O miminko se neúspěšně snažíte už nějakou dobu a stále nic. Stále více se zdá, že k miminku povede vaše cesta přes lékařskou pomoc. Že existuje oplodnění IVF asi víte. Ale znáte možnost oplodnění IVM?
In vitro maturance je další z možností umělého oplodnění, kdy nejsou vaječníky hormonálně stimulovány nebo jen trochu. Vajíčka se nechávají uzrát v laboratoři, kde jsou posléze i oplodněna. Tato metoda je velice vhodná pro pacientky, které podstoupí onkologickou léčbu nebo tam, kde existuje velké riziko ovariálního hyperstimulačního syndromu.
Jak se liší IVM od IVF?
Při oplodnění in vitro (IVF) dostávají pacienti injekci dvakrát až třikrát denně po dobu devíti až patnácti dnů, aby se vyvinula zralá životaschopná vajíčka. Lékaři pak vajíčka odeberou a oplodní v laboratoři. Když jde vše dobře, vloží je do dělohy pacientky. U IVM se odebírají vajíčka ještě nezralá a maličká. Nechají se dozrát ve zvláštních kultivačních podmínkách, což trvá asi 48 hodin, a pak dojde k jejich oplodnění. Dva dny před odběrem (OPU) si aplikujete injekci hCG hormonu dle pokynu lékaře.
Pokud vše probíhá dobře, dojde k vložení oplodněného embrya nebo embryí do dělohy. Přenáší se v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), které se rychle vstřebává. Embryo přilne k děložní stěně a pak už vše probíhá standardně jako každé jiné těhotenství.
Několik dnů po zavedení vajíčka je vhodné vyvarovat se pohlavního styku a celkově mít raději klidový režim (nenosit nic těžkého, vynechat sport, koupání v horké vodě nebo saunování).
Zdravotní rizika jsou podobná o obou zákroků. Metoda IVM není zatím tak běžná, a ne všechny kliniky tuto možnost nabízí. Úspěšnost procesů je srovnatelná. u IVM asi 75 % u žen do 35 let a IVF asi 77 %.
Jak probíhá umělé oplodnění krok za krokem
Antimülleriánský hormon. Proč je užitečné znát jeho hladinu, když chcete otěhotnět?
Největší výhody IVM oproti IVF
Velkou výhodou je možnost častějšího transferu, protože není nutné vynechávat několik cyklů. U IVF musíte počkat na zbytkové ovariální cysty z hormonů. Vejce nemusí být zmrazena, což je někdy během IVF nutné. Tato metoda je také levnější (ve srovnání s IVF) a šetrnější.
Zároveň je však nutné podotknout, že tento způsob oplodnění není hrazen z veřejného zdravotního pojištění a pacientky si musí náklady hradit samy. Ceníky mají kliniky různé a ceny začínají asi na 16 000 Kč. Záleží na požitých laboratorních metodách a postupech.
Pro koho je metoda IVM vhodná?
IVM, IUI nebo Minimální stimulace nemají plně nahradit IVF, spíše se jedná o možnost vhodné pro určitou skupinu lidí. Nehodí se pro ženy nad 35 let. Také vám náhradní možnost lékař nedoporučí, pokud máte nižší počet antrálních folikulů, vyšší hladiny FSH (folikulostimulační hormon) a nižší hladiny AMH (antimülleriánský hormon) a v případě nadváhy.
Původně bylo IVM určeno hlavně pro ženy s vysokým počtem vajíček bez ovulace (např. syndrom polycystických vaječníků. Také v případě, kdy měla žena onemocnění citlivé na estrogen (rakovina prsu, porucha srážlivosti krve apod.).