Menu
JenProTěhotné.cz
Zdravotní péče v těhotenství

Zkažené zuby v těhotenství. Jaký vliv mohou mít na vaše dítě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 11. 2019

Být nastávající maminkou znamená, mimo toho krásného, také jisté nepohodlí. Během devíti měsíců se žena soustředí na to, aby pro své děťátko udělala první poslední. Proto by rozhodně neměla zanedbávat své zdraví. Protože máma, která se stará sama o sebe, se také stará o své nenarozené dítě, a to se vztahuje i na zdraví ústní dutiny.

V těhotenství by se každá těhotná maminka měla objednat na kontrolu k zubnímu lékaři, který posoudí stav zubů a popřípadě doporučí další postup po zbytek těhotenství. Když se staráte o své zuby a dásně, můžete potencionálně prospět dítěti, a to jak před, tak i po narození.

Co ohrožuje zdraví zubů a dásní:

V těhotenství je poměrně běžné, že jsou zuby a dásně náchylnější k problémům. Přinášíme několik příkladů, které mohou být příčinou potíží:

  • Jedním z faktorů může být i únava. Nevěříte? Možná si vzpomenete na to, jak jste po večerech padala únavou a občas čištění zubů prostě přeskočila nebo jen odbyla. Jednou za čas to samozřejmě nevadí, ale když se z toho stane rutina, hromadí se zubní plak a bakterie a nakonec to vede k trvalému poškození zubů.
  • Hormonální změny během těhotenství ovlivňují zdraví dásní a mohou způsobit gingivitidu – podráždění. Dásně pak krvácí, protože je v nich zánět. Když se neléčí, může poměrně snadno řešitelný problém přejít až k periodontitidě – vážnějšímu onemocnění dásní, které zahrnuje úbytek kosti. Výzkumy také naznačují spojitost mezi předčasným porodem, dětmi s nízkou porodní hmotností a gingivitidou.
  • Ranní nevolnost a zvracení také ovlivňuje stav zubů. Kyselina ze žaludku se dostává do úst a oslabuje zubní sklovinu.
  • Přílišné stravování kyselými potravinami, pití kolových nápojů apod. způsobuje, že zuby jsou v neustálém kontaktu s kyselinou v potravě. To také vede ke zvýšené produkci bakterií, jako jsou Streptococcus mutans. Ty produkují látky oslabující sklovinu.
  • Těhotná maminka by měla doplňovat kyselinu listovou, aby podpořila zdravý vývoj svého miminka. Při výběru jakýchkoli vitamínu se vyhýbejte žvýkacím nebo gumovým s přidaným cukrem. Zejména v případě, že je berete až po čištění zubů nebo před spaním. Části se mohou přilepit na zuby a obsažený cukr zuby poškozuje.

Nejčastější obavy těhotných žen. Jak je překonat jednou provždy?

Zdravé zuby = zdravé dítě?

Zdraví maminky je spojeno se zdravím jejího nenarozeného dítěte – a to vše lze vysledovat na bakteriích v ústech.

  • Když se tvoří v ústech nadměrně bakterie, mohou se dostat až do krevního oběhu prostřednictvím dásní a cestovat do dělohy – vyvolávat produkci prostaglandinů, které mohou vyvolat předčasné stahy a porod.
  • Také po porodu může dojít k tomu, že maminka předá miminku bakterie ze svých úst (tzv. vertikální přenos). Takže máma, která má v ústech hodně bakterií, může některé přenést i na své novorozeně.

Péče o zuby snižuje riziko těhotenských komplikací

Ženy v jiném stavu, které si důkladně čistí zuby a pečují o ústní dutinu, mohou snížit riziko výskytu nebezpečných komplikací v těhotenství a současně chrání své dítě před možnou zubní infekcí po narození. Pokud je to možné, čistěte si zuby minimálně dvakrát denně, ideální po každém jídle. Používejte i zubní nit a mezizubní kartáčky.

Nezapomeňte také na vhodnou stravu, která udržuje ústní dutinu zdravou a silnou. Omezte nadměrnou kyselost a cukr. Častější kontroly u zubního lékaře také pomohou předcházet hlubším problémům a zabránit gingivitidě.

Bikram jóga v těhotenství. Je bezpečná?

Pamatujte si

Existuje velká pravděpodobnost, že maminka, která nemá zdravé zuby, přenese nebezpečné bakterie na novorozence, což může do budoucna způsobit velké potíže. Proto předcházejte zbytečným problémům, jezte zdravě, vyhýbejte se slazeným jídlům a pečujte o ústní dutinu.

Zdá se, že tomu tak není, ale když si budoucí maminka čistí zuby, čistí je za dva.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zkažené zuby v těhotenství. Jaký vliv mohou mít na vaše dítě?