Vysoký krevní tlak v těhotenství trápí zhruba každou desátou ženu. Mnohdy si to ani nemusíte uvědomovat, a přitom vás může ohrožovat hypertenze. Jaká jsou největší rizika spojená s vysokým krevním tlakem v těhotenství? Na co si dát pozor? A jak si pomoci?
Jak správně měřit tlak?
Během pravidelných kontrol u lékaře je vám společně s vážením měřen krevní tlak. Pokud máte s tlakem problémy, investujte do domácí tlakoměru, abyste si mohla tlak kontrolovat pravidelně. A jak se tlak správně měří? Před měřením bychom si měly dopřát aspoň 5 minut klidu, aby se organizmus dostal do správných kolejí a krev se zklidnila. Během měření tlaku nemluvíme a nic jiného neděláme. Tlak se měří v sedě. To, nakolik je váš stav závažný, lze posoudit na základě porovnání hodnot TK před otěhotněním. Důležité je také lékaře informovat o všech lécích, které pravidelně užíváte (např. léky na štítnou žlázu), protože některé léky mohou krevní tlak zásadně ovlivňovat.
Jaký je správný tlak?
Správný krevní tlak by měl mít v těhotenství hodnotu do 135/85, nejlépe okolo 120/80. Důležitější než horní (systolický-tepenný) je vždy spodní (diastolický-žilní) tlak.
Vysoký krevní tlak v těhotenství
Lehčí hypertenzi představuje již tlak 140/90. Za těžkou hypertenzi v těhotenství se považují hodnoty od 160/110. Vysoký krevní tlak může trápit i ženy, které předtím s ničím takovým nesetkaly. S největší pravděpodobností za to může placenta, která do krve vylučuje látku, která přispívá k zúžení cév. Zúžené cévy pak způsobují v těle zadržování vody (retenci) a zvýšení krevního tlaku.
Jak na sobě poznám vysoký krevní tlak?
Vysoký tlak, na rozdíl od nízkého tlaku, nemusíte na sobě na první pohled vůbec pozorovat. Mezi nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku patří časté bolesti hlavy, závratě či pocit na zvracení, poruchy vidění, bušení srdce a zrychlený tep při fyzické námaze.
Čtěte také: Tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak si pomoci doma a kdy vyrazit k lékaři?
Koho hypertenze nejčastěji postihuje?
Větší pravděpodobnost, že vás během těhotenství bude trápit vysoký krevní tlak, se týká zejména starších žen. Dalším rizikovým faktorem je samozřejmě nadváha, nicméně vysoký krevní tlak mohou mít i štíhlé ženy. Pokud jste trpěla na vysoký tlak už dříve, určitě se o tuto informaci při první návštěvě v poradně podělte s lékařem.
Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?
Vysoký krevní tlak je nebezpečný pro vás i pro dítě. Děti matek, které trpí hypertenzí, se mnohdy rodí s nižší porodní váhou. Hypertenzi v těhotenství je potřeba sledovat a léčit, jinak by se mohla překulit do nebezpečné preeklampsie (dříve pozdní gestóza).
Preeklampsie
Jejími příznaky bývají zejména velké otoky nohou a bílkovina v moči. Otoky jsou příznakem preeklampsie tehdy, přetrvávají-li na dolních končetinách po nočním odpočinku nebo postihují-li také oblast břicha, rukou a obličeje. Můžete mít také bolesti v nadbřišku. Preeklampsie je považována za velmi rizikovou. V krajním případě může preeklampsie vyústit v eklampsii, tedy záchvaty křečí s následným stavem hlubokého bezvědomí. Eklampsie představuje velmi závažný stav. Naštěstí se však vyskytuje vzácně. Pokud ji nepodceňujeme, je možné ji zvládnout.
Čtěte také: Cukrovka v těhotenství se týká stále více žen
Vysoký krevní tlak v těhotenství – jak si mohu pomoci?
Hypertenze přichází většinou až ve druhé polovině těhotenství, nejčastěji kolem 6. měsíce těhotenství. Pokud vám bude diagnostikován vysoký krevní tlak, lékař vám doporučí vhodný režim, bude-li to stačit, příp. léčbu, která neublíží vám ani miminku. Choďte na pravidelné kontroly do poradny, případně si měřte tlak doma. Hlídejte si také jídelníček. Omezte solení a vynechte těžká jídla. Jezte hodně ovoce a zeleniny. A hlavně pozor na nadváhu! Dodržujte také pitný režim (2,5 l tekutin denně). I když vám otékají nohy, rozhodně nepřestávejte pít! Omezte veškeré namáhavé aktivity a snažte se nerozčilovat.