Vyšetření cervikálního hlenu – naučte se jeho fáze a poznáte své tělo
Martina Mádlová
15. 4. 2019
Cervikální hlen (nazývaný také hlen děložního krčku) je normální, zdravý sekret, který tvoří žlázky v hrdle děložním. Hlavní jeho funkcí je poskytovat spermiím zásadité prostředí v jinak kyselé pochvě a pomoci je dopravit k vajíčku. Víte, jak můžete přistoupit k vyšetření cervikálního hlenu? Používá se hlavně při potížích s plodností a jako forma antikoncepce.
Vlastnosti hlenu se mění vlivem pohlavních hormonů. Pokud si přejete otěhotnět nebo používáte jako antikoncepci přirozené metody, sledujte plodný hlen. Jeho zvýšená tvorba patří k hlavním fyzickým příznakům plodných dnů.
Co je cervikální hlen?
Hlen vytváří sliznice děložního čípku. Nevzniká v pochvě, takže není správné označení poševní hlen. Je vylučován pořád, ale jeho kvalita a množství se liší podle fáze menstruačního cyklu. Tyto změny ovlivňuje estrogen a progesteron.
Estrogen se řadí mezi klasické ženské hormony. Přímo ovlivňuje plodnost, pomáhá produkovat hlen a každý měsíc připravuje dělohu ženy na zahnízdění oplodněného vajíčka. Progesteron pomáhá estrogenu v jeho funkci při plodných dnech. Když nedojde k oplodnění vajíčka, progesteron se přestane tvořit a přijde menstruace. Když dojde k otěhotnění, zastaví další menstruaci a vytváří v děloze placentu.
Cervikální hlen chrání i pomáhá děložnímu hrdlu. během ovulace je bílý, hojný a řídký. Obsahuje minimální množství bílých krvinek, které by mohly škodit spermiím.
Když nemáte zrovna ovulaci, je hlen vodnatý a plný bílých krvinek. Funguje jako zátka, která chrání dělohu před spermiemi, které nemohou vajíčko oplodnit. Snižuje se také riziko infekce. Plodný hutný hlen připomínající bílky dokáže udržet spermie naživu až pět dní. V jiném období cyklu vydrží maximálně několik hodin.
Odlišujte také plodný hlen od chorobného výtoku z rodidel. Ten druhý doprovází svědění, pálení, hrudkovitost i zápach.
Jak na nevolnost v těhotenství. Pomáhá zázvor, drobení se sušenkami v posteli a homeopatie
Jak vypadají jednotlivé fáze cervikálního hlenu?
- Neplodný hlen: hned po menstruaci je hlen hustší a lepivý. Spermie se nemohou dostat do dělohy a k vajíčku.
- Málo plodný hlen: hlen je stále hustý a krémový, zabraňuje spermiím dostat se k vaječníkům, ale ochrana už je o něco slabší. Toto období přichází ve druhém až třetím týdnu cyklu.
- Plodný hlen: je vodnatý a kluzký. Tělo se připravuje na ovulaci. Hlen může vypadat jako moč a můžete už otěhotnět.
- Vysoce plodný hlen: konzistence vaječného bílku. Spermie mají volnou cestu k vajíčku. V tuto dobu jste nejvíce plodná a můžete se pokusit otěhotnět nebo se naopak chránit, když dítě neplánujete.
- Neplodný hlen: asi tři dny po skončení ovulace přichází opět neplodný hlen.
- Menstruace: menstruační krvácení, kdy se tělo zbavuje děložní stěny i neoplodněného vajíčka.
- Těhotenský hlen: když nepřijde menstruace a zůstane bílý, hustý hlen, může to znamenat, že jste těhotná. Udělejte si test a budete mít jistotu.
Vyšetření cervikálního hlenu
Chcete-li se dozvědět něco více o stavu své plodnosti, podstupte vyšetření cervikálního hlenu. Musíte pozorovat děložní hlen několikrát denně. Stačí k tomu chvilka, když jdete na záchod. S pozorováním začněte po skončení menstruace.
Rozevřete stydké pysky a vsuňte dva prsty dovnitř. Setřete poševní hlen. Polohu zvolte podle své potřeby. Sledovat stav svého hlenu můžete za pomoci prstů nebo jen utřením se toaletním papírem. Přemýšlejte nad tím, zda papír klouže po stydkých pyscích lehce nebo na něm hlen ulpívá.
Ty nejplodnější dny pak poznáte snadno. Dívejte se pod sebe. Plodný hlen před MS má strukturu vaječného bílku a samovolně odtéká. Když dopadne na vodní hladinu, vytvoří kulička, která se poté potopí.
Poznejte své tělo v každém ohledu
- Hned po skončení menstruace, když začíná cyklus, budete mít nejspíš pocit suchosti. Ten bude pomalu přecházet v pocit mokra, jak se blíží ovulace. Obvykle trvá pocit sucha kolem pěti dnů.
- Následuje kalný hlen, který svou konzistencí připomíná rozvařenou rýži. Během této doby není příliš pravděpodobné, že by žena otěhotněla.
- V období nejvyšší plodnosti se výtok z pochvy změní na strukturu vaječného bílku. Takto hutný a čirý hlen je znakem blížící se ovulace. V tuto dobu můžete otěhotnět. Hlen se mírně lepí a mezi prsty natahuje.
- Na konci cyklu opět přichází kalný hlen. Je to signál, že opět nemůžete otěhotnět.
Anovulační hlen
V některých diskuzích se můžeme setkat s pojmem anovulační hlen. Ten se objevuje ve chvíli, kdy žena trpí na anovulační cykly, tedy nemá ovulaci a nemůže otěhotnět. Stejně tak je možné mít plodný hlen bez ovulace. Vše se jeví přesně tak, jak má, ale ovulace nepřichází.
Vše si zaznamenávejte
Na konci každého dne si zaznamenávejte své pocity a stav cervikálního hlenu. Pokud chcete otěhotnět, používejte k tomu i měření teploty a zapisujte průběh celého cyklu. Při pozorování a určování plodnosti vám může pomoci Billingsova metoda. Ta se zaměřuje na vzhled a strukturu hlenu i všechny změny.
Vhodná je i symptotermální metoda. Zde sledujete svůj cyklus, změny cervikálního hlenu a k tomu ještě pozorujete další tělesné příznaky. To vše vám pomůže ve chvíli, kdy se snažíte o miminko, ale i jako přirozená antikoncepce.