Vyšetření děložního čípku v těhotenství – jak probíhá a k čemu slouží?
Martina Mádlová
3. 4. 2019
Během těhotenství absolvujete celou řadu různorodých prohlídek. I když se rytmus návštěv u lékaře liší podle různých faktorů, program vyšetření zůstává takřka stejný. Patří mezi ně i vyšetření děložního čípku v těhotenství. Proč se provádí a co se během něj zjišťuje?
Vnitřní vaginální vyšetření je běžnou součástí prohlídek těhotných žen během těhotenské poradny. Velmi důležitá je, mimo jiné, kontrola děložního čípku v počátku těhotenství a pak těsně před porodem. Během vaginálního vyšetření se kontroluje velikost dělohy, její uložení, růst i reaktivita.
Změny čípku v těhotenství
Děložní čípek v těhotenství funguje jako uzávěr děložní dutiny. Až do porodu má stále stejný tvar. U žen, které ještě nerodily, je kónický a u vícerodiček pak válcovitý/cylindrický. Čípek je prosáklý, překrvený a lividně zbarvený. Nachází se vzadu. Nedá se dobře nahmatat. Průměrná délka děložního čípku je 3 až 5 cm. Jakmile se blíží porod, postupně se zkracuje, protože se vazivo děložního hrdla rozšíří. Při dostatečném rozšíření dojde k tzv. spotřebování hrdla a porodu miminka.
Tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak si pomoci doma a kdy vyrazit k lékaři?
Otevřený děložní čípek v těhotenství
U některých těhotných žen dochází k pootevření děložního hrdla až k vnitřní brance, aniž by to znamenalo nějaký problém. Sliznice vystýlající kanál děložního hrdla neprodělala žádnou změnu. Její žlázky dále produkuji vazký čirý hlen. Ten funguje jako zátka a uzavírá hrdlo. Také brání proniknutí možné infekce do dělohy.
Vyšetření děložního čípku v těhotenství a cervix skóre
Cervix skóre určuje připravenost děložního čípku k porodu a slouží k tomu pět parametrů. Jsou to tyto:
- naléhající část plodu: většinou naléhá hlavičkou,
- dilatace: roztažení čípku. Maximální otevření je 10 cm,
- konzistence: zralost čípku a jeho tuhost. Na začátku těhotenství je tuhý. S blížícím se porodem se změkčuje,
- zkrácení: délka čípku. Čím blíže porodu, tím kratší čípek,
- postavení: děložní čípek se pohybuje ze zadního postavení do předního.
Ke každému z uvedených parametrů přiřadí lékař bodovou hodnotu (0–2 body). Jejich součet tvoří Cervix skóre. Celková hodnota CS se pohybuje od 0 až do 10. Pro různá období těhotenství pak existují kritické hodnoty. Jejich překročení může být známkou předčasného porodu, ale také nemusí. Hodnoty CS zapisuje lékař do těhotenské průkazky.
Pokud hodnoty vybočují z normy příliš, lékař použije mimo vyšetření pohmatem ještě i ultrazvuk. Tím změří čípek ještě přesněji. Zkontroluje i uzavřenost děložní branky a vyhodnotí závažnost stavu. Může totiž u vás být zjištěna nedostatečnost děložního čípku s různou závažností. Od mírné, kdy je riziko komplikací donošení miminka velmi malé, kdy stačí pouze klidový režim na lůžku až po velké, kdy je už nutná hospitalizace a sledování pacientky. Jsou vám též podávány léky s pomocí kapačky, které mají tlumit děložní činnost a oddalovat předčasné stahy dělohy, které by zbytečně tlačily na čípek.
V případě velmi významné nedostatečnosti doporučí lékaři operaci – cerkláž. Spočívá v sešití svalů v oblasti děložního čípku. Ten pak již nemá možnost se dále předčasně otvírat. Zákrok je možné podstoupit v době od 16. do 24. týdne těhotenství.
Nedostatečnost se klasifikuje podle délky děložního hrdla. Normální délka čípku v těhotenství je 30 mm. Jakmile se zkrátí na méně než 25 mm, mluvíme o nedostatečnosti. Čípek 15 mm a méně už značí 50 % pravděpodobnost předčasného porodu.
Cytologie děložního čípku v těhotenství
Cytologie je velmi důležité vyšetření, na které by každá žena měla alespoň jednou za rok zajít. Jedná se o velmi důležitou prevenci, která může odhalit změny hrdla dělohy, pochvy či zevních rodidel. Může vám také zachránit život, protože se dá začít včas s léčbou a třeba rakovina se nemusí vůbec rozvinout.
Toto vyšetření by se mělo provádět i v těhotenství, přibližně mezi 8. a 10. týdnem jako běžná součást vaší prohlídky. Pokud jsou výsledky negativní, není potřeba provádět další vyšetření. V opačném případě s vámi lékař probere celou situaci a navrhne vhodné řešení.
Někdy se také může objevit špinění po cytologii v těhotenství. Nemusíte se ale vůbec bát. Čípek je citlivější, a tak po odběru občas dochází ke krvácení z jeho povrchu. S průběhem těhotenství se tento problém nijak neslučuje a ani ho neohrožuje.
Nejvyšší odměna
Říká se, že všechno zlé, je pro něco dobré. Pokud by vás během těhotenství trápilo otevírající se hrdlo a zkracující se děložní čípek, vydržte to. Odměna za to všechno je nejvyšší, budete mít zdravé miminko. Čím déle bude ve vašem bříšku, tím lépe pro vás pro oba. Proto zapomeňte na vygruntovaný byt, návštěvy všech obchodů s dětským oblečením v okolí i na všechny starosti. Všechno můžete odsunout na pozdější dobu. Teď odpočívejte, a hlavně se těšte na miminko.