypuzovat. Dochází k tomu obvykle do dvou týdnů po odumření těhotenství. Na druhou stranu ne každé krvácení znamená konec gravidity. V naprosté většině případů to nic neznamená. Asi pětina žen krvácí i v průběhu zcela normálního těhotenství. To ovšem vždy závisí na posouzení lékaře. Takže pokud dojde k vymizení příznaků těhotenství, něco se vám nezdá a pokud navíc ještě krvácíte, neváhejte a navštivte gynekologickou pohotovost (např. ve vaší porodnici, kde jsou non-stop). Vždy je lepší vyrazit k lékaři desetkrát zbytečně, než abyste situaci podcenila.